Mihin perustat toteemuksesi: meillä on vapaa tahto valita maailma tai Jeesus.
Puhut niin varmasti kaikista asioista.
Oisi hauska tietää, juttusi on kyllä ihan hyviä, mut vois olla vähän lyhyempiä.
Puhut niin varmasti kaikista asioista.
Oisi hauska tietää, juttusi on kyllä ihan hyviä, mut vois olla vähän lyhyempiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastasin tuohon vielä että ei meillä ole mahdollisuutta valita maailmaa tai Jeesusta.
Meidän on valittava aina maailma, mutta se miten maailmassa elämänne sen voimme valita.
Joko ei ideologiaa tai sitten ideologia, joka pitää miedän moraaliamme ja itseämme pystyssä.
Jeesus on yksi parhaimmista ellei paras tien näyttäjä tuon hyvyyden ja rakkauden ilmapiirin luomisessa.
Joidenkin mielestä Jeesus on ainoa, mutta sitä en allekirjoita, että Hän olisi kaikille ainoa tien näyttäjä, mutta minulle ja monelle muulle kristitylle on.
Se vaan, että kun oppisimme sieltä Jeesuksen sanomasta löytämään sen ydin asian eli sen , että rakkaus on kaiken yläpuolella.
Jumala on rakkaus.
Ja se joka pysyy Jumalan sanassa levittää ympärilleen rakkauden ilmapiiriä.
Onko se rakkauden ilmapiirin levittäminen sitten toivoa vai lohdutuksen tuomaa sanomaa vai pelottelua kadotustuomiolla;"ellet tee...."
Mutta niinhän se on, että hedelmistään puu tunnetaan.
Se, joka levittää ympärilleen rakkauden ja ilon ilmapiiriä on varmasti saanut tuon lahjan Jumalalta ja se taas joka levittää ympärilleen pelon ja ahdistuksen ilmapiiriä on jättänyt ottamatta ehkä lahjan kokonaan, hän odottelee vielä jotain...
Kaikkien siunaavien toiveiden säestyksellä toivotan teille kaikille oikein hyvää ja siunattua elämää,
ei kukaan ole yksin...
Ei minulla ole muuta kuin Sana, ja Pyhän Hengen vaikuttama usko Jeesukseen omana Vapahtajanani.
En kykene itsessäni vaikuttamaan uskoa. Enkä halua antaa sellaista vaikutelmaa, että minussa asuisi varmuus.
Uskovana itsekukin käy monenlaisia taisteluja ja koetuksia tässä ajassa. On turvallista tietää, että Jeesus on voittanut synnin ja kuoleman ristillä, ja Hän on Ylösnoussut. Ja Häneen me saamme katsoa, olla osallisia siitä armosta ja rakkaudesta, joka vaikuttaa uutta elämää ja uutta uskoa.
Sinua siunaten.
Tahtoisin vaan pyytää anteeksi.
Olen vain kateellinen. Ihmiselle ja ihmisille, joilla menee hyvin Jeesuksen ja oman oman uskonelämänsä kanssa.
Itselläni on ollut erittäin paljon vaikeuksia, sekä m hengellisiä että varsinkin maallisia.
Tarkoitan maalisilla omaa sairauttani, lapseni psyykkistä sairautta, joka koskettaa minua äitinä aivan suunnattomasti, tästä kaikesta seurannutta pohjatonta masennusta, josta ei näkynyt ulospääsyä.
Tällä hetkellä asiat on hieman paremmin ja jaksan taas paneutua uskonelämäänikin.
On ollut aikoja, jolloin on vaikea ollut edes uskoa, saatika sitten tuoda ympärilleen mitään hyvää mieltä ja sekin rassaa. Koska uskovaisena itseään pitävän tulisi todella kantaa sitä hedelmää jne.
Jatka vaan samaan malliin. Annat lohtua toisille, minullekin olet ollut jo suurena apuna.
Ei usko Jeesukseen ole epätodellista.
Minä sairastan silloin tällöin, ja elämiseeni liittyy vaikeuksia, monella tasolla. (Monesti myös omien lasten kautta.)
Muttei uskonelämä ole oman elämän mittaamista tai hengellisyyden suorittamista.
Pyhä Henki paneutuu hengellisiin meissä - niin että rakastamme Jeesusta ja olemme kiinnostuneet Sanasta ja sen voimasta.
Jos olisin vastakääntynyt, voisin hehkuttaa omista hengellisistä tuntemuksista (ja sekin sallittakoon). Usko Jeesukseen kestää koetukset, ja niissä punnitaan Jumalan työ meissä, niin ettei katkeruus pääse juurtumaan ja aiheuttamaan vahinkoa.
Pyhä Henki vaikuttaa sen kiitosmielen, mikä lopulta voittaa. Siksi ihmiset todistavat Jeesuksesta eri tavoin, ei vain niin, kuinka oma elämä muuttuu, vaan kuinka Jumala saa lopulta kunnian.
Siunausta elämääsi Jeesuksessa.
Elämme joka päivä Jumalan siunauksen varassa. Hänen hyvyytensä ja armonsa ympäröi meidät. Herra varjelee elämämme, vaikka emme hänen rakkautensa teitä aina tunnekaan. Hän antaa meille sisäisen rauhan, joka kantaa elämän rikkinäisyydenkin keskellä. Jumalan siunauksen turvissa voimme kerran myös kuolla.
Kun siunaamme toisiamme tai pyydämme siunausta itsellemme, voimme luottaa siihen, että kolmiyhteinen Jumala kääntyy meidän puoleemme ja on meidän kanssamme.
on pakkoarmo, joka lankeaa joillekin ja toisaalta ei monille.
ne valitut kuten tapsa ja witness ovat pakkoarmon alaisia. he ovat aikojen alussa Jumala määrännyt pelastettujen joukkoon.
ei-pakkoarmon saaneet eli muut olemme taas ennaltamäärättyjä kadotukseen.
amen ja kiitos calvin.
tutki syntiin lankeemusta vähän syvällisemmin, etkä vain raapasten pintaa.........
...jaa tää on taas tätä eipäs ja juupas väittelyä, jota viljellään heti jos saa vähän rakentavaa palautetta-(jeesuksen nimes on vainottu nääs jne..)-mees vähän itsees ja ota kaverisi esko h mukaan.