Turha kuvitellekaan että fatta, sosiaalivirasto teidän YLE-veron maksaa, toimeentulotuen perusosaan kuuluu tv-lupa, se on sillä pitänyt tähänkin saakka maksaa. Käsittämätöntä ettei sosiaalivirasto ole vaatinut kuittia maksetusta maksusta mutta nyt tuokin epäkohta poistuu. Teikäläisistä suurin osa on vapaamatkustajia mutta nyt loppuu se huvi ja maksette kuten me muutkin!
Nyt alatte tekin pinnarit maksamaan!
Eläköön YLE-vero
8441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Työmarkkinatukeen ja peruspäivärahaan 84 sentin korotus vuorokaudelta, niin ei tarvitse työttömien valittaa mediamaksusta.
kun et mitään tiedä. Poikani 30 v. on kouluttautunut työttömäksi ja elää peruspäivärahalla 25,63 päivässä x 21,5 päivää/kk = 551,04 /kk. Hän ei ole ikinä omistanut televisiota. Televisiolupatarkastaja on käynyt hänen yksiössään ja asiasta on keskusteltu n. tunti jopa kaksi aina käynti kertaa kohden. Tulos, kyylä lähtee vähin äänin, palaa ennen vuoden umpeutumista jälleen tutkitaan asunto. Olen sanonut, ettei ole velvollisuutta antaa tutkia asuntoa. Poikaa naurattaa, jos haluaa kytätä vaatehuoneen siitä vaan vois vaikka siivota sen samalla. Jotain hyvää tästä seuraa kun kyylät saavat potkut, kun Virka loppuu. ;)
kummallista, että aina kun joku kertoo kuinka vähän on rahaa kk elämiseen, unohdetaan että sosiaaliturva on sitä varten, että haetaan tt.tukea. Pojallesi jää asumiskulujen jälkeen vähän päälle 400e elämiseen( summa lienee n 417e?). Tietääkseni on mahdollista saada sairauskulu ym maksuja päälle. Niitä etuuksia ei kukaan tarjoa, niitä pitää hakea. Siinä olen samaa mieltä, että tv-tarkastajan virat ovat joutavat ja muistaakseni jossain "kyselyssä" olivat inhotuimpia töitä aivan kuin ulosottomiehen toimi...
siis ei mitään tajua? Työmarkkinatukea saava ei saa toimeentulotukea HULLU IDIOOTTI. Asumistuki on eri asia, eikä liity muuhun kuin tuloihin, eri kassa ja tili jos sitä ymmärrät paremmin. JOO on Hän saanut muutaman lykkäyksen opintovelan takaisin maksussa. Mutta velka ON ja PYSYY.
Kyllä minä saan vähän toimeentulotukeakin, vaikka saan lisäksi työmarkkinatukea ja asumistukea. Nuo jälkimmäiset tuet ovat vain niin pieniä että kun niistä vähennän vuokran jää käteen vain reilu 300 e ja satkun saan siis vielä toimeentulotukea kuukaudessa. Yksin asuvalle pitää jäädä 417 e/kk vuokran, sähkön ja vesilaskun jälkeen. Moni ei varmaan vaan "kehtaa" tätä toimeentulotukea hakea, vaikka olisi oikeutettukin siihen.
Ei kukaan jos ei ole aivan pakko, jos tälle pojalleen jää 400 menojen jälkeen, olisiko kovinkaan fiksua 17 euron takia lähteä turhaan haalimaan kasa papereita soskuun vietäväksi? Kukin elää tyylillään, toiset ei soskun alistamiseen ja nöyryyttämiseen halua mukaan, en haluaisi itsekään ellei olisi pakko. Ja miten tämä soskuun patistaminen liittyy siihen ettei tällä pojalla ole telkkaria lainkaan, ja ei halua siksi maksaa tyhjästä jotain ryöstömaksua?
halvempihan tämä media maksu on kun nykyinen tv-maksu...että sinäänsä oikein hyvä. Tuleepahan sitten kaikille maksettavaksi niin radionkuuntelu,netissä olot,tv ym ym. Ja ei ole enää niitä jotka laitavat maksun vaikka käyttävät palvelua. Hienoa... vaikka vielä parempi olisi tv-kortti joka laskuttaisi sen perusteella minkä verran todellisuudessa toosaa katsotaan.
Tv maksu on meidän taoudessa aina maksettu. Onhan tuo uusi yle vero vähän halvempi, mutta kuinka kauan ???? Kun tuo vero saadaan läpi ja kaikki joutuu sitä maksamaan, niin sen jälkeen ei voi enää irtisanoa maksua, vaikka tv rikkoontuisi. Tuohon yle veroon tulee korotuksia, jopa voi tulla vuositaisia korotuksia ja ei aikaakaan, kun se on nykyisen tv lupamaksun tasoa. Korotuksia tullaan perustelemaan indeksikorotuksilla, kustannusten kasvuna ja ties millä eri keinoin. Eikä korotuksille ole kattoa tiedossa. Että tämä tiedoksi yle veroa puolustaville.