Ajon aikana toimiva auton sisätilan lämmitin.

Juha

Terve, tietääkö kukaan saako autoon sellaista sisätilan lämmitintä, joka toimii ajon aikana? Esim. tupakansytyttimeen liitettävää tms. Omistan pakettiauton ja kolme koiraa ja koirille alkaa näin kylmällä säällä tulemaan tavaratilassa vilu. Ajattelin, että sinne asennettava lämmitin voisi poistaa ongelman. En vain ole löytänyt sellaista lämmitintä, joka toimisi ajon aikana. Jos joku tietäis onkohan sellaisia olemassakaan, olisin tiedosta tyytyväinen. Kiitos.

9

13161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jko

      Tuskin pelkällä sähköllä toimivia lämmittimiä on, koska sellaisen teho tupakansytytinvirralla ei voi olla kovin korkea. Mutta esim. veneissä käytettävä petroolilämmitin voisi tulla kyseeseen. Siihen riittäisi tupakansytyttimen virta. Tosin kylkeen pitäsi murjaista kymmensenttinen reikä ilmaputkea varten.

    • Mieti sitä

      Auton sähköjärjestelmästä (akusta) saatava jännite on 12 volttia. Tupakansytytinliitäntää voi kuormittaa pitkäaikaisesti ehkä noin 10, korkeintaan parinkymmenen ampeerin virralla. Siihen liitettävän lämmittimen teho voi olla tämän mukaan 120 tai parhaimmillaan 240 wattia. Sellaisella ei ole lämmittämisen kannalta paljoakaan merkitystä.

      Sisätilan lämmittimen teho on yhden kilowatin luokkaa. Itselläni on vanha malli, jossa on kaksi asentoa: 600 W ja 1200 W.

      Päästäänkin tärkeimpään rajoittavaan tekijään: auton latausgeneraattori ("laturi") kehittää kaiken autossa käytettävän sähkön. Nykyisten generaattoreiden tehot liikkuvat 1000 watin kahden puolen. Sisätilan lämmitintä vastaavan tehon siis saa generaattorista teoriassa ulos – mutta kun sitä sähköä tarvittaisiin samanaikaisesti myös sytytykseen, ajovaloihin, mittaritaulun valaistukseen, istuinlämmittimiin, lämmityslaitteen puhaltimeen, akun lataamiseen ym. ym. kohteisiin! Ei liikene millään ylimääräistä lämmitykseen, ei!

      Lämmitys todellakin vaatii huomattavasti energiaa. Auton varsinainen lämmityslaite toimii moottorin hukkalämmöllä; tätä hukkalämpöenergiaa onkin moottorista tarjolla aivan eri malliin kuin sähköksi jalostettua energiaa.

    • TDI

      Kannattaa hankkia jompi kumpi yllämainituista jos lämmintä haluaa...

      Kulut reilun tonnin (eur) luokkaa asennus.

      • Viki

        Eberi tai webasto on ihan oikea vastaus. Puhallinmallisia saattaa löytää vanhoista transiteista yms 80-luvun pikkubusseista vielä toimintakykyisiä satkulla jos ei halua paljon sijoittaa. Tai sitten uusia venekäyttöön tarkoitettuja lämmittimiä. (Onkos autowebastot nykyisin pääosin vesikiertoon liitettäviä?) Mutta ei mitään sisäänlämpiävää petroolikaminaa, jos ei halua tappaa elukoita pakokaasuihin.

        Yksi halpa muttei niin tehokas vaihtoehto on ostaa moottorin vesikiertoon yhdistettävä lisäkenno puhallin, käytettynäkin löytyy (vakiona ainakin transitissa), ja uusia ainakin traktorin osia myyvistä varaosaliikkeistä.


      • Lammikkolaivuri
        Viki kirjoitti:

        Eberi tai webasto on ihan oikea vastaus. Puhallinmallisia saattaa löytää vanhoista transiteista yms 80-luvun pikkubusseista vielä toimintakykyisiä satkulla jos ei halua paljon sijoittaa. Tai sitten uusia venekäyttöön tarkoitettuja lämmittimiä. (Onkos autowebastot nykyisin pääosin vesikiertoon liitettäviä?) Mutta ei mitään sisäänlämpiävää petroolikaminaa, jos ei halua tappaa elukoita pakokaasuihin.

        Yksi halpa muttei niin tehokas vaihtoehto on ostaa moottorin vesikiertoon yhdistettävä lisäkenno puhallin, käytettynäkin löytyy (vakiona ainakin transitissa), ja uusia ainakin traktorin osia myyvistä varaosaliikkeistä.

        > Onkos autowebastot nykyisin pääosin
        > vesikiertoon liitettäviä?

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=669&posting=22000000001939999


    • juu

      Kyllä niitä tupakansytyttimeen liitettäviä lämmittimiä on myynnissä. Mutta kuten tuossa jo yksi kirjoitti on tälle lämmittimelle liikenevä teho aika olematon, joten ei siitä paljon iloo oo. Ja olen siis testannut kyseisen laitteen. Elä testaa sinä!!

      • ido59

        Halvimmalla pääset kun asennat lämmitettävään tilaan lämppärikennon ja sille puhaltimen. Ja vedät moottorilta vesikierron kennolle.


    • Jaska

      Niinhän se on, ettei tupakansytyttimeen voi liittää kovin tehokasta lämmitintä. Syynä tähän on yksinkertaisesti se, ettei tupakansytyttimestä voi ottaa ulos yli 30 Amppeeria virtaa... ja tämäkin virta pidemmän päälle rasittanee auton laturia ja akkua aika tavalla. Eli maksimi lämmittimen teho olisi noin 350W, eikä sillä teholla ihmeitä lämmitetä.

      Pientä helpotusta voisit koirille kuitenkin järjestää. Ensiksi suosittelen, että varmistat koirille tavaratilaan lämpimän makuualustan. Tähän soveltuu oivaillisesti styrox-levy. Luultavasti jo tästä on apua, mutta jos olet valmis näkemään vielä aavistuksen vaivaa, voisit virittää syroxin päälle pari (vanhaa, jos löytyy) istuinlämmittimen mattoa. Näitä alunperin istuimen sisään tarkoitettuja mattoja saanee kyllä kohtuu hintaan varaosaliikkeistä ja niiden "asentaminen" on todella helppoa. Sitten vain huopa mattojen päälle, niin koirillasi on taatusti lämmin makuualusta.

      Itse tein vanhasta istuinlämmittimestä ulkokissalle koppiin lämmityksen vähän samaan tapaan ja kovin tyytyväiseltä on kissa vaikuttanut.

    • Hiace TD

      Kyllä lisälämpöä saa ajon aikana tavaratilaankin. Minulla oli työkaluna Hiace n. 3v sitten ja siihen asennettiin
      uutena merkkiliikkeessä tavaratilaan lisälämmitin joka liitettiin moottorin jäähdytysjärjestelmään. Lämmitimessä oli kaksinopeuksinen puhallin ja lämmintä riitti. lämmittimen hintaa ja merkkiä en muista, mutta eiköhän se liikkeistä kysymällä selviä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      147
      4711
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      204
      3950
    3. 211
      3167
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3029
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      71
      2823
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      123
      1683
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      9
      1605
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1156
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      143
      1122
    Aihe