Pakun tuonti?

Onko kukaan tuonut Saksasta/Ruotsista pakettiautoa? Onko pakujen tuonti kannattavaa jos meinaa laittaa autoon kokonaisuudessaan noin 5000 euroa? Lasketaanko verot samaan tyyliin kuin henkilöautoissakin?
21005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ostin juuri vanhan Suomesta, koska ihan halpaa ei kannata tuoda ulkomailta. Otin vähän selvää ennen sitä joten...

Jos tuot vanhemman pakun kuin 5/93 rekisteröidyn, niin veroja ei mene jos auto täyttää pakettiautoille asetetut määräykset. Näin tässä tietotoimistossa sanotaan:

http://www.autosaksasta.info/index.php/forum/message/3016/

Uudempien pakujen verothan ovat Suomessa henkilöautojen tasoa. Eli 5000€ auton tuonnin kannattavuus on siinä rajoilla. Tuonnin kulut n. 1000€ autovero päälle. Täällä kuluista tarkemmin:

http://www.sompsa.fi/AutoSaksasta.htm

Äänestä

Ruotsin tarjontaa: www.bytbil.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pasi kirjoitti:

Onko kukaan tuonut Saksasta/Ruotsista pakettiautoa? Onko pakujen tuonti kannattavaa jos meinaa laittaa autoon kokonaisuudessaan noin 5000 euroa? Lasketaanko verot samaan tyyliin kuin henkilöautoissakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu