Miten löydän Herran Jeesuksen?

Auttakaa!!!
12732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

just nousi pietarin junaan

Äänestä

On hyvä että on olemassa käsikirja eli raamattu. Tutustu Raamattuun, vilpittömin mielin.

Äänestä
  • Pitää olla vahvasti uskossa, lukea raamattua, rukoilla ja ylistää Herraa. Tee niiku raamattu sanoo niin voit nähdä Jeesuksen aikanaan. Siis pitää vain uskoa!! Muista, kukaan ei saa olla rakkaampi kuin Jeesus. Anna Herralle koko elämäsi.

    Äänestä

taisit löytää Hänet jo! etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan... tyhjiä sanoja tietenkin, jos ei yhtään siltä tunnu, mutta kun se ei ole tunne!

tee hengelliselle elämällesi jotain, mene kokouksiin, rukoile ja lue raamattua. sieltä se aukeaa ja tunnettakin tulee ajan myötä!

Äänestä
  • ja anna elämäsi Jeesukselle,
    siitä se alkaa.

    Lupaus on annettu,että etsivä löytää.
    Totuus löytyy raamatusta ja Herra on sen aukaisia.
    Hän johdattaa sinut perille kun antaudut ja ruokit niitä asioita jotka vievät lähemmäs häntä.

    Äänestä

Jeesus tuli etsimään juuri tuollaisia nimerkkejä, Kadotettu. Hän tuli etsimään sitä, mikä on kadonnut:

"Juuri sitä, mikä on kadonnut, Ihmisen Poika on tullut etsimään ja pelastamaan." Luuk. 19:10

"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, *jottei* yksikään, joka häneen uskoo, *joutuisi kadotukseen*, vaan saisi iankaikkisen elämän." Joh. 3:16

Vain niille, jotka ymmärtävät olevansa kadotettuja ilman Herraa Jeesusta, voi kelvata Hänen kätensä, joka aivan varmasti vetää ihmisen kadotuksesta.

"Meistä ei ollut itseämme auttamaan, mutta Kristus kuoli jumalattomien puolesta, kun aika koitti." Room. 5:8

Kun sinä olet kadotettu syntinen, joka tiedät, että omassa varassasi olet mahdoton kestämään Jumalan edessä, ja huudat Herra Jeesusta avuksesi, silloin Kristus saa olla juuri se, joka Hän on: syntisten Vapahtaja, rikkomusten sovittaja, ainut välimies Jumalan ja ihmisen välillä. Sellaiselle ihmiselle Raamattu sanoo: "Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." Joel 3:5

Silloin sinua koskee se sana: "Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa." Room. 7:1

Täällä on Jumalaa etsiville hyvä teksti, joka paljastaa *mistä* Jeesuksen voi löytää, mistä Häntä on etsittävä:
http://www.sley.fi/eo/tampere/etsikko2.html

Täältä voit kuunnella Tom Säilän raamattutunnin "Miten tullaan uskoon?"
http://www.sley.fi/eo/tampere/audio/tom_saila.ram

...ja jos vielä kiinnostaa, täällä on kristillinen kirjaklassikko Thomas Wilcoxin: "Kallis hunajapisara"
http://www.kirjasilta.net/wilcox/hy/hy.html

Älä pelkää, meille kadotetuille syntyi Vapahtaja.

Siunausta :)

Äänestä

Jeesus sanoi: "anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan." Luuk. 11:9

Äänestä

Yksinkertaisesti pyydät Jeesusta tulemaan sydämeesi. elikkä, Jeesus rakas, tule sydämeeni. näin vastaanotat vapahtajan. Jos olet nuori ja asut lähellä Tikkurilaa, tule ihmeessä tikkurilan helluntai seurakunnan nuorteniltoihin. Pe klo 19:15 Minttutie 20, aika lailla uimahallia vastapäätä!!!!!!!!!!!! Siunausta

Äänestä

Itse mietin viime kesänä ihan samoja asioita. olin kovaa vauhtia alkoholisoitumassa ja elämä näytti täysin mustalta...rukoilin apua vilpittömästi ja täydestä sydämmestäni ja Jeesus kuuli minun rukoukseni. sain Jumalan armosta ottaa Jeesuksen vastaan pelastajana ja vapahtajana. vapauduin täysin ja kertaheitolla alkoholista ja muistakin kahleista. Jeesus sanoi minulle, että seuraa sinä Marko minua, niin kaikki muu sinulle annetaan.
tänään olen maailman onnellisin ihminen...KIITOS JEESUS ! TODELLINEN HERROJEN HERRA JA KUNINGASTEN KUNINGAS !
Jos haluat keskustella lisää, niin kirjoita toki minulle.

Äänestä
  • *rukoilee*

    Kiitos, Jeesus, valtavista lahjoistasi,
    jotka annat meille ilman mitään omaa ansiotamme.

    Herra, sinä lahjoitat kuolleille elämän,
    paatuneille Pyhän Hengen,
    meille pimeille kirkkaan lämpimän valosi.

    Sinä kutsut meidät ihmeelliseen valtakuntaasi,
    tuntemaan sinut, joka olet kaiken elämän lähde.

    Herra, Sinä tulit julistamaan vangituille
    vapautusta ja annat itkeville murheen hengen
    sijasta ylistyksen viitan.

    Meissä kurjissa sinä näytät kunniasi,
    kirkastat valtavan armosi.

    Kiitos siitä ihmeestä, jonka teit Markolle.
    Kiitos uskosta, jonka annat ihmiselle,
    joka huutaa sinua avukseen.

    Ylistys olkoon Sinulle Isä, Poika ja Pyhä Henki.

    Amen.

    Äänestä

Siinä kaikki.


Siunausta Yeshuassa !

Äänestä

Rukoile,että Jeesus antaa syntisi anteeksi ja anna elämäsi hänellä. Ja rukoile,että
Jumala johdattaa jonkun uskovaisen sun eläämäsi.

kts. www.netmission.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kadotettu kirjoitti:

Auttakaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu