"Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
Syntyikö valkeus mielestäsi Jumalan Sanan voimalla, silloin kuin yksin Jumalan Henki liikkui vetten päällä, ja maa oli autio ja tyhjä, pimeyden ollessa syvyyden päällä?
Tuota taustaa vasten valkeuden ilmestymisen esiin, on täytynyt olla riemullinen spektaakkeli, vai mitä ja sitähän se on vielä tänäkin päivänä. Jes. 7:14; 9:1-6.
Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
Ja Jumala sanoi:
12292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jumalalla oli tylsää ja yksinäistä, hän halusi luoda jotain, mutta tyhjyydestä ei voi mitään luoda, joten jumala sanoi tulkoon valkeus, ja sillä silmänräpäyksellä jumala räjähti (akuräjähdys) miljardeiksi galakseiksi, maailmankaikkeus syntyi ja jumala kuoli...sen pituinen se. Hyvää yötä.
Syntyi, Jumalan Sanan voimasta. Huomasitko että valkeus ei ollut aurinko.
Valkeuden ja se on se valkeus, joka loisti sydämiimme Kristus Messiaan kasvoista: "Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta = Messiasta Jeesusta = Yeshuaa, että Hän on Herra = Adonai ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähden. Sillä Jumala, joka sanoi: 'Loistakoon valkeus pimeydestä' on se, joka loisti sydämiimme, että Jumalan kirkkauden tunteminen, sen kirkkauden, joka loistaa Kristuksen kasvoista, levittäisi valoansa. Tämä aarre on meillä saviastioissa; olisi Jumalan eikä näyttäisi tulevan meistä."
se Jumala,tai siis onhan silläkin Luojansa,ei vittu. Nyt menee hankalaksi kun kaikilla on Jumalansa jopa Jumalallakin,eli meidän JUmala onkin vain ns piirimyyjä! Vaadin saada päästä puheille itse ison HERRAN kanssa.
valoa, se huono on Lusifeerista valoa joka nähtävästi vaikutti Jeesuksessakin. Kirjoitetaanhan että Jeesus oli aamuruskon poika se Lusiferuksen valo..!!!!!
Jumalan Sana on aina käskysana joka toteutuu. Johannes kertoo Evankeliumissaan, että tuo ensimmäinen käskysana on se sama, joka syntyi Jeesus-nimisenä ihmisenä. Jeesus puhui salaisuuksia SANOILLA. Niihin sanoihin sisältyy Jumalan totuutta. Toisenlaista kuin mitä on julistettuna nyt vaikkapa kristittyjen keskuudessa. Paavalikin vihjaa olevansa "salaisuuksien huoneenhaltijana". Niitä ei voinut kertoa suoraan. Siksi ne kerrottiin kaikki salaisuuksina käyttäen peitekertomuksia. Peitekertomusten aiheet ovat tämän maailman elämässä meille tuttuja asioita kuten miehen ja vaimon suhde. Jo VT käyttää Jumalan ja Israelin välisessä suhteessa avioliittoa kuvakielenään.
Kun se näkeväkin silmä puhkesi.
Aurinko tuli luomiskertomuksessa vasta neljäntenä päivänä. Yhteensopien ennustukseksi Kristuksesta olettaen, että yksi päivä on Jumalalla kuin tuhat vuotta. Ja me olemme siten elämässä kuudetta päivää.
Älä hätäile varmasti pääset, sitä et voi edes välttää. Heti kun silmäsi suljet viimeisen kerran niin pääset. Mitä odotat siltä kohtaamiselta.
Alati työtä siinä maailmassa jossa ME NYT elämme näkyvästi. Tässä maailmassa "taivas ja maa kaikkene joukkoineen" eivät suinkaan ole vielä valmiiksi tuleet, joten siksi Jumalan kansalle: se Jumalan levon osallisuus johon viitataan opetuksellisisti muistuttaen sapattikäskyssä: on vasta tuleva sillä, ja joka todella jo viettää sapattia on saanut levon teostansa, häkin miikuin Elohim omista teostansa. (Hebr.4:8-11.)
minun kirjoitus, minä kirjoitan tällä nikillä. Vaikka sinänsä, Jeeus sanoo itse olevansa Kointähti, joten eipä tuossa mitään vikaan mennyt. Kirjoittakaa nyt kaikki omalla nikillä, ettei aina mene minun piikkiin kaikki se, mikä ei kristikansaa miellytä.
uskomus.