Asunnon myyntihinta vai velaton hinta?

Pena

Perinnönjakoon tulisi kerrostaloasunto, jossa on velkaosuutta kymmeniätuhansia euroja.
Mietin vaan että kumpi hinta ilmoitetaan kiinteistön arvoksi perunkirjoituksessa myyntihinta vai velaton hinta?


Jos perunkirjoitukseen kirjataan asunnolle hinta X, mutta perillinen myykin asunnon hinta X:ää kalliimmalla, myyntivoitosta lätkäistään lukemani mukaan 29% luovutusvoittovero. Kuinka kauan tämä luovutusvoittoveron uhka on olemassa? Kai tuollekin on joku takaraja, jonka jälkeen sitä ei enää tarvitsisi maksaa?

Kiitos neuvoista etukäteen!

5

2388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latari

      Verottaja arvioi sen. Velan huomioonottaminen riippuu siitä kenen nimissä velka se on.
      Luovutusvoittovero tuskin poistuu ihan heti.

    • olle

      Merkitään se hinta millä asunto on ostettu ja velkojen puolelle velat. Perukirjaan tulevat omaisuus ja velat erikseen merkittäväksi. Jos ostohinta ei ole tiedossa, niin pesän ilmoittaja antaa arvion perunkirjoittajalle käyvästä hinnasta ja siitä vähennetään velka, jolloin jää hinnaksi osakkeenarvo. Osake on irtainta omaisuutta - ei kiinteää.

      Myyntivoitto syntyy jos saat asunnosta enemmän kuin mitä on ollut ostohinta jäljellä olevat velat, johon voi lisätä sitten vielä maksetut velan lyhennykset ja korot. Jos velka on ollut pankkivelkaa, niin silloin korot on jo huomioitu verotuksessa.

      Myyntivoittovero (28-29 %) ei häviä mihinkään. Jos asunto tulee sinun perintöosuuteesi, niin asu siinä asunnossa kaksi vuotta ja sitten voit myydä asunnon verotta.

    • Laki niin kuin luetaan

      Perukirjaan laitetaan kaikesta omaisuudesta aina käypä arvo eli se myyntihinta, joka siitä todennäköisesti saataisiin, jos se myytäisiin.

      Velat vähennetään sitten kuolinpesän kokonaisarvosta, joten ne tulee huomioiduksi kyllä.

      Luovutusvoittovero maksetaan myynti- ja ostohinnan erotuksesta, jos et ole asunut ennen myyntiä ko. asunnossa yhtäjaksoisesti vähintään kahta vuotta. (Sille ei siis ole mitään takarajaa.)

      • Puristi

        Asunto-osakkeiden myyntihintaan vaikuttaa vähentävästi osakkeita rasittava osuus asunto-oy:n velasta. Jos velattoman asunnon arvo olisi 100.000 euroa ja asunnon osuus yhtiön veloista 10.000 euroa, kauppahinta tulisi olemaan 90.000 euroa. Perukirjaan asunnon arvoksi merkitään 90.000 euroa. Em. velkaosuutta 10.000 euroa ei merkitä perukirjan velkapuolelle. (Se ei siis ole vainajan velkaa). Isännöitsijäntodistus on syytä liittää perukirjaan, siitä ilmenee osakkeita rasittava velkaosuus.

        Perinnön kyseessä ollen luovutusvoittoa on myyntihinnan ja perintöverotusarvon (ei ostohinnan) erotus. Rintaperilliselle perintövero on huomattavasti edullisempi kuin luovutusvoittovero, joten luovutusvoittoveron välttämiseksi asunto kannattaa perunkirjoituksessa arvioida todelliseen käypään arvoonsa, ainakin siinä tapauksessa, että se tulee myydyksi ennen kuin perillinen omistusaikanaan on asunut siinä kaksi vuotta.


    • tuomari

      Jos olette myymässä asuntoa , arvioikaa arvoksi (myyntihinta-velat) mahdollisimman lähelle oikeaa myyntiarviota jonka saatte kiinteistönvälittäjältä. Jos asunto menee pian kaupaksi, voidaan kauppakirja toimittaa jälkeenpäin verottajalle joka määrää veron toteutuneiden hintojen mukaan. Jos vero ehditään määrätä ennen kuin kauppa syntyy ja olette arvioineet pienen perintöveron toivossa asunnon liian halvaksi, joudutte maksamaan erotuksesta myyntivoittoveron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3250
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      96
      1488
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      52
      855
    Aihe