Onko kellään hiivaa keuhkoissa?

Olin tässä keuhkokuumeessa ja leikkauksen jälkeen tuli keuhkoihin vettä, makasin pitkään sairaalassa. Vesi otettiin pois ja sain sitte vielä keuhkokuumeen ja jälkitarkastuksessa lääkäri sanoi, että minulla on hiivaa keuhkoissa ja kysyi toiselta lääkäriltä annetaanko lääkitys, joka vastasi ettei tartte antaa. Nyt minua askarruttaa, mitä jos sitä onkin? Onko muilla ollut ja mitkä oireet? Kiitos!
35546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varsinkin kortisonilääkitys voi aiheuttaa hiivaa myös keuhkoihin (inhalaatiot ym.). Luultavasti sinulla on ollut kortisonilääkitys sairaalassa ollessasi? En tiedä onko ruokavaliomuutoksilla kehukojen tilanteeseen vaikutusta? Kuka osaisi sanoa?

Äänestä
  • Tytön logiikalla ajatellen kaikilla astmalääkitystä käyttävillä olisi sitten hiivatulehdus keuhkoissa. Kas ettei ole 15v lääkärin uran aikana tullut koskaan eteen, itsekin astmaa sairastan.
    Ihmisen elimistössä on paljonkin hiivasolukkoa ihan normaalistikin ja kuuluu ollakin, myös suolistossa, eikä millään ruokavaliolla sitä täysin pois saa, onneksi.
    Onko aloittajalla jotain keuhko-oireita? Jos ei, ole huoleti. Jos on, hakeudu lääkärin vo:lle jossa harkitaan mahd tutkimusten tarpeellisuus.

    Äänestä

Tervehdys!
Kiitos kannanotostasi ensinnäkin ja olen jo yli 50 tyttö, sairastin vakavasti pari vuotta taaksepäin, olin lähellä kuolemaa ja olin teholla pitkään, olin hengityskoneessakin ja leikkauksia tehtiin useita. Jälkitarkastuksessa (ei valmis) lääkäri joka erikoistui, totesi että minulla on hiivaa keuhkoissa ja soitti os.lääkärille ja sanoi, että aloitetaanko lääkitys, ei aloitettu. Samalla reisulla jäi minulle arpityrä mahaan (kuin raskaus) sille ei voi tehdä mitään, on kait kiinnikkeitä niin paljon ja isot leikkaukset, mietinkin miksi näin? Mikä on näkemys, jos olette lääkäri? Kiitos!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuuli kirjoitti:

Olin tässä keuhkokuumeessa ja leikkauksen jälkeen tuli keuhkoihin vettä, makasin pitkään sairaalassa. Vesi otettiin pois ja sain sitte vielä keuhkokuumeen ja jälkitarkastuksessa lääkäri sanoi, että minulla on hiivaa keuhkoissa ja kysyi toiselta lääkäriltä annetaanko lääkitys, joka vastasi ettei tartte antaa. Nyt minua askarruttaa, mitä jos sitä onkin? Onko muilla ollut ja mitkä oireet? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu