Jaa-a. Ensimmäistä autoa perheelle hommaamassa... Näin naisihmisenä ;) ja muutenkin autoista pihalla olevana, haluaisin tietää, että jos jossakin on kalliit huollot, niin paljonko ne erot halpoihin sitten on? Kymppejä vai satasia?
6-hengen autoa etsin. Mietinnässä Honda FRV sekä VW Touran Toyota Avensis Verso. Touranhan olisi ns halpa huoltaa ja Honda kallis, Toyotasta ei hajua?
Tuo Honda olisi muuten ehkä tarkoituksenmukaisin, mutta jos korjaamolla saa aina menettää tajuntansa, niin ei se liene mukavaa.
Huoltojen hintaeroista??
Naisihminen pihalla..
9878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Halpaa huoltoa tai halvalla huollettavaa autoa ei olekaan. Pelkkä määräaikaishuolto, eli öljynvaihto muutamat suodattimet valohoito (tarkoittaa sitä, että ei tehdä mitään, mutta silti veloitetaan tunnista tai kahdesta) maksavat merkkihuollossa alkaen vajaasta kolmesta sadasta päätyen todella kalliiseen. Määräaikaishuolloissa ja erilliskorjauksissa tehtävät muut työt maksavat sitten työn hankaluuden mukaan osat siihen päälle. Osille pannaan reilusti lisää hintaa tarvikeosiin nähden. Työkin hinnoitellaan reilusti yläkanttiin. Autoilija ei siis ainakaan rikastu käydessään huollossa tai korjaamolla. Onnea vaan tulevalle autonomistajalle :) Tuosta VW Touranista sen verran, että se ei taida olla niitä hiljaisimpia autoja, ellei parin viime vuoden aikana ole tapahtunut parannusta. Olin kolmisen vuotta sitten parin sellaisen kyydissä ja niissä oli kesärenkailla aika kohtuuttoman kova rengasmelu. Auton sisällä kävi melko humina, joten matka-autoksi ei moista olisi huolinut. Ehkäpä ovat uudempiin malleihinsa puutteen korjanneet.
"Tuosta VW Touranista sen verran, että se ei taida olla niitä hiljaisimpia autoja, ellei parin viime vuoden aikana ole tapahtunut parannusta. Olin kolmisen vuotta sitten parin sellaisen kyydissä ja niissä oli kesärenkailla aika kohtuuttoman kova rengasmelu. Auton sisällä kävi melko humina, joten matka-autoksi ei moista olisi huolinut. Ehkäpä ovat uudempiin malleihinsa puutteen korjanneet." Keskikokoisten tila-autojen vertailu Tekniikan Maailmassa (TM10/2006) vie pohjaa väitteeltä muita meluisammasta Touranista. Vertailun hiljaisin oli Renault Grand Scenic (9p), Corolla Verso, Opel Zafira, Mazda5 ja Touran arvosteltiin sisämelun suhteen samanarvoiseksi (8p), Honda FR-V meluisimmaksi (7p).
Touranista vertailussa oli karvalakeista karvalekein versio eli Conseptline kun muut merkit olivat hintahaitarin kalliimmasta päästä, joissa saattaa olla parempi äänieristys kuin karvalakkimalleissa.
Jos olet ostamassa uutta autoa niin tuliko mieleen että nuo huoltojen hinnat ei sitten ole laisinkaan merkitsevä asia. Kaikkein suurin kustannuserä on arvonalennus, sen jälkeen tuleva polttoaineenkulutuskin on häviävä osa tuosta. Huoltojen osuus kokonaiskustannuksista lienee prosentin suuruusluokkaa.
Kyllä huoltojen hinnat ovat varsin merkittävä asia, jos autoa meinaa pitkäänkin pitää. Kerran vuodessa kun maksaa hävyttömät 300 euroa tai ylikin, niin onhan se arvokasta lystiä. Autohan on huollettava kerran vuodessa jo pelkkien öljyjenkin takia, sanoipa huoltovihko mitä tahansa. Ns. longlife-öljytkään eivät ole vettä- ym. hylkiviä. Monet talviset pätkäajot tuovat kosteutta öljyyn, kun kone ei lämpene kunnolla. Sen huomaa lisääntyneenä höyrynä/savuttamisena pakoputkesta koneen lämpenemisen yhteydessä. Longlife-öljyt ja niiden vaihtoväli hämää monia. 30000 km tai peräti 45000 km on aika huima väli öljynvaihdolle, varsinkin jos ajo on vain pätkäajoa. Siinä ehtii ajaa monta vuotta, ennenkuin kilometrit ovat täynnä ja öljynvaihto "ajankohtainen". Öljyn ja suodattimen vaihto ajomäärästä riippuen tai riippumatta kerran vuodessa, ja kone toimii hyvin.
