Fiksuimmat ovatkin jo ehkä huomanneet, että tämän keskustelupalstan nimi on muutettu.
Muistaakseni se oli aikaisemmin "Jehovan todistajat"
Veikkaisin, että kyseessä on ollut joko:
1. tietämätön sivuston ylläpitäjä, joka ei tiedä, että jehovantodistajien kutsuminen "jehovalaisiksi" on yleisesti ottaen halventava ilmaisumuoto, jota käytetään, kun halutaan puhua kyseisestä uskonnosta halventavaan lahko-sävyyn...
2. sivuston ylläpitäjä, joka on edellämainitusta asiasta varsin tietoinen ja henk.kohtaisesti suivaantuneena kyseiseen uskontoon käyttää nyt tilaisuutta hyväkseen...
Toivottavasti (ja veikkaisin, että) kyse oli ensimmäisestä vaihtoehdosta. Onhan kuitenkin kyse mainosvaroin ylläpidetystä webbisaitista ja näitä rahoja saatetaan alkaa hyvinkin nopeasti vetää pois, jos kantautuu huhuja, että kyseisellä sivustolla ylläpidetään Suomessa virallistetun uskonnon hienovaraiseen halventamiseen käytettävää keskustelupalstaa.
Ehdotankin vastaavasti tasapuolisuuden nimissä seuraavia nimimuutoksia:
Luterilaisuus -> Luttislaisuus
Helluntailaisuus -> Heltsulaisuus
Lestadiolaisuus -> Lessulaisuus
Islam -> Muhamettilaisuus
Tai sitten käytetään puhdasta suomenkieltä ja käännetään sanamuoto oikeaksi:
"Jehovan todistajuus". Ja kaikki pysyvät tyytyväisinä :)
Thanks in advance :)
Muistaakseni se oli aikaisemmin "Jehovan todistajat"
Veikkaisin, että kyseessä on ollut joko:
1. tietämätön sivuston ylläpitäjä, joka ei tiedä, että jehovantodistajien kutsuminen "jehovalaisiksi" on yleisesti ottaen halventava ilmaisumuoto, jota käytetään, kun halutaan puhua kyseisestä uskonnosta halventavaan lahko-sävyyn...
2. sivuston ylläpitäjä, joka on edellämainitusta asiasta varsin tietoinen ja henk.kohtaisesti suivaantuneena kyseiseen uskontoon käyttää nyt tilaisuutta hyväkseen...
Toivottavasti (ja veikkaisin, että) kyse oli ensimmäisestä vaihtoehdosta. Onhan kuitenkin kyse mainosvaroin ylläpidetystä webbisaitista ja näitä rahoja saatetaan alkaa hyvinkin nopeasti vetää pois, jos kantautuu huhuja, että kyseisellä sivustolla ylläpidetään Suomessa virallistetun uskonnon hienovaraiseen halventamiseen käytettävää keskustelupalstaa.
Ehdotankin vastaavasti tasapuolisuuden nimissä seuraavia nimimuutoksia:
Luterilaisuus -> Luttislaisuus
Helluntailaisuus -> Heltsulaisuus
Lestadiolaisuus -> Lessulaisuus
Islam -> Muhamettilaisuus
Tai sitten käytetään puhdasta suomenkieltä ja käännetään sanamuoto oikeaksi:
"Jehovan todistajuus". Ja kaikki pysyvät tyytyväisinä :)
Thanks in advance :)
Vastaukset 36
Vanhimmat
Luther
Lestadius
Muhammed
Russel
Russelilaisuus taitaisi olla se oikea nimi?
Russelilaisuus on ihan toinen uskonto... mun tietääkseni se on omansa, virallisesti rekisteröity uskonto. Sitä nimeä saavat lain mukaan käyttää vain kyseiseen rekisteröityyn uskontoon, Russelilaisiin, kuuluvat jäsenet.
Voihan sille toki avata oman keskustelupalstan, jos ylläpito niin haluaa. Mutta nyt oli kyse vähän toisesta rekisteröidystä uskontokunnasta.
Sori.
En ole varma, onko russelilaisuus oma rekisteröity uskontonsa. Ainakaan en sitä oikopäätä muista, mutta toisaalta kirkkojen ja uskontojen määrä on luvuton.
Joka tapauksessa russelilaisuus olisi väärä nimi, koska se ei tarkoita Jehovan todistajia, vaan Raamatuntutkijoita, joista Jehovan todistajien ryhmä on kehittynyt. Suomessakin on pieni raamatuntutkijoiden ryhmä, heille voisi tietenkin perustaa oman palstan.
Ei ole olemassa mitään russelilaisia, varsinaisesti. Raamatuntutkijoita kutsuttiin kyllä aikanaan russelilaisiksi, muttei enää.
"Russelilaisuus on ihan toinen uskonto... mun tietääkseni se on omansa, virallisesti rekisteröity uskonto." Ja Rutherfordilaisuus on siitä lahkoutunut. Rutherfordilaiset tunnetaan myös toisella nimellä "jehovalaiset".
Russelilaiset on oma uskonnollinen yhdyskuntansa, erosi aikoinaan omaksi lahkokseen Raamatuntutkijoista, rekisteröity USA:ssa. Jäsenmäärä tosin on jo nykyään aika pieneksi kutistunut.
Jehovan todistajat ovat sama kuin Raamatuntutkijat aikoinaan, nimi vain muutettiin/tarkennettiin yhdessä vaiheessa.
Voihan olla, että jotkut eivät tähän nimimuutokseenkaan sopeutuneet ja perustivat vanhalla Raamatuntutkijat-nimellä oman lahkonsa Jehovantodistajen pääuskonnosta.
oli paikallaan.
että se oli ennen jehovan todistajat mut nyt toi uusi vuosi uuden nimen=) aikastä jännä tapaus=)ja kiitän viel sua kun pyysit anteeksi multa=)voisin antaa sulle heh pienen palkinnon siitä hyvästä vaikkapa mitalin=)kun vihdoin pyysit anteeksi.
mutta oletko aivan terve?
Luterilaisuus
Helluntailaisuus
Katolilaisuus
Buddhalaisuus
Sintolaisuus
Taolaisuus
Hindulaisuus
Lestadiolaisuus
Jehovalaisuus
Siis missä kohden en nyt käsitä juttusi juonta?
Suomen kielen lautakunnan mukaan voidaan nykyään kirjoittaa hyvin "jehovantodistajat". Opettele ensin suomen kielen nykymuoto, melskaa sitten.
Kielitoimisto tosiaankin pitää muotoa "jehovantodistajat" hyväksyttynä perinteisen muodon "Jehovan todistajat" ohella. Tätä perustellaan siten, että kyseessä on vakiintunut nimi, jossa alkuosan erisnimi "Jehova" on menettänyt erisnimimerkityksensä ja siitä on tullut vain nimen osa. Kirjoitetaanhan myös ranskanleipä, kiinankaali, berliininmunkki ja brysselinkaali.
Mielestäni Kielitoimiston kanta ei kuitenkaan ole ongelmaton. Sanoissa "ranskanleipä" ja "kiinankaali" ei kyseisellä tuotteella ole yhteyttä Ranskaan tai Kiinaan. Kyseinen maan nimi on todellakin maana tässä yhteydessä merkityksetön. Sen sijaan nimessä "Jehovan todistajat" sana "Jehova" ei ole menettänyt alkuperäistä merkitystään. Jehovan todistajat mieltävät olevansa nimenomaan "Jehovan" "todistajia", siis henkilöitä, jotka todistajat Jehova-nimisestä jumalasta. Nimi "Jehova" ei siis nimenomaan ole menettänyt alkuperäistä erisnimimerkitystään, vaikka Kielitoimisto näin väittääkin.
Sitä paitsi "jehovantodistajat" ei ole sama asia kuin "jehovalaisuus". Ensimmäisen kohdalla kyse on vain kirjoitusasusta. Sen sijaan "jehovalaisuus" mielletään selvästi haukkumanimeksi. Esim. "luterilaisuutta" ei mielletä.
"Sen sijaan "jehovalaisuus" mielletään selvästi haukkumanimeksi. Esim. "luterilaisuutta" ei mielletä."
Minä' EN miellä sanaa jehovalainen millään tavalla halventavaksi. Taitaa Jari vain haluta tehdä olkinuken ja tyrkyttää jehovalaisten omia käsityksiä ja termistöä Suomen evankelis-luterilaiselle enemmistölle.
Sen sijaan käyttämääsi "luterilaisuus" nimitystä pidän ÄÄRETTÖMÄN halventavana! Jos et viitsi kirjoittaa Suomen valtauskonnon nimeä oikein, muuta muualle kirjoituksinesi!
Huomaa, sanotko "JEhovan TOdistajat"
vai
"jehovantodistajat" (alkukirjaimet korostettu painotetun ääntämisen osoittamiseksi). Jos lausut sanat erikseen niin Jehovan todistajat on oikein, jos lausut ne pötkössä, niin jehovantodistajat on oikein.
tässä video, jossa V.Leinonen esiintyy:
http://ra.yle.fi/ramgen/tv2/a2/1maka080703.rm
Voin jo etukäteen sanoa, että hän sanoo jehovantodistajat.
"Sen sijaan "jehovalaisuus" mielletään selvästi haukkumanimeksi. Esim. "luterilaisuutta" ei mielletä."
Olisikohan kyse jehovantodistajien neuroottisuudesta?
Opetelkaa perkele kirjoittamaan!
Onko se niin vaikeaa kirjoittaa "Jehovan todistajat" tai vaikka "jehovantodistajat" tai "JT:t"?
" Minä' EN miellä sanaa jehovalainen millään tavalla halventavaksi. "
Vai niin. Minä miellän. Itse asiassa pidän jokaista ihmistä, joka puhuu jehovalaisista tai jehovista, sivistymättömänä ääliönä. Niin pitää moni JT-kaverinikin.
" Sen sijaan käyttämääsi "luterilaisuus" nimitystä pidän ÄÄRETTÖMÄN halventavana! "
Minulle on moni pökkelö tokaissut "Minä olen luterilainen" ennen kuin on vetänyt oven kiinni nenäni edestä.
Itse en ole kuitenkaan kuullut YHDENKÄÄN JT:n sanovan "Minä olen jehovalainen".
Repikää siitä.
Jehovan todistajat näkevät tunnetusti vainoa sielläkin, missä vainoa ei ole, ja mieltävät asiallisenkin kritiikin usein vainoamiseksi. Lausuntoni annoin kuitenkin yleisen kielitajun pohjalta. Ainakin minun korvissani "jehovalaisuus" kuulostaa halventavalta, ja eipä sanaa asiateksteissä näekään.
Tietysti monesta pilkkanimestä on aikojen kuluessa kehittynyt asiallinen nimitys, jota ryhmään kuuluvat itsekin käyttävät. Jopa "kristitty" saattoi alun perin olla pilkkanimi. "Luterilainen" oli sitä varmasti. "Mormonit" mielletään ehkä vieläkin hieman halventavaksi, mutta toisaalta kyseisen kirkon jäsenet käyttävät nimitystä itsekin (vaikka suositeltavana sitä ei pidetä). Nykyään homot kutsuvat itseään homoiksi, kun se vielä muutama vuosikymmen sitten oli karkea pilkkanimi.
Voihan siis olla, että "jehovalaisuudestakin" tulee vielä asiallinen ja neutraali nimitys, mutta ainakaan toistaiseksi sitä ei sellaiseksi mielletä.
"Vai niin. Minä miellän. Itse asiassa pidän jokaista ihmistä, joka puhuu jehovalaisista tai jehovista, sivistymättömänä ääliönä. Niin pitää moni JT-kaverinikin."
Olen tosiaan saanut kuvan, että jehovantodistajat halveksuvat kaikkia muita maailman ihmisiä.
Jehovalaisuus = halventava nimitys!
kannata lähettää, koska muutos oli hyvä.
Olen samaa mieltä kuin muut. Miten Jehovan todistajat ja jehovalaisuus on sama merkitykseltään?
Jehova on siis Jumalan nimi ja sen uskonnon kannattajat todistavat Jumalan nimeä. Sama kuin olisi Jumalan todistajat ja jumaluus. Eihän se ole sama. Eli silloin se on väärä nimitys.
Eli muutos ei ole oikein kieliopillisesti...
"Jehovan todistajat ja jehovalaisuus" on oikein. Vastaava nimitys olisi "Jumalan todistajat" eli jumalaisuus. EI "jumaluus". samalla analogialla pitäisi sanoa "jehovuus".
En koe sanoja "jumaluusoppi", "jumalainen nainen" yms. mitenkään Jumalaa halventavina nimityksinä.
Käyttöön otettu otsikko on hyvä, sillä nyt sen ymmärtää myös meidän suomalaisten suuri enemmistö.
"Jehovan todistajat" kääntyy suomen kieliopin mukaan muotoon: "Jehovan todistajuus" tai "Jehovantodistajuus" tai "jehovantodistajuus"... riippuen asiayhteydestä.
Missään tapauksessa "todistaja"-sanaa ei pitäisi jättää pois, koskapa uskonto on nimenomaan yleisesti tunnetuin siitä nimestä. Jos joku ei "Jehovan todistajat" nimeä tunnista, ei hän tiedä "jehovalaisuuttakaan"
Virallinen, rekisteröity nimihän taitaa olla "Jehovan todistajien uskonnollinen Variotorni-, Raamattu- ja traktaattiseura ry." Mutta näin pitkä nimi saattaisi olla jo vähän liikaa ;)
Mutta nythän on palstan nimi muutettu takaisin oikeaksi, joten kenelläkään ei pitäisi enää olla mitään valittamista... ei edes minulla :D
Jahvetti
Jahvetti
Jahvetti
Käyttämäsi nimitykset "Luterilaisuus,Helluntailaisuus, Lestadiolaisuus" ovat kyseisisät uskonnoista jehovalaisten käyttämiä halventamia haukkumanimiä. Se, että olet vielä alentunut vääntelemään näitä haukkumanimiäkin, osoittaa vain kuinka matalaotsainen todellisuudessa olet.
Te jehovalaiset vääntelette kaikki asiat päälaelleen ja alatte sitten suureen ä'ä'neen huutaa, että teitä vainotaan. Ei kukaan ole kutsunut teitä Jehoviksi, vaan (huomaa pienellä) jehovalaisiksi, jehovanuskoisiksi tai vain lyhyesti jehoviksi.
Omassa ylpeydessänne te jehovat TOIVOTTE näiden nimitysten olevan halveksuvia, jotta pääsisitte rääkymään, miten huonosti teitä kohdellaan vain siksi, että seuraatte Brooklyniläisten oppi-isienne lakeja ja sääntöjä.
Brooklyn sijaitsee muuten USA:ssa, siellä, mistä niin paljon muutakin huuhaapaskaa on lähtöisin.
Asia on juuri noin kuin sanot, jahvetit hakemalla hakevat "vainoa"!
Mut kun mä en ainakaan ite pidä itseäni loukkaavana, jos mua kutsutaan luterilaiseksi ja jos mun uskontoa sanotaan luterilaisuudeksi.
Tein asian varmistamiseksi gallupia lestadiolaisten, luterilaisten ja helluntailaisten palstalla... eikä kukaan heistäkään pidä halventavina sanoja: "luterilaisuus", "helluntailaisuus" ja "lestadiolaisuus" (paitsi lestadiolaiset kutsuvat itseään kuulemma KAIKKEIN mieluiten "uskovaisiksi", mutta se saattaisi aiheuttaa sekaannusta muidenkin itseään uskovaisiksi nimittävien suhteen)
Ja kysehän on nimenomaan siitä, miten kyseiset uskonnon edustajat suhtautuvat ITSE nimityksiinsä. Muiden mielipiteellä ei juurikaan ole väliä, eihän "nimittely" kohdistukaan heihin.
Jos suurin osa uskontoon kuuluvista pitää jotain tiettyä nimitystä halventavana, se riittää minulle. Mulla ei ainakaan ole mitään tarvetta kutsua jehovantodistajia "jehovalaisiksi", jos kerta parempi/loukkaamaton nimityskin löytyy.
Se, että itsepintaisesti näyt vain jatkavan "jehovalaisen" käyttöä (vaikka NYT olet jo varsin tietoinen sen lievästä loukkaavuudesta), kertoo kyllä, millä asenteella olet liikkeellä. Ei kenenkään tarvitse "rääkyä saamastaan vainosta", johan kirjoituksestasi kävi helposti selville, että jonkinasteista vainoamismieltä löytyy itseltäsikin... puhuit itsesi niin sanotusti pussiin.
Väitit "vainoamista" kuvitelluksi, mutta näytit samalla itse hyvin konkreettisen esimerkin, että kyse on erittäin todellisesta ja jokapäiväisestä asiasta.
Suosittelisin asian tiimoilta syvällistä keskustelua OMAN oppi-isäsi kanssa. Sun ei tartte edes mennä Brooklyniin asti sitä varten.....
"Onhan kuitenkin kyse mainosvaroin ylläpidetystä webbisaitista ja näitä rahoja saatetaan alkaa hyvinkin nopeasti vetää pois, jos kantautuu huhuja, että kyseisellä sivustolla ylläpidetään Suomessa virallistetun uskonnon hienovaraiseen halventamiseen käytettävää keskustelupalstaa."
Jehovalaisten mainosmarkatko tätä palstaa ylläpitävätkin???? Toivottavasti tuo amerikasta peräisin oleva itsemurhiin jäseniään kannustava kultti epävirallistetaan mahdollisimman pian Suomessa. Taitavat päättäjämme kuitenkin olla varsin munattomia tässä suhteessa. Jenkki-Busch alkaisi asettaa kauppapakotteita, jos kuulisi, että scientologit, jehovalaiset ja mormonit olisivat epäsuosiossa Suomessa. Nämä kultithan edustavat jenkkiläisyyttä puhtaimmillaan.
Pienen tauon (päivän) jälkeen palasin katsomaan meininkiä ja siihen päättyi sekin ilo.
Kas kun ei palstan nimeksi muutettu "jehovat". TOSI fiksu veto joltakulta TOSI itsepätevältä henkilöltä!
Parempi häipyä ennenkuin Raamattuakin ruvetaan solvaamaan. "Satukirja"-palsta täältä enää puuttuikin.
Heippa!
Vai piti käydä täällä tekemässä taas itsestään (tyhjästä) numeroa. Olisit vain haihtunut kommenteitta, niin kukaan ei olisi sinua muistanutkaan. Nyt muistutit meitä vielä kerran kaikesta siitä paskasta, mitä olet tällekin kanavalle syytänyt.
Miksi sinä nimität eronneita luopioiksi? Luopio on myös halventava nimitys.
solvata.
Sen sijaan HARHAOPISTA nimeltä "jehovalaisuus" käydään ajoittain aika kiivasta keskustelua.
lähteäkin muualle!Jess!!Mikä vapautus!!
Lähdet pois?
Harmillinen asia... toit osaltasi sellaisen tasapainoisen ja kiihkottoman JT-sävyn keskusteluihin.
No, olet oikeassa, ehkä tämä ei tosiaankaan ole niitä kaikkein rakentavimpia ajanviettotapoja. Keksit varmasti parempaakin ;)
Mutta hyvät jatkot sinulle ja pysy siinä, minkä olet oppinut äläkä koskaan luovuta! :)
täällä käsitellään samasta moskauskonnosta,käytetään mitä nimeä tahansa.