Tämä on nyt lähinnä ensin avoin kysysmys vain Traktaattorille, koska hän ei ole uskaltanut vastata siihen toisaalla. Anteeksi tämä pieni henkilöhyökkäys....
Kysyin tätä siis siinä yhteydessä kun Traktaattri oli ottanut esille mormonismin symboliikan ja menojen saatannalisuuden.
Ja kysymyshän siis yksinkertaisuudessaan on että viettääkö Traktaattori (tai kuka muu tahansa joka kritisoi mormonismin symboliikaa tai toimituksia saatannallisiksi - mutta annetaan Traktaattorille ensin puheenvuoro...) Joulua suomalaisittain perintesiesti eli: Joululahjat, joulukuusi, joulupukki, jouluateria ja joulun vietto (sauna, tms.) ja vielä vaikka jouluevankeliumin lukeminen.
Joulu ja symboliikka...
zappax
22764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
viittaakin Jehovan todistajiin: http://fi.wikipedia.org/wiki/Vartiotorni-seura Heillä on traktaattiseura: http://www.google.fi/search?q=traktaattiseura&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a Jehovan todistajat eivät vietä joulua.
...koska jossain aikaisemmassa viestissä kirjoitti olevansa jonkinsortin herännäinen. Minä veikkaan, että on SLEY:n äänenkannattaja - sinne eksyy kaikenlaisia monilahjattomuuksia, ja SLEY:hän se julkaisi sen Maljasen kirjankin aikoinaan. Kirjoittelemiensa tekstien suhteen sopisi paremmin hellariksi, joten kai sekin on mahdollista.
...että eikös JT:t ja MAPit koe jonkinlaista lukkarinrakkautta, kun ovat kummatkin "kristittyjen" valtavirran halveksimia ja lähtöisin amerikasta? Minä ainakin olla mukava oven taaksen eksyneille JT:ille, mutta hellarin voisin pyytää lähtemään mitä pikimmin saalentemppelille hakkaamaan rumpuja.
Minua siis ei kiinnosta se minkä uskontosuunnan edustaja Traktaattori on tai ei ole. Esitin vain kysymyksen ja vastauata odotan. Voin sanoa että vastaa kysymykseen kyllä tai ei niin keskutelua riittää silti... Hassiua kun kaveri väittää haluavansa keskutella ja huomattaa että kysymys ei silloin myöhemmin ollut aiheesta ja nyt kun sitten aloitin ihan oman aiheen ko. aiheesta, niin vastausta ei tule... Tulee mieleen sana tekopyhyys, mutta en tuomitse enenn kuin hän antaa vastineen koska voihan olla etttä Traktaattori on matkalla eikä nyt pääse koneelle.
Jopa Mormonin kirjassa varoitetaan salaisista jutuista.
liity asiaan...
Ei kyse ole mistään avoimesta tai suljetusta.
Jumala riittää kaikille, ei vain eliittimormoneille salattujen temppelimenojen kautta.
Sinäkään et tajunnut sitä että miksi tämä keskusteluketju...
http://www.youtube.com/watch?v=12A_CtEQVb0&feature=PlayList&p=C477EF7D278E2447&index=7
Eivätkö mormonit vietä joulua joulukuusineen, kinkkuineen, joulupukkineen ,joka tuo ne aattoiltana? Suomalaisten jouluun on liittynyt myös pakanallisia elementtejä kristillisyyden lisäksi. Ja se on koettu hyväksi tietenkin kaikki kaupallisuus , mikä liittyy jouluun. Miten mormonilainen joulu sitten konkreettisesti eroaa meidän luterilaisesta pakanallisesta kaupallisesta joulusta? Kerro!
Joulunviettotapamme eivät millään tavalla poikkea maamme yleisestä tavasta viettää joulua.
Siis minkä maan mukaan vietätte joulua? Ja minkä uskonnon?
Kukin viettää tavallaan... Ilmeisesti...
sen maan missä asuu tieteski!
Eli kun täällä kuitenkin luurailet niin vastaa nyt vaan.
Kysyn vaan edelleen, että joulun vietossa: 'mikä maa mikä valuutta' on pointina mormoneilla. Vai eikö Tapani löytänyt sopivaa sitaattia joulun vietosta raamatusta tai mormoninkirjasta?
Ei kai siitä mitään Raamatusta tarvitse löytyä.
Raamattuu uskovillekaan. Jos joulua vietetään, niin ohjeistus pitäisi löytyä Raamatusta, muuten palvotaan epäjumalia.
ei ole kysymys. "Jos joulua vietetään, niin ohjeistus pitäisi löytyä Raamatusta, muuten palvotaan epäjumalia. " millä perusteilla?
että tässä Jehovan todistaja koettaa saada muita kristittyjä lankaan sillä perusteella, että vietämme joulua, vaikka sen vietosta ei Raamatussa ole mitään. Kristityille joulunvietto korvasi pakanallisen aurinkojuhlan. Kristinuskoon tuli monia muitakin vaikutteita pakanuudesta. Oikea joulupäivä on mitä todennäköisimmin 6.4. Se on myös MAP-kirkon perustamispäivä. Mitään uskonnollista haittaa ei ole joulunvietosta. Se on hyvän tahdon juhla. Kaikki mikä on hyvää tulee Jumalalta ja tässä tapauksessa on syytä ajatella, että hän hyväksyy joulunvieton.
että Traktaattori eikä kukaan muukaan ole tajunnut mitä olen ajanut takaa... Jos Traktaattori vaan olisi vastanut rehellisesti että ei vietä, niin siihen en olisi voinut mitenkään tarttua... Jos olisi vastannut että viettää niin .... Mut tanii nkuin hänkin aina arvelee toisten motiiveja ja mielentiloja, niin täytynee todetaa että koska Traktaattori ei vastannut se johtuu pelosta ja hänen kauttaan pahaa työtä tekevä paholainen alkaa menettää otettaan kun voimme vastata jokaisen hänen tekemäänsä iskuun.