Hei halloo! Tänään kävin kylällä ja melkein joka toisessa henkilöautossa oli nastarenkaat. Ootteko huomannu, että ne piti vaihtaa pois jo tämän viikon alkuun mennessä. Sääennustuskin on ollut tuleville päiville niin selvä, että kukaan ei voi väittää, että varmuuden vuoksi pitää vielä epävarman sään takia nastarenkaita. Kitkarenkaat on niitä varten, jotka ei vielä uskalla kesärenkailla ajella, vaan kuluttavat yhteisiä teitämme.
Nastarenkaat
Timpuri256
15937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
joo ja lisäksi muutakin lainvastaista toimintaa siellä näkyi. - pyöräilijät eivät käytä pyöräilykypärää,joka on pakollinen lain mukaan. - useimmat autoilijat ,varsinkin ammattiautoilijat puhuvat ajaessaan matkapuhelimeen ilman hands- free toimintoa joka on lainvastaista.lisäksi liian suuri tilannenopeus on monesti myöskin läsnä heillä.lainvastaista. - useimmat nuoret ajavat autoa tai mopoautoa liian lujalla vaudilla sekä holtittomasti. Se on lainvastaista. - monet mopoilijat ajavat liian suurella tilannenopeudella keskustassa.
jotta se on pirelly yäpakkaasia. Oli viälä tors- tin ja perjantain välisenä yänäkin. Jotta koita ny jaksaa viikonloppuun asti niin eiköhän sitte suu- rimmalla osalla oo kesärenkaat.
sanomista. Se yä oli torstain ja perjantain välinen.
tai siis jotkut nyt vain haluaa välttää sitä ryysistä rengasliikkeissä mikä onkin täysin järkevää kun mitään syytä hötkyilemiseen vaihdon kanssa ei ole!
Jonot rengasliikkeissä olivat vielä Perjantaina yllättävän kovat.No onhan ihmisiä,jotka vaihtelevat renkaita kotipihallaan,mutta me laiskat.
kuules ny timpuri onko se sun murhe jos jollaki on nastapyärät alla osta uus elämä ittelles
Eikö se oo paree pelata varmanpäälle ja ajella nastarenkahilla jos tuloo viälä yäpakkaasia. Paree se on ostaa uuret talavirenkahat ensi talaveksi ku uus auto kun on lipsuteltu kesäkumeella.. Joo timpuri hyvä ei täs maailmas mee kaikkia aina sääntöjen ja lain mukaan. Mielestäni tämä "talvipyärä" säännös on ihan suhteessa kevään tuloon että järkiäkin saa käyttää. Ja on maailmaa lapuan ulukopualella että kyllä tuala järviseurullaki voi viälä liukasta olla!
Säännöt ja lait on tehty noudatettaviksi. Kaikki tiet lukuun ottamatta joitakin metsäautoteitä Etelä-Pohjanmaalla ovat olleet täysin kesärengaskunnossa jo yli viikon. Kuivan kelin yöpakkanen ei ole lain mukainen peruste pitää uutta eikä vanhaa nastarengasta alla. Kuivan kelin yöpakkanen ei tee teistä liukkaita. Ja lisäksi tämän viikonlopun lämpöaalto on ennustettu jo päiviä sitten. Nyt niitä kesärenkaita alla ja vähän nopeesti!
jokka kyttää minkälaasella vehkeillä muut ajeloo
no timpuri ottaa sitten rekkareita ylähä ja soitteloo polliisille että saaraan nämä lainrikkojat kuriin!! Onhan se ny suarastaan synti.. Kerro sitte täällä palstalla että mitä ne poliisit sulle vastas kun raportoit lainrikkojista..?
sananparsi joka mielestäni sopisi timpureille niinkuin nenä päähän,mutten minä viitsi sitä tässä lausua, kyllä sen kaikki jotka ovat lukeneet kirjoituksia rakennusmiesten laskutusasioista, arvaa.
Mitä useampi käyttää turhaan nastarenkaita sitä enemmän tie kuluu -> renkaat kuluvat -> ilmassa on pölyä enemmän. Ja jos tällä hetkellä on vielä nastarenkaat alla, niin kyllä kyse on laiskuudesta niiden vaihtamisen suhteen enemmän kuin huoli muuttuvasta säästä. Poliisin tulisi ottaa enemmän kantaa kun havaitsevat nastarenkaat, esim sakon muodossa. Miksi pitäisi talvirenkailla ajaa kuivalla asfaltilla viikko/kuukausitolkulla vaikka luntakaan ei ole ollut enää aikoihin? Kaiken varalta jos sattuu vielä päiväksi tai kahdeksi sentti sohjoa satamaan? Silloin kai voi ottaa pikkuisen varovaisemmin liikenteessä - kai ne ajovirheet ja liian kova tilannenopeus silloinkin ojaan vievät, eivätkä kesärenkaat sinänsä. Jos ei renkaat kuluisikaan (jota ne kyllä tekevät), niin tien pinta kyllä kuluu, nastarenkaat saavat aikaan niitä uria tienpintaan. Ja tuosta tänä keväänä parjatusta katupölystä huomattava osa on nastojen irtijauhamaa asfaltin pintaa.
nuata murehia piisaa. Kirjoittaa nyt tuallaisesta asiasta päivä kausia. Taidan vaihtaa nastarenkaat takaisin niin et pääse rauhaan tästä asiasta.
kuinka sä pystyt elämähän kun on tälläänen taakka miäles? :O ajattelis että jo psyykekin kärsii tuallaasesta murehtimisesta. kyllä mun monen vuaren vanahoos hakkapeliitoos on niin piänet nastat jäljellä että tuskimpa ne teköö enää jäähänkään minkäänlaasta naarmua.Eiköhän se katupöly pääasias oo sitä hiarootus hiataa mitä paasataan teille jottei muarit kaatuule. Häviävän piäni osa siiton varmahan tätä nastarenkahien raapimaa pölyä. Tiät kuluu se on fakta kun tarpeheksi ajellahan (nastat ny varmahan vähä enemmän kuluttaa mitän mun pirellit) mutta eiköhän sitä pikiä valeta lemminkäästen ja muiren toimesta joka vuasi. Pitääsköhän mierän kaikkien laitta nastat alle että saataas se uus piki vähä nopiampaa? Olis se sitte hiano päästellä ku ei olisi raitehia ja kaistaviivakki näkyys selevemmin!
http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/pirkanmaa/2009/05/nastarenkaista_voi_rapsahtaa_sakot_735568.html?origin=rss