Vääntäjäksi

Mikä on hyvä liike treenata kädenvääntöä ilman erikoisvehkeitä, onnistuuko pelkillä käsipainoilla?
3426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ensiksikin: Kädenvääntö on yksi parhaista keinoista saada itselleen ikävä "urheiluvamma" eteenkin jos sitä harrastaa ilman lämmittelyä ja humalassa.

Toisekseen, jos haluat olla parempi kädenväännössä, on parempi treenata koko käsivartta, erityisesti rannetta ja olkavarren kiertäjiä.

Äänestä
  • Vamma?
    yli kymmenenvuotta harrastaneena voin sanoa että kyllä se on turvallisimpia lajeja mitä on.
    Sen takaavat säännöt, vääntöpöytä ja tuomari,
    sekä tekniikka.
    Itse vääntötreenit riittävät aika hyvin kasvattamaan voimaa paremmin kuin punttisali,
    miksi?
    koska siinä on ihminen vastassa ja suomalainen ei anna periksi, maitohapoilla viimeiseen asti, siihen ei puntteja vastaa moni jaksa alkaa.

    Harrastus tapoja on kaksi:
    Oikea tapa: Mene oikeitten vääntäjien juttusille ja harjoituksiin oikealla vääntöpöydällä,
    eka voitto 3-4 vuoden jälkeen ellei ole yhtään lahjakas.

    Väärä: Treenaa isot lihakset ja väännä väärin keittiön pöydällä => taas yksi kertomus lisää miten jokin meni rikki.

    www.proarm.com suomenkieliset sivut.

    Sieltä vain bongaat kisat ja mene katsomaan mistä on kysymys, tule sitten tänne kertomaan miten vaarallista se oli.

    On kyllä totta, että jos on rakenne vika kädessä niin se ei kestä ja alkaa moneen kertaan muuttuva uusi juttu miten kaikki oli juuri tämän lajin syytä. Paras on että ranne on mennyt sijoiltaan,
    se on oikeassa vääntelyssä ihan silkka mahdottomuus.

    Äänestä

Laita käsi sohvan käsinojalla niin että kämmen puoli menee käsinojan yli ja kämmenpohja ylöspäin,
sitten paino käteen ja rannetta "taittelet",
esim. 10 kerran sarjoja ja jonain päivänä pidät ranteen niin kovassa jännityksessä niin kauan kuin pystyt , siis 90 asteen kulmassa ja kädessä esim. 20 kg paino.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keijo kirjoitti:

Mikä on hyvä liike treenata kädenvääntöä ilman erikoisvehkeitä, onnistuuko pelkillä käsipainoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu