Varokaa kun ostatte v2001 tai uudemman mallisen auton, niin vaatikaa autoliikkeelta siihen OBD-testi, että menee katsastuksessa läpi.
Jos testi hylätään, niin hinnan alennusta tai auton korjaus liikkeen piikkiin.
Tämä tulee käytettyjen myyjille kalliiksi.
Heh
Jos testi hylätään, niin hinnan alennusta tai auton korjaus liikkeen piikkiin.
Tämä tulee käytettyjen myyjille kalliiksi.
Heh
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kannattaa ennen ostoa startata pitkään, niin testi hylätään,
Heh
...saksalaisellekin myyjälle. Luuleeko joku saavansa ulkomaisen käytettyjen myyjän vastaamaan jostakin OBD-testivirheestä!!
Kalliiksi tulee ostajallekin. Ei sitä rahaa mistään itsestään sikiä. Hinnoissa ne on myyjän vastuutkin, ja sitten vielä päivitellään, että onpas kalliita hintoja Suomessa.
Kerrankin järkevä mielipide!
Tyypillistä EU-byrokratiaa. Ja Suomen viranomaiset on ensimmäisenä toteuttamassa hölmöt direktiivit.
Mitä byrokratiaa siinä on jos tarkistetaan, onko auto kunnossa?
Siis onko sinun mielestäsi jopa puolet vm 2001 autoista huonoja ja saastuttavia, koska ne hylätään katsastuksessa? Kylläpäs ollaan oltu täällä Suomessa pahoja ympäristön tuhoajia vuosi kaudet, kun meillä ei ollut moisia tietoja käytettävissä. Miten hyvin olet perillä tästä OBD-testistä? Kyseessä on taas suomalaisten virkamiesten ja lainsäätäjien typeryys, kun testi otetaan käyttöön näin kuin se meillä on nyt tehty. Olisi ehkä ollut fiksumpaa kerryttää aineistoa esim. 6 kk:n ajan ilman hylkäyksiä ja selvittää uuden mittausjärjestelmän tuomat ongelmat. Virkamiehillehän juoksee sama palkka tekivätpä ne kuinka huonoja lakitekstejä ja sääntöjä tahansa.
Ei ongelmia siellä, tosin hieman eri resurssointi annettu katsastusasemille. Suomalainen juoksee sitten huollossa.
Vaikka saksassa ko. testi toimiikin hieman paremmin ja katsastuskonttorilla voidaan ajaa samat, mitkä meillä edellyttää huollon kautta 0-paperin hakua, niin sieltä on kuitenkin jo saatu ensimmäisiä kokemuksia testistä.
Saksalaisille testi ei tule olemaan ylivoimainen, sillä romutusikä on siellä sopivan alhainen. Nykyautot on suunniteltu tietyille kilsoille ja tiettyy romutusikään esim vag 7 vuotta, toyotan dieselit 300tkm jne... Sen jälkeen OBD-testistä ei kovin helpolla läpi päästä, sillä testiä ei läpäistä jos kone polttaa vähänkin öljyä.
Suomessa ongelmia voi ilmetä sitten myöhemmin 5 vuoden päästä, joten pelko pois ei tule isoja ongelmia ennen sitä. Katsastuskonttoreilla on vain valitettava resurssipula kaluston suhteen ja siksi 30-50% autoista joutuu käydä huollon kautta hakemassa sen 0-paperin.
>OBD-testistä ei kovin helpolla läpi päästä, sillä testiä ei läpäistä jos kone polttaa vähänkin öljyä.
Juuri C-kortin kirjallisissa kysäistiin, ja vastattiin että puoli litraa öljyä kuluu samalla kun 100 litraa polttoainetta. Mites nuo OBD:t tässä tapauksessa?
Ha reputtaisi tuolla öljynpoltolla jo perinteiset testitkin.
Odb-testi siis perustuu auton omien antureiden antamaan tietoon. Millä tavalla öljynkulutus tulee ilmi? Happianturi ei sitä näe eikä se näy edes katsastusasemien testereissä.
paskanko merkitystä sillä on kytätä jonkin 2001-2003 mallin autosta, onko siinä kerran ollut jokin "poikkema" moottorin toiminnassa, kun n. puolet suomen henkilöautoista on vielä ilman kattia olevia malleja. Pelkkää vittuilua, sanoisin.