Kysymys niille jotka omistaa tai on yllensä ajanut omaa tai firman, ei mitään autolehdestä luettua tai naapurikertoi osastoa, pyydän.
Eli uusisa 4-veto avolavoista pitäisi joku käyttöön hankkia. Joko Ford Ranger (eniten arveluttaa..mutta listahinta halvin)tai nissan pick-up (tehokkain mainosmieskin sanoo)tai Tojo hiluxi (kallein)
Eli nelikko ja pitkä ohjaamo ja tietenki diiseli.
Kehukaa ja haukkukaa ihan sumeilematta
Eli uusisa 4-veto avolavoista pitäisi joku käyttöön hankkia. Joko Ford Ranger (eniten arveluttaa..mutta listahinta halvin)tai nissan pick-up (tehokkain mainosmieskin sanoo)tai Tojo hiluxi (kallein)
Eli nelikko ja pitkä ohjaamo ja tietenki diiseli.
Kehukaa ja haukkukaa ihan sumeilematta
Vastaukset 7
Vanhimmat
No niin.
Kokemuksia vm.-90 nissan KC:stä, yksinkertainen ja idioottivarma tekniikka, vaihteisto kestää hyvin(1 rikottu, oma vika), hieman raaka ajomelultaan ja muutenkin työkonemainen, mutta kestävä. Kokemusta on kertynyt n. 8 vuoden ajalta. Jos uutta ei ole liikaa tehty henkilöautomaiseksi niin todennäköisesti siinä on autoa vuosiksi. Samaa voi sanoa hilux:ista myös, omaa kokemusta ei ole mutta tietoa on.
Jos mielit pitkää ohjaamoa, niin katseleppa 5 rekisteröityjä malleja (mitsu L-200 doublecap), D-vero on pakun mukaan mutta rekisteröity 5 hlö. Tietenkin lavan pituudessa häviää n. 30 cm jos vertaa tavallisiin malleihin, mutta jos lavan pituus ei ole ratkaiseva tekijä, niin monipuolisempi tuo 5 rekisteröity malli on. Rinta-jouppi on tuonut myös ford rangeria saksasta 5 rekisteröitynä.
Terveisin.
L-200
Olikohan niin, että voortin rankeri ja mastan mikälie malli on sama auto, merkki keulassa on vaan erilainen, ja hinta kans...
Eiköhän nua ole kaikki ihan kelvollisia kulkineita, jos ei ihan moottoritielle tai mettään tartte mennä. Muista vertailla myös huoltojen hintaa ja saatavuutta, voi olla isojakin eroja.
ja sama koskee Nissania, Renaultia ja Opelia. Eli siis että ne on käytännössä sama auto!
No niin.
Aloitaja kyseli 4X4 pick-uppeja. Ei opel ja renaut tee ko. malleja. :). Mutta olet kyllä oikeassa siinä että opel vivaro ja nissan primastar ovat sama auto, ja rellu kytkeytyy kauppaan mukaan omistamalla nissanin.
Terveisin.
L-200
Niin eli ford, toyota ja nissan kiinnostaa. Oikeastaan kaksi viimeistä varsinaisesti. Nissanilla tullut ajeltua jonkin verran vm.2001 ei kai paljoa ole uudessa eroa??? Ford / mazda? ei iske. Henkilöautoa en etsi mutta sen verran maantie ajoa että melkein 30sekkaa 0-100 hirvittää (mazda). Tientenkin mitsulla olisi se doublecab mikä kiinnostaa kyllä mutta hinta menee pitkäksi mulle. Tilaa pitäisi löytyä penkin takaa pystykorvalle.... pakettiautoa en tarvitse, nelikkoa välillä ja henkilöautoa parempaa maastossa etenemistä. Ajourilla pysytään kuitenkin, mutta isommat lätäköt kivet ja kannot pitää ohi päästä suosiolla ja paksun jään aikaan pitäis lumessa edetä vaikka sitä olisi pyörännapaan asti.
On takuu varma valinta.Tehot ja puhuvat puolestaan 133Hv on omaa luokkaansa tässä luokassa kiihtyvys 13sekunnin tasoa.Itsellä tällainen toista vuotta,onlämmin ja kaikin puolin
huoleton peli.
Kyselit näistä lava-autoista. Meillä on ollut Nissan King Cap (uusin mallin) lokakuusta -02 lähtien. Voin suositella sitä hyvällä omalla tunnolla, moottori on markkinoiden tehokkain,sillä ei jää maantiellä jalkoihin, tehokkuudesta huolimatta polttoainekulutus on vain n.8-9 litraa. Tämä on tärkeä tietää, että nissanissa on ainoana automaattiset napalukot! Sopii hyvin pystykorvan kuljettamiseen, itsellä on myös suomenpystykorva, joka viihtyy autossa erittäin hyvin.