Apostolien teot 16
27 Kun vanginvartija heräsi ja näki vankilan ovien olevan auki, veti hän miekkansa ja aikoi surmata itsensä, luullen vankien karanneen.
28 Mutta Paavali huusi suurella äänellä sanoen: "Älä tee itsellesi mitään pahaa, sillä me kaikki olemme täällä".
29 Niin hän pyysi valoa, juoksi sisälle ja lankesi vavisten Paavalin ja Silaan eteen.
30 Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?"
31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
32 Ja he puhuivat Jumalan sanaa hänelle ynnä kaikille, jotka hänen kodissansa olivat.
33 Ja hän otti heidät mukaansa samalla yön hetkellä ja pesi heidän haavansa, ja hänet ja kaikki hänen omaisensa kastettiin kohta.
34 Ja hän vei heidät ylös asuntoonsa, laittoi heille aterian ja riemuitsi siitä, että hän ja koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi.
Näinkö:
Vanginvartija ja hänen perheensä kastettiin samalla yönhetkellä, jolloin vanginvartija vei Paavalin ja Siilaan kotiinsa. Ensin Paavalin ja Siilaan haavat pestiin ja sen jälkeen nämä kastoivat vanginvartijan perheineen ja puhuivat heille Jumalan Sanaa ja saivat syödäkseen ja vanginvartija riemuitsi siitä, että koko hänen perheensä oli tullut Jumalaan uskovaksi.
Vai näin:
Paavali ja Siilas julistivat ensin Jumalan Sanaa vanginvartijan kodissa ja sitten kastoivat ja sen jälkeen söivät iloitsevan vanginvartija heille laittaman aterian.
Tässä on varaa usko kahdella tavalla, miten sinä tämän uskot?
Miten kukakin tämän
ymmärtää ja uskoo?
154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
ja kaastaa, siinä yksi kiistakysymys, joka on hajoittanut ja repinyt kristikuntaa.