Sotajätti ja paimenpoika
Leo Salmela
12436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
uskomalla ihminen antaa itselleen monta "syntiä" anteeksi yhdellä kertaa.
Usko demokratiaan vapauttaa ihmisen toimimasta demokraattisesti, ikävä kyllä.
Eihän missään mitään demokratiaa ole jos ollaan ihan tarkkoja se kuuluu niihin suuriin valheisiin jolla ihminen huiputtaa itseään.
Se on niin, että ihminen alistaa aina jollaintavoin heikompiaan vaikka uskottelee itselleen jotain muuta.
Vaikka ei tuo nyt ihan mustavalkeaa ole. Kaikenlainen välinpitämättömyys on kuitenkin vielä pahempaa ja jotenkin käsittämätöntä?
Ajattelen että kirkon opeillakin on osansa välinpitämättömyyden leviämiseen vaikken ole asiaa paljoakaan miettinyt.
Heh olisiko niin että taustalla kummitteleva oppi siitä ettei ihmisestä ole paljon mihinkään kirkon mukaan, vaikuttaisi sitten välinpitämättömyytenä läpi koko kulttuurin toiminnan tasolla? Mene ja tiedä.
vain silloin kun kansalla on riittävästi totuuteen pohjautuvaa tietoa.
Ja tästä on puute nyky-yhteiskunnassamme.
Vanhurskaat ovat kansakunnan omatunto. Sillä heille ainoastaan, on Jumala totuuden sanan uskonut, ja siksi Kristityt ovat Jumalan edessä suurimmassa vastuussa kansakunnastaan johon lukeutuvat.
Eli, missä olette vanhurskaat, maailman valkeus ja maan suola, jotka olette kutsutut totuuden julkituojiksi, ja oikean tien osoittajiksi, siinä itse edelläkulkijoiksi ???
Toinen seuraavista jakeista on pakosti valhetta:
1. Sam. 17:4,7,50 "Niin filistealaisten joukoista tuli kaksintaistelija nimeltä Goljat, kotoisin Gatista. ... Hänen peitsensä varsi oli niinkuin kangastukki ... Niin sai Daavid voiton filistealaisesta lingolla ja kivellä ja löi filistealaisen kuoliaaksi, eikä Daavidilla ollut miekkaa kädessään."
2. Sam. 21:19 "Taas oli taistelu filistealaisia vastaan Goobissa. Elhanan, Jare-Ooregimin poika, beetlehemiläinen, surmasi gatilaisen Goljatin, jonka peitsen varsi oli niinkuin kangastukki."
että Samuelin kirjat laadittiin hepreaksi pitkän ajanjakson kuluessa. Laatijoina on ollut monta eri tekijää, kuten voi odottaakin sellaiselta teokselta, johon kuuluu yksityiskohtaisia kuvauksia pitkältä ajalta.
Samuelin kirjoissa ei oteta kantaa siihen, onko Elhanan muuten tuntematon Daavidin nimi, mikä sekin voisi olla mahdollista, vai onko kysymyksessä Goljatin kuolemasta kertova perimätieto, joka kylläkin on ristiriidassa Daavidin ja Goljatin taistelua kuvaavan tunnetun kertomuksen kanssa.
Kun muistaa sen, että Raamattua ei todellakaan kirjoittanut muistiin yksi henkilö eikä Jumalan sanelun mukaan, vaan useammat kertojat pitkän ajanjakson kuluessa, niin voi paremmin ymmärtää, miksi Raamatussa on keskenään ristiriitaisia kohtia.
1 Aikak.20 luku
4. Sen jälkeen syttyi taistelu filistealaisia vastaan Geserissä. Silloin huusalainen Sibbekai surmasi Sippain, joka oli Raafan jälkeläisiä, ja niin heidät nöyryytettiin.
5. Taas oli taistelu filistealaisia vastaan, ja Elhanan, Jaaorin poika, surmasi Lahmin, gatilaisen Goljatin veljen, jonka peitsen varsi oli niinkuin kangastukki.
6. Taas oli taistelu Gatissa. Siellä oli suurikasvuinen mies, jolla oli kuusi sormea ja kuusi varvasta, yhteensä kaksikymmentä neljä; hänkin polveutui Raafasta.
7. Ja kun hän häpäisi Israelia, surmasi hänet Joonatan, Daavidin veljen Simean poika.
Eli kysymys oli Anakin jättiläisheimon jälkeläisistä, joilla oli kuusi sormea ja kuusi varvasta. Pituutta noin 3 metriä 20 senttiä.
puhua erehtymättömästä jumalansanasta!
Raamattu on minunkin mielestäni vertauskuvaa.
Vaan miten on tämä Daavid ja Goljat? Ajatteletko, että Daavid on toisessa ihmisessä ja Goljat toisessa? Onko sinussa Daavid vai Goljat? Tällätavoin ajateltuna seuraa päättymätön taistelu, aivankuin lähi-idässä nyt.
Minun mielestäni Daavid ja Goljat ovat kumpikin meissä jokaisessa. Kumpi sinua hallitsee Daavid vai Goljat?
Jos itsekussakin meistä Daavid onnistuisi linkonsa käytössä, olisimme varmasti parempia ihmisinä. Vaan kun näyttää siltä, että Goljat on ja pysyy niskan päällä...
poliisin virkavirheiden, valheiden ja oikeusmurhan uhrina tarkastelen asiaa yksilön ja yhteiskuntakoneiston - vahvemman vallan - välisinä suhteina.
Itse asiassa tilanne meillä Suomessa on se, että meitä kohtalotovereitani on liki 300.000. Eli todella vakava ongelma ja näen silleen, että sanallinen julistustyö on ainut keino lähteä muuttamaan yhteiskuntamme henkistä ja moraalista ilmapiiriä oikeudenmukaisemmaksi ja tähän tarkoituksen tämä Daavidin ja Goljatin ottelu sopii erittäin hyvin.
Kontsuales, savolainen latinofilosofi, esittää kysymyksen 'samaistatko itsesi Davidiin vai Goljatiin'?
Minusta molemmat ovat hiukan kyseenalaisia idoleja. Oma suosikkini on Ferdinand, härkä joka istuu korkkitammen alla ja haistelee kukkasia.
No, kerro nyt sitten minkä tyyppistä pahaa tämä yhteiskuntakoneisto sinulle ja kohtalontovereillesi on tehnyt, että tietäisin pitäisikö minun närkästyä vai huokaista helpotuksesta.
Hyvät uudet vuodet, Lasse! Taitaa olla vielä hiukan kalibroinnin puolella, kun ei aivan tiedä millaista vaikeusastetta vitseissä ja vertauksissa näin totisentuntuisessa porukassa voi noudattaa.