Mitä mieltä olette Kristuksen tarkoituksesta? Miten voidaan selittää (joutumatta mielisairaalaan) miksi Kristuksen ristiinnaulitseminen mahdollistaa kaikkien pelastumisen. Missään uskonnossa ei osata sanoa tähän mitään muuta kun tyyliin "se on kristuksen kirkkaus".
Kristuksen tarkoitus
huihai
10384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oikeudenmukaisuuden laki on ehdoton. Tunnemme, että pahan tulee saada palkkansa ja samoin hyvän. Ellei ole sovitusta, niin oikeudenmukaisuuden vaatimus tulee täyttää rikkojan oman kärsimyksen kautta.
Jumala on on kuitenkin rakastanut maailmaa niin paljon, että Hän antoi Ainosyntyisen Poikansa sovitusuhriksi kaikkien niiden puolesta, jotka ottavat tuo sovituksen vastaan evankeliumin mukaisesti ja kestävät loppuunb asti pitäen Jumalan käskyt. Kristus voi "maksaa velkamme".
Mutta kun ei mahdu kaaliin, että miksi Kristuksen kuolema mahdollistaa meidän pelastumisen..? EIkös Jumala olisi yhtä hyvin voinut sanoa hokkus pokkus ja sillä siisti?
En oikein ymmärrä sitäkään, miksi meidän ihmisten pitää syntyä tänne maan päälle tällaiseen "testiympäristöön" ja psyykata itsensä uskomaan kummallisiin asioihin? Mikä on kaiken tarkoitus?
Kun nyt jonkinlaisessa psykoosissa itsekin näitä asioita koitan miettiä, niin seuraava ajatus on tullut mieleeni:
1. Jumalalla on henkilapsia, jotka ovat "lapsen asteella", ts. vertaa vastasyntyneeseen vauvaan.
2. Jos vastasyntyneellä vauvalla ei olisi mitään kontaktia fyysiseen maailmaan (esim. pelkät aivot toimivat), niin kehittyminen ei olisi mahdollista - aivot jäisivät aika epämääräiseen tilaan. On pakko olla kytkentä fyysiseen maailmaan.
3. Tästä syystä henkilapset eivät voi kehittyä ilman kytkentää fyysiseen maailmaan -> maailman/elämän tarkoitus.
Jollain tällaisella virityksellä jotain järkeä vois näihin uskontojuttuihin kehittämään....?
...ja samalla sekoittamaan omaa päätään. Kannattaako tällaisia ylipäätänsä miettiä?
Kun synnymme henkilapsiksi, olemme varmaan melko alkeellisia kuten fyysinen lapsikin. Kuitenkin ennen syntymäämme maan päälle olemme saavuttaneet henkiaikuisuuden. Emme voisi kehittyä enää pitemmälle ilman fyysistä ruumista ja siinä saatavia kokemuksia. Tämä om tosiaan eräänlaista testiaikaa.
Se, että saimme syntyä fyysiseen tilaamme, on seurausta siitä, että säilytimme ensimmäisen asemamme taivaassa. Siellä jo teimme valinnan vapaan tahdon puolesta emmekä liittyneet Lusiferin suunnitelmaan. Jos säilytämme myös toisen asemamme eli etsimme ja otamme täällä vastaan totuuden sen ymmärrettyämme, niin kehityksellämme ei ole rajoja. Voimme lopulta tulla taivaallisen Isämme kaltaisiksi. Hän toivoo, että onnistuisimme tässä, mutta valinta on meidän.
jos etsit Jeesusta, joka kuoli ristillä sen tähden että sinulla olisi rauha, et löydä Häntä mormonikirkosta.
sinun ei tarvitse psyykata itseäsi henkilapseksi tms, vaan omana tavallisena itsenäsi sanoa Jumalalle, tässä olen, auta minua.
jos haluat todella ottaa selvää kristittyjen Jumalasta, mene vaikka jonkin srk alfa-kurssille.
ne ovat ns. yhteiskristillisiä peruskursseja, joissa käydään läpi juuri noitakin kysymyksiä, joita sinulla on. ne eivät ole mitään "uskoontulemiseen valmentavia" juttuja, vaan niissä pyritään keskustelun avulla selvittämään raamatun peruskysymyksiä.
em. kursseja ja monia muitakin vastaavia järjestävät useat srk (evlut, vapaaseurakunta ja helluntaikirkot) ympäri maata.
jos kiinnostaa, googlaa hakusanoilla "alfa-kurssit", niin löydät lisätietoja. siellä näkyy olevan suomen alfa-kordinaattorin yhteistiedotkin vaikka paikkakuntakohtaisia kyselyjä varten.
sen verran on kokemusta näistä evankelis-luterilaisen kirkon kursseista, että ei kiitos. Jos nyt pistetään peräkkäin kaikki uskovais-jargoni tyliin "sana on kristuksen kirkkaus ja lässyn lässyn", niin siinä se on.
on määrätty varsin ankarat sanktiot toisten vesillä luvattomasta kalastuksesta. Ennenkuin lisäät pyydyksiä, tode ota selvää kalastuslaista ja sen soveltamisesta annettuun asetukseen sekä muihin määräyksiin.
luonnonsuojelijan toimessa täällä, en kalastajana.
Mormonikirkon (Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon = MAP kirkon) perusti Joseph Smith jr. 6.4.1830 muutaman ystävänsä kanssa. Taustalla olivat 1820-luvun herätykset Amerikassa, jolloin nuorelle Josephille heräsi kysymys, mihin kirkkoon hänen olisi liityttävä. Kysyttyään asiaa Jumalalta hän sai vastaukseksi, että kaikki kirkot olivat väärässä. Myöhemmin hän sai tiedon maahan kätketyistä kultalevyille kirjoitetusta kirjasta joka "sisälsi iankaikkisen evankeliumin täyteyden". Näiltä levyiltä Joseph Smith "käänsi" Mormonin kirjan.
MAP-kirkon oppi perustuu paitsi (jossakin määrin) Raamattuun myös Mormonin kirjaan. Tärkein opin lähde on kuitenkin Opin ja Liittojen Kirja, joka sisältää Joseph Smithin saamia ilmoituksia sekä Kallisarvoinen Helmi. Näiden ohella MAP-kirkko uskoo jatkuvaan ilmoitukseen, jonka perusteella kaikki, mