Onko jollain kokemusta artic 450/500 86-90 vaunusta on kuulema aika kosteita etuseinästä vai pitääkö paikkaa.Jos jollain myynnissä oisin kiinnostunu.
Solifer osto
uusi caravan
3908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joissakin on kosteutta joissakin ei Se on kovin yksilöllistä Siihen vaikuttaa moni tekijä Kuinka on kosteusmittaukset/huollot tehty ja miten sitä on pidetty yleensä. Ja jos sellaista etsit niin tuolta voi löytyä:
http://www.kauppacaravan.com/hakuri/search.php
Vanhemmissa Solifer Articeissa etupäätä vaivaa pieni suunnittelulapsus. Etu-ylävalot ovat justiinsa vesirännin alla. Katon vesikourussa on etukulmien likellä reikä vesien valumista varten. Hyvä juttu, mutta kun se liruttaa vedet täsmälleen alla olevan suorakaiteen mallisen valaisimen päälle keskelle.
Vanhemmiten pohjatiiviste falskaa tai kuten kävi itselle, sen valaisimen pohja oli katkennut ja tulitikun paksuinen rako. Vesi lorisi tästä alas ja etukulmat märkänä.
Vanhat valaisimet kannattaa uusia ennen rikkoutumista ja butyylimassaa säästelemättä asentaa uudet.
Muutenkin vanhassa vaunussa kannattaa nuo saumapaikat ja läpivientien tiivistyksiä parannella (Butyylimassalla), aika kun tuo esille ne heikoimmat kohdat.
Solifereissa oli -84 Articien 450/500 osalla vähän susivuosi varsinkin ikkunoiden osalta. Ne ns. savunharmaat ikkunat eivät kestä UV-säteilyä ja ne haurastuvat, murenevat ja ajoviima saattaa ne murusiksi. Itsellä on tällainen ja kolme ikkunaa vaihdettu. Tehtaalta sain teitää aikoinaan, että niitä laitettiin n. 10 kk jonka jälkeen vaihdettiin ikkunain valmistajaa. Sattuuhan näitä.
Eniten vaikuttaa millä ed. omistajat ovat kittauksia parannelleet. Jos joku onneton on erehtynyt ruuttimaan silikonia, niin jätä semmonen ja kierrä kaukaa. Mulla on tällainen "projektivankkuri" kun ei ollut aikoinaan riittävästi tietoa.
Tykkäämme vehkeestä ja nyt meillä on mm. kiinteä parivuode takana, yms.
Elikkäs joku 500 sarjaa, eka teli. Sellainen olis tarjolla kouvolassa, juuri leimattu.
Kysele rohkeasti:
[email protected]