Yleisin auton pitoaika vaan on jotakin kolmen ja neljän vuoden välillä. Jos tänä aikana auton käyttää kerran vuodessa 300 euron huollossa, kustannukseksi tulee 900 - 1200 euroa. Jos menit ostamaan 40.000 euron auton uutena, arvonalennusta tulikin jo noin 20.000 euroa. Jos ajaa 20.000 km vuodessa ja kulutus olisi noin 8 litraa, polttoainekuluiksi tuolta ajalta tulee 6000 - 8000 euroa. Huoltojen osuus, oikeasti merkittävääkö? No ei. Tuhannen euron merkitys katoaa 30.000 euron kokonaiskuluihin helposti. Autoilussahan voisi tietysti säästää helposti jättämällä pesut tekemättä, katsastukset väliin, ostamalla kiinalaiset halparenkaat ja ostamalla 30 euron öljyn sijaan 20 euron halpaöljyä. Huikeat säästöt kun 20.000 euroa vilahti sormien välistä arvonalennuksena.
"Autohan on huollettava kerran vuodessa jo pelkkien öljyjenkin takia, sanoipa huoltovihko mitä tahansa." Tuo on puppua! Longlife-öljyt on tehty kestämään pidemmän aikaa ominaisuuksien muuttumatta vaikka mitä väittäisit. "Ns. longlife-öljytkään eivät ole vettä- ym. hylkiviä. Monet talviset pätkäajot tuovat kosteutta öljyyn, kun kone ei lämpene kunnolla. Sen huomaa lisääntyneenä höyrynä/savuttamisena pakoputkesta koneen lämpenemisen yhteydessä. Longlife-öljyt ja niiden vaihtoväli hämää monia. 30000 km tai peräti 45000 km on aika huima väli öljynvaihdolle, varsinkin jos ajo on vain pätkäajoa. Siinä ehtii ajaa monta vuotta, ennenkuin kilometrit ovat täynnä ja öljynvaihto "ajankohtainen". Öljyn ja suodattimen vaihto ajomäärästä riippuen tai riippumatta kerran vuodessa, ja kone toimii hyvin." 30000km:n tai kahden vuoden huoltoväli ei toteudu longlife-huolto-ohjelmalla varustetuissa autoissa jos ajo on vain pätkäajoa, siitä pitävät huolen auton tietokoneet. Pätkäajo, kylmäkäynnistykset, paikallaankäynti, kaupunkiajo jne lyhentävät huoltoväliä jopa puoleen tavoitteesta. Longlife palkitsee paljon matkaa ajavat ja moottorin esilämmitystä käyttävät. Eli turhaa huolta lietsot.
Jos ajat sen keskimääräisen 18 tkm on kalleimman ja halvimman mallin huoltohintojen ero korkeintaan keskimäärin 200 euroa/vuosi. Yksittäisinä vuosina voi tulla suurempiakin eroja esim. jakopään hihnan takia. Autoilun vuosikustannukset ovat tällä ajomäärällä suuruusluokassa 10 kEuroa.
Nimimerkissäni mainitussa lehdessä on keskikokoisten tila-autojen vertailu. Mukana Honda FR-V, Mazda5, Opel Zafira, Renault Grand Scenic, Toyota Corolla Verso ja Volkswagen Touran. Ylläpitokulut 60000km 2/3 vuotta, sisältäen huollot, renkaat ja vakuutukset: Honda 4291,11/5398,11 Mazda 4003,72/5110,72 Opel 3737,28/4831,12 Renault 4386,16/5479,16 Toyota 4204,84/5229,34 Volkswagen 3183,12/4016,12 Yksi on ylitse muiden!