Huomiota siihen, että täällä palstalla Jt:en oppia puollustavat henkilöt, eivä vastaa kun osaan esitetyistä kysymyksistä ja vaikeat ongelmakohdat sivutaan lähes kokonaan. Jt:n oppien puollustajilla on kuitenkin vahva tarve sanoa ikäänkuin viimeinen sana!
Esim. Kun vähän aikaa sitten annettin näytteitä raamatun kohdista, jossa selvästi tulee esille raamatussa vallitseva käsitys, että maapallo on litteä.
Eräs Jt:n oppien puollustaja vastasi vain muutamaan raamatun kohtaan.
Esimerkkejä on myös monia muita.
Tarkkailkaapa itse.
Esim. Kun vähän aikaa sitten annettin näytteitä raamatun kohdista, jossa selvästi tulee esille raamatussa vallitseva käsitys, että maapallo on litteä.
Eräs Jt:n oppien puollustaja vastasi vain muutamaan raamatun kohtaan.
Esimerkkejä on myös monia muita.
Tarkkailkaapa itse.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä sama mekanismi on havaittavissa läpi koko järjestön. Hyvin moni jehovantodistaja on saanut kirjalliseen kysymykseensä "hyvää päivää kirvesvartta"-mallisen vastauksen ja erityisesti monet veriopin yksityiskohtia uudelleen ja tarkemmin kyselleet ovat lopulta jääneet kokonaan vaille vastausta.
Järjestö opettaa asioita hyvinkin tietoisena niiden paikkansapitämättömyydestä. Kirjallisuuteen ripotellaan sinne tänne viittauksia, että "asiantuntijat tosin ovat sitä ja sitä mieltä". Kun opetusta muutetaan, niin näihin kohtiin voidaan viitata ja sanoa, että näinhän me olemme opettaneet jo AD 1 ja 2.
Jos sinnikkäästi kyselee jotain itseään askarruttavaa, eikä hyväksy vanhimman antamaa ylimalkaista vastausta, saa leiman otsaansa. Ja jos kiellosta huolimatta puhuu epäilyksistä toisille saa mononkuvan ahteriin.
Valheen puolustelu on työlästä puuhaa.
Niinkin arvostettu laitos kuin Helsingin yliopisto julkaisi vielä jokunen vuosi sitten yksinoikeudella auringon nousu- ja laskuaikoja. Eikö siellä tosiaankaan tiedetä että maa pyörii!
Tämä sikseen
Ymmärtääkseni maapallon muodon ymmärtäminen ei ole niitä ihan ensimmäisiä asioita, joita Raamattua kirjoitettaessa on ajettu takaa. Tämän kaltainen keskustelu Raamatusta kuuluisi kai lähinnä Raamattu-palstalle.
Myös radio- ja TV-juontajat tuntuvat olevan aivan pihalla nykyajan tekniikasta. Studiolle soitettaessa he luulevat aina jonkun olevan linjoilla. "Meillä on Kalle linjoilla. Mitäs Kallelle kuuluu?" Ei tekniikka nyt niin pitkälle ole kehittynyt, että ihmiset puhelinta käyttäessään jonnekin linjoja pitkin rupeaisivat kulkemaan.
Voisiko joku valaista näitä harhaan johdettuja reppanoita?
???
Viestini ei ollut tarkoitettu vastaukseksi aloitusviestiin, vaan se oli pikemminkin rinnastus ateistien raamatuntulkintaan - kuten sitä edeltäväkin viesti. Eli nyt puhuttiin jo aiheesta, mitä aloitusviestissä huhuiltiin.
Tällä palstalla roikkuu aika vähän oikeita jehovantodistajia. Suurin osa kommenteista tulee ei-jehovantodistajilta ja entisiltä-jehovantodistajilta.
Joten on aika epätodennäköistä, että edes joku niistä harvoista aidoista JT:sta viitsisi TÄÄLLÄ keskustelupalstalla alkaa väittelemään/todistelemaan asiaansa.
99% esitetyistä "kysymyksistä" ovat tarkoitettu väittelynavauksiksi, jotta kyseinen henkilö pääsisi esittelemään omia mielipiteitään asiasta. Tarkoitus ei todellakaan ole hankkia tietoa kyseisestä asiasta vaan provosoida aikaan väittely. Onneksi kunnollisia jehovantodistajia on aika vaikea saada mukaan asiattomiin väittelyihin. Muutamaan kohtaan saattaa tullakin vastaus, mutta loppuväitteleminen jätetään omaan arvoonsa... voithan aina kysyä kyseistä asiaa ovellesi tulevalta jehovantodistajalta, jos OIKEASTI haluat täydellisen/laajemman vastauksen.
Vilpittömiin tiedusteluihin/kysymyksiin kyllä varmasti joku jehovantodistajista vastaa välittömästi. Niitä asiallisia kysymyksiä näkyy täällä vain valitettavan harvoin...
P.S. Ne henkilöt, jotka olivat sitä mieltä, että Raamattu opettaa maapallon olevan PYÖREÄ, eivät puolustaneet mitään erityistä "JT-oppia".
Käytännössähän se väittely käytiin niiden kesken, jotka uskovat Raamattun olevan Jumalan sana ja niiden jotka pitävät sitä vain vanhana pölyisenä kirjana. Väittämällä Raamattua "väärässä olevaksi kirjaksi" saa kyllä kaikki muutkin Raamattuun uskovat uskonnolliset ihmiset niskaansa... eipä se mihinkään nimenomaiseen uskontoon liity.
Tarkkailepa itse.
Täällä on vain vähän "hyvämaineisia" jehovantodistajia, ja arvaapa miksi?
Tällaisilla palstoilla olo on heiltä periaatteessa kiellettyä (=usko voisi mennä). Täällä roikkuu vain jehofiileja, jotka eivät itse asiassa tiedä jehovista juuri mitään, mutta sen vuoksi ja siitä syystä he tietämättömyyttään kailottavat kaikkein kovimpaan!
Sitten tuo SÄÄRETÄR puolustaa niitä. Sehän tässä lystikästä onkin. Sääretär potkii nautinnollisesti saadessaan avustaa JT:tä, vaikka ne todellisuudessa ovat aivan muita täällä.
Minäkin yhdellä toisella palstalla olen tavannut vain yhden aidon JT:een, siis tosi uskovaisen. Ei sen puoleen 99,9% ev.lut. kristityistä ei siellä myöskään ole aitoja uskovia. Ne on kiihko uskoisia hörhöjä.
Jt:teet eivät yleensä riitele netissä ja keskustele paskaa puhuvien kanssa. Joten tällä palstalla ei ole montaakaan JT:tä. Sinä SÄÄRETÄR puolustelet vääriä ihmisiä.