Juicella on kappaleita, jotka on virallisesti tai lähinnä epävirallisesti, eli vihjauksin ja keikkaspiikkien kautta omistettu tietyille henkilöille. Yksi eräältä hänen levyltään löytyvä kappale on omistettu suojelupoliisin päällikölle Seppo Tiitiselle. Juice mainitsee siinä myös hänen lempinimensä. Kyseessä ei ole Juicen oma kappale, vaan hänen versionsa erään tunnetun suomalaisen naisartistin esittämästä Eurovision laulukilpailun edustuskappaleesta. Mikä kappale siis ja millä levyllä?
Kenelle Juice omisti kappaleita?
8
951
Vastaukset
- simsalabim jim
Marion Rungin kappale jonka juice omisti 1988 SuPon päällikölle Seppo "Tip" Tiitiselle. Juice myös huomasi että kun Marinon Rung ja Agne Kari menivät naimisiin, niin sukunimeksi tuli Rung-Kari. :)
- dzuicefan
Tämä on kylläkin off-topic, mutta kuitenkin: Ruotsinkielisellä paikkakunnalla yhdeltä pyöreitä täyttäneeltä ikälopulta vanhaisännältä kysyttiin onko hänellä vaimoa. "Nääääj, ja bara 'r runkar" (Nej, jag bara är ungkarl). Oli muuten Acre Kari eikä Agne (Aarre Johannes Kari, 1929-1993). Taisi kuulua Juicen ystäväpiiriin ja on haudattu Kalevankankaalle kuten Juicekin.
- on omistettu
sille Anni-nimiselle tyttöystävälle ja eiks Jii oo tehny semmosen biisin kun Hannu..eli Hannu Tervaharjusta
- hinterhalb
Lauri Viidan muisto.
- ohimennen
Miten olisi se "maailman suurin kusipää", joka kertoo elämäntarinaansa Dokumentti-kappaleessa. Kyllä kai Juice on omistanut kappaleen hänelle, ken lieneekin.
- tuoppi
elämänkertansa kertojia ja kaljan (tai lonkeron) pummaajia varmaan riitti Juicenkin ympärillä. Jokainen näistä tietysti halusi, että mun tarinastani tehdään laulu. No, Juice teki dokumentin mutta ei laulua, kuten laul...eiku dokumentin lopussa sanotaan.
- hippinuorukainen
suloista ja haikeaa on omistettu Matti pellonpäälle ja juuret popedan edesmenneelle kitaristille kitaristille Arwo Mikkoselle
- Afroditen_poika
Iaeae on omistettu Mikko Alatalolle, samoin Outoon valoon. Los Siete Hermanos puolestaan lienee Sulo "Suti" Aittoniemelle omistettu. Inferno on omistettu tuolloiselle Tampereen ulosottoviranomaiselle. Ai niin ja Andy McCoy tietysti Andy McCoylle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-368478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1026360Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1194508Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain704500- 1584393
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.692954- 1652146
- 652048
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1511952- 481765