Moikka, olen 20 vuotias mies enkä kärsi mistään sairauksista. Eli täysin terveenä, ja painokin on normaali. Ongelmia tuottaa jos öisin nousen sängystä esim. juomaan vettä niin päässä huimaa niin kovasti että hyvä etten kaadu. Mistähän tämä johtuu? ei todellakaa kiva tunne kun tuntuu että jalat vievät minne sattuu eikä siihen voi itse mitenkä vaikuttaa. Tätä on jatkunut jo monta vuotta. Hereillä ollessa ei huimaa koskaan.
Huimaus
mies 20v
6224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
noustessasi olet hereillä.... Millaiset RR-arvot sinulla on?
En tiedä mikä RR arvot tarkoittavat mutta tiedän olevani kyllä hereillä..
Ei siis hätää,se johtuu siitä kun nouset liian nopeasti ja aivonesteet?tms ei tavallaan kerkeä mukaan siihen kun nouset,tai näin minulle on ainanki sanottu kun kärsin itse samanlaisesta ongelmasta,itselläni vaan noita huimauksia tulee jos nousee nopeasti vaikka sohvalta.
tulikin jo tuossa
ole mistään aivonesteistä.
Johtuukohan oireilusi siitä että asunto jossa ole on ilmanlaadultaan huono. Itse muistan kun itselleni valmistui oma talo niin sen jälkeen alkoi huimausoireet varsinkin alussa kun olimme asuneet muutaman vuoden oli na pahimmillaan. Sitten vuosien mittaan oireet väheni. Nämä oireet johtuivat maaleista ja liimoista sun muista mitä uuteen rakennukseen käytetään. Kannattaa huolehtia että ilma vaihtuu riittävästi. Varsinkin uudessa talossa täytyisi ilma vaihtua kunnolla. Säännöllinen tuuletus vaikka ennen nukkumaanmenoa raikastaa ilmaa.