Jotta voitte korventaa osuvasti evoluutiota ja evoluutioteoriaa, teidän pitää tietää mistä puhutte. Usein näin ei ole ja touhu muistuttaa silmät kiinni ampumista.
Rakas Krea, mitä evoluutioteoria ennustaa, miten evoluutioteorian mekaniikka toimii ja mitkä ovat evoluutioteorian keskeiset väitteet ja todisteet?
Niin, kyllä - siis Krean käsityksen mukaan!
Haaste Kreationisteille!!!!!
haastehenkilö
25750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tieteenä esitetty evoluutioteoria on näennäistiedettä pyrkiessään tarkoitushakuisesti keräämään vain sellaista tietoa, joka perustelee Darwinin "raamatun" paikkaansapitävyyttä.
Perinteistä kreationistipuppua.. Evoluutioteoria on kumonnut useita osia Darwinin Lajien synnystä. Että se siitä Darwinin pyhästä absoluuttisesta Raamatusta.
Joitain sivujuonteita voidaan kyllä uhrata kunhan pääoppi lajien synnystä pidetään.
Evoluutioteoria on kuin limanuljaska, joka muuttaa muotoaan niin, ettei se pysy kätösissä. Eihän evoluutioteorialla ole käytössään muita todisteita kuin lahojen päiden tuotokset, ajatukset. Ajatuksiahan ei voi punnita, mitata eikä havaita. Eikä varsinkaan ajattelusta joka todistaa olemattomista. Evoluutiostakaan ei kukaan vielä ole tarkoin määritellyt mikä se oikeasti olisi. Evoluutioteoria ei ole edes jälkiviisauden laji.
"Eihän evoluutioteorialla ole käytössään muita todisteita kuin lahojen päiden tuotokset, ajatukset." Fossiiliaineisto, genetiikka (ERV:t varsinkin), evoluutiomekanismi käytännössä. Nuo nyt alkajaisiksi.
Fossiiliaineisto, genetiikka (ERV:t varsinkin), evoluutiomekanismi käytännössä. WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Fossiiliaineistohan ollut paljon ennen evoluutioteoriaakin. Samoin geenit. Sinulla on mennyt soppa ja sopan keitossa tarvittavat polttoaineet keskenään sekaisin.
Et näköjään tiedä biologian historiastakaan yhtään mitään.
Ei biologian historia ole sama asia kuin biologian opetuksen historia. Sinulla on todella jauhot ja vellit sikinsokin. Sinulla on luonto ja luonnon tutkimustulokset autuaasti sekaisin kuin Kössillä syömiset ja juomiset pöksyissään.
"Fossiiliaineistohan ollut paljon ennen evoluutioteoriaakin." Mikä oli ajatuksenasi? Painovoimakin on ollut ennen teorioita siitä.
Ihmettelit edellisen vastausta? Hän taas ihmetteli hänen edellisen epäjohdonmukaista perustelua. Etkö nähnyt sarkasmia ???
"miten evoluutioteorian mekaniikka toimii...?" Kerrohan toki miten se toimii käytännössä, jotta me tyhmemmätkin saataisiin tietää. Ensin on siis se satunnainen mutaatio...? Ja sitten taitaa tulla luonnonvalinta tai valintapaine. Missä järjestyksessä mennään sen satunnaisen, ympäristöön täydellisesti sopivan rakenteen jälkeen?
Et osaa vieläkään. http://naurunappula.com/kuvat/446546/evo.jpg
vieläkään ole ymmärtänyt asiasta yhtään mitään, vaikka olen vääntänyt rautalankaa kilometreittäin tuolla valasketjussa: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000042598774 ????
Kyllä evoluutioteoriaa voi kritisoida ilman, että on sen asiantuntija. Kritiikkiin riittää, että tuntee falsifiointiperusteet. Ja nehän ovat periaatteiltaan yhtenevät kaikilla aloilla. Jos perustelun kulku on väärän periaatteen mukaan arvioitu, on lopputuloskin väistämättä väärin.
et vastaa aloittajan kysymykseen, vaan lätiset omiasi?
Se miksi jotain kirjoitan ei näet kuulu myöskään aloituksen puheebnaiheeseen joten miksi kysyt sitä? Komemmennat toista siitä mitä itse komentelussasi teet! Onko sinulla yksinoikeus poiketa aiheesta? Näkis vaan lupasi!
""Se miksi jotain kirjoitan ei näet kuulu myöskään aloituksen puheebnaiheeseen joten miksi kysyt sitä?"" Miksi et siis tehnyt omaa aloitustasi, jos olit kykenemätön vastaamaan aloittajan kysymykseen? ""Komemmennat toista siitä mitä itse komentelussasi teet! Onko sinulla yksinoikeus poiketa aiheesta? Näkis vaan lupasi!"" Ei minulla ole sen kummempaa lupa kuin muillakaan, ihmettelen vain, että vastaat kysymykseen puhumalla puutaheinää.
Et edes pysty kritisoimaan evoluutioteoriaa, koska et tiedä siitä yhtään mitään.
Mikset tee itse aloitusta, kun sinulla näyttää olevan niin paljon neuvottavaa? BTW! kuka sinut on valinnut meidän vartijoiksemme?
Saisko väittessi tieteelliset todisteet niin katsotaan asiaa siltä pohjalta, jooko?
"Mikset tee itse aloitusta, kun sinulla näyttää olevan niin paljon neuvottavaa?"" Minusta tämä aloitus oli asiallinen ja asiallisten vastausten puuttuminen aloittajan kysymykseen osoittaa vain teidän kreationistien alhaisen tietämyksen ja kyvyttömyyden perustella väitteitään. ""BTW! kuka sinut on valinnut meidän vartijoiksemme?"" Kai täällä jokaisella on lupa huomauttaa tuollaisesta tarkoitushakuisesta aiheen syrjään viemisestä, kun itse kysymykseen ei riitä taidot vastaamaan.
Jos on kuin sanoit, miksi sitten neuvot kitarisat ammollaan muita?
Rakas Evo Tarkoitatko Darwinin vai jonkun muun ihmisen teoriaa? Onneksi Krean ei tarvitse turvautua ihmisten teorioihin vaan Jumalan ilmoitukseen eli Raamattuun.
Miksi jumala ei ilmoittanut luoneensa dinosaurukset?
Ei varmaan ollut syytä. Asiaahan ei ole ilmoitettu Raamatussa, miksi ei ole ilmoittanut. Ihminen ja hänen suhteensa Luojaansa on huomattavasti tärkeämpi asia.