Tervetuloa mediamaksu

iloinen maksaja

kerrankin jotain oikeudenmukaista tunnollisille maksajille!

27

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lammasko?

      Joo, tervetuloa vaan verot... mutta mites me jotka emme omista tv:tä, saatikka halua sitä katsoa? Me joilla on elämässä muutakin kuin istua kotona ja syöpötellä saippusarjojen ääressä? Tämäkö on sitä demokratiaa? Montako veroa vielä luodaan ennenkuin hallitus huomaa, että me fiksut suomalaiset löydämme muitakin maita missä asua? Esitän yhteisprotestia yleveroa vastaan: Jokainen joka on samaa mieltä kanssani kantakoon vkl:n aikana vanhan paskalaatikkonsa eduskuntatalon portaille homehtumaan. Toivottavasti viestintä (riisto) ministeri kompastuu omaan nokkeluuteensa ;) Allekirjoittaneella on jo asunto ja työpaikka valmiina paremmilla alueilla ja odotan vain sitä ratkaisevaa iskua valtiolta joka katkoo kamelinselän :D Mikä meitä suomalaisia vaivaa? sata vuotta sitten emme vielä olleet lampaita???? BÄÄÄÄÄÄÄ!!!!

    • maksatat

      ... kulusi sellaisilla jotka eivät tv:tä katso. Reilua?

    • maksaja myös

      Ylen verkkosivut ovat vertaansa vailla oleva kulttuuriteko, monipuolisuudessaan ja laadussaan hieno kokonaisuus. Ei ole ihme että kaupalliset lehdet kokevat olonsa tukalaksi, paperiprintti kun on pian katoavaa kansanperinnettä.

    • okulaari

      -navetantakusia? -siitä on oikeudenmukaisuus kaukana! Sossunluukultako vähävaraisten pitäisi sitten tuo raha käydä hakemassa? Luottotiedot menee, jne, kun ei kykene pakkomaksua maksamaan? Realiteetteja voisi hieman miettiä, ennenkuin tuollaista heittää palstalle? Tuonne vaan nimeä reippaasti:-// http://www.adressit.com/ -laki on susi jo syntyessään....

    • jotka eivät tv lupaa maksa

      selittelevät sitä sillä etteivät katsele ykköstä ja kakkosta, puppua! Alamaailman väki katseli eilenkin poliisi tv:tä (on katsonut jo 20 vuotta) se on ainoa ohjelma missä näkevät kavereitaan :DDD

    • Tuo on oikea systeemi.Nyt joutuvat kaikki maksamaan,eikä kukaan töllää enää ilmaiseksi.Tiedän niitä tosi paljon..Hintakin laskee.

      • Ensi vuonna, 2010 on vielä tämä vanha käytäntö. Nykyiseen lupamaksuun on mennyt yli 4vrk: nettopäivän verran; 2011 alle 4pv. Yli 3 mrd:n € Sanoma konserni hyökkäsi eniten uudistushanketta vastaan. Aivan varmasti sen kanta näkyy nettikirjoittelussakin sen tuhannet kerrat.


    • Pörrääjä

      ex-seurakuntamme pastorilla oli tapana kolehtia kerättäessä sanoa: "Jumala rakastaa iloista maksajaa" Kiva on seurata mm-lätkää iman mitään erillisiä maksukortteja :) Aika hyvän vastineen olen mielestäni saanut maksamalleni maksulle.

    • ...tuollainen maksu tuntuu hiukan oudolta,toisaalta voisi lähteä miettimään tuon maksun luonnetta siten kuin tuota tekijänoikusavausta vyörytettiin, paljonkos nykyihminen voi karttaa sitä tietotulvaa joka rynnii koteihin mitä ihmeellisimmistä rakosista..vaan miksi tuo potti menee yhdelle..vai meneekö, en ole vielä tutustunut aiheeseen Televisiolupa kaikkiaan menettää merkityksensä tulevaisuudessa, ja taitaapa koko härveli kadota kodeista, ja tilalle tulee tietokone joka hoitaa myös telkkarin viran, tästä voisikin hyvin vetää linjaa että maksetaan jotain mediamaksua ja sen vastineeksi tarjolla on enemmän tavaraa, näinhän esimerkiksi Ylellä on tuo elävä arkisto jne. Minusta tuollainen hanke ei ole oikopäätä tyrmättävissä...olisi hyvä perehtyä siihen mitä tuo kaikkineen tarkoittaa?

    • TizaNova

      Taitaa olla häviävän pieni prosentti talouksista, joissa ei televisiota ole ja kaikilla ainakin radio. Monilla kännykässä ties mitä mobiilipalveluja, mediaa käytetään sen tuhannella tavalla. (Voishan ne opiskelijat jättää pari bileiltaa kotimaisemiin - siitä säästö)

    • sir XC

      Näin saadaan pummit ja siivestäjät mukaan maksamaan käyttämistään palveluista. Kuurosokeat voitaisiin vapauttaa maksusta, muut kun joka tapauksessa kuuntelee tai katselee.

    • ja makusteltuani hetken tätä uutta veroluonteista maksua, olen kallistumassa kannattamaan hanketta, mutta pienin reunaehdoin :)) Maksu tulisi porrastaa siten että olisi perusmaksu joka koskisi suurinta osaa maksajista ja sitten alennettu maksu opiskelijoille, eläkeläisille, työttömille, varusmiehille yms pienryhmille joiden maksukyky on oleellisesti heikompi kuin keskivertosukankuluttajalla. Sitä en osaa arvioida miten tuo käytännössä onnistuisi mutta sehän ei ookaan mun probleemani ;)

      • eläkeläiset

        opiskelijat ja työttömät pienryhmiä? Niitä taitaa olla kohta suurin osa kansasta. Tuollaisella esittämälläsi metodilla koko hanke romuttuu. Ei ole YLEn duunia tehdä tulonsiirtoja. Mediamaksu tulee ottaa huomioon toimeentulotukea haettaessa, siten turvataan heikoimpien oikeus asiassa.


      • eläkeläiset kirjoitti:

        opiskelijat ja työttömät pienryhmiä? Niitä taitaa olla kohta suurin osa kansasta. Tuollaisella esittämälläsi metodilla koko hanke romuttuu. Ei ole YLEn duunia tehdä tulonsiirtoja. Mediamaksu tulee ottaa huomioon toimeentulotukea haettaessa, siten turvataan heikoimpien oikeus asiassa.

        No älä nyt hermostu, en mä oo päättämässä asioista. Kunhan lämpimikseni (ja sun lämpimiksi näköjään) jutustelen.


      • hermostu.
        TaikisN kirjoitti:

        No älä nyt hermostu, en mä oo päättämässä asioista. Kunhan lämpimikseni (ja sun lämpimiksi näköjään) jutustelen.

        Älä sinä venäytä leukaperiäsi.


      • hermostu. kirjoitti:

        Älä sinä venäytä leukaperiäsi.

        Toisaalta en kyllä siinäkään nää järkeä että tehdään uusi maksu joka sitten maksatetaan sossulla niiltäosin kun kansalaiset ei sitä pysty maksamaan. Sehän on vain tulonsiirtoa valtiolta ylelle ja sitä että mennään kuitenkin taas veronmaksajan taskuille.


      • hoitelemassa
        TaikisN kirjoitti:

        Toisaalta en kyllä siinäkään nää järkeä että tehdään uusi maksu joka sitten maksatetaan sossulla niiltäosin kun kansalaiset ei sitä pysty maksamaan. Sehän on vain tulonsiirtoa valtiolta ylelle ja sitä että mennään kuitenkin taas veronmaksajan taskuille.

        missään yhteisiä asioita.....näyttää olevan kokonaisuuksien ymmärtämisessä puutteita.


      • ewqwqwew

        pidetää nykyinen telsuluvan hinta voimassa,tai voi sitä vaik pari-kolkymppii nostaakki, niin sitte voidaan antaa halvemmal pieni tuloisille


      • hoitelemassa kirjoitti:

        missään yhteisiä asioita.....näyttää olevan kokonaisuuksien ymmärtämisessä puutteita.

        aiempiin viesteihini... *nauraa*


      • ewqwqwew kirjoitti:

        pidetää nykyinen telsuluvan hinta voimassa,tai voi sitä vaik pari-kolkymppii nostaakki, niin sitte voidaan antaa halvemmal pieni tuloisille

        olis passannut tämä nykyinenkin malli, uskollisesti oon maksnut telkkarimaksuni ja vuodesta -80 jolloin hankin eka telkkuni. :) Tätä nykyä maksan myös opiskelijalapseni lupamaksun. Kyllähän uudella maksutavalla on tarkoitus lisätä maksunsaajalle tulevaa rahavirtaa.


      • Masse Setä

        He kaikki eivät ehkä koe tarpeelliseksi maksaa nykyistäkään televisiolupaa, mutta varmaan sen uuden maksun voi ainakin mediatyöntekijänä vähentää palkasta. Sikäli, kun siitä voi enää mitään vähentää.


    • ehkä nykyisin maksaville, mutta entä niille joilla ei ole varaa maksaa mitään pakkolaskua jos ei omista kyseisiä laitteita. Ja tuo että se on talouskohtainen olkoon siellä 1 taikka 2 maksavaa henkilöä. Ei se oikein kuulosta oikeudenmukaiselta. Jotenkin sitä pitäisi hioa kaikkia tyydyttävään muotoon. Miksi ei sitä sitten vaikka oteta suoraan verotuksessa, silloinhan se pienenee vieläkin enemmän.

      • capt.cöpenick <

        Kuullun perusteella eduskunta käsittelee asian ensi syksynä.Äänestys ratkaisee kai sen toteutuuko mediamaksu sellaisenaan tai muutettuna. Nykyinenkään TV-maksu ei mielestäni mikään pohjaton nielu ole. Tänä vuonna 0.61.2€/vrk. Radio on auki koko valveillaoloajan. Töllän katselu vähenee kiinnostuksen kapenemisen myötä. Upeat tiededokkarit yritän seurata.


    • juupajuu..

      Se on ihan kivaa, että isovanhemmat on saaneet markka-aikaan kerättyä pienestä palkastaan kasaan lapsenlapselle opintoja varten rahaa, ettei tarvitse heti mennä hakemaan opintolainaa, mutta onneksi se menee mediamaksuun, vaikken omista edes televisiota. Ehkä sitten tarvitsee nostaa sitä opintolainaa, jotta saan hankittua tekevisionkin. Onneksi voi sitten tietysti tuhlata opintotuet ja säästöt, että voi viedä suoraan sossuun sen laskun, annetaan hyvän kiertää!

    • Meriläinen

      Mutta entäs jos ne jotka onnenkin jättäneet maksunsa maksamatta jättävät edelleen.
      Kaikki ei maksa mitään maksuja vaan ulosottomiehet saa lisää hommia.

      • kaikki ne jotka ei suostu maksaa? :=)
        samoin kuin nykyiset mökkien "ns" wiemäröinnit :=)


    • waltion yhtiö?
      pidetäänkö yllä PAKOLLISILLA ns weroilla?
      en ole maksanut teewee lupaan noin kymmeneen wuoteen koska mieleastäni rahoille pitää saada jotain wastinetta?
      ei se että poliitikoilla on isopalkkainen palkkiowirka waan että minä saan wastinetta rahoilleni?
      mites weikkaat että katsastamattomia autoja on liikenteessä samasta syystä?
      600 000 luku jonka pitäisi herättää jo poliitikkojenkin huomion?
      mutta ei niin ei
      sielläkin yksityiset yritykset saawat waltion apua walwonnassa?
      poliisi?
      jonka pitäisi pitää yllä meidän turwallisuutta :=)
      eiwät ehdi kun owat tienpäällä kyttäämässä werottomia/katsatamattomia autoja ? :=)
      ja noita edellä mainittuja enemmän :=)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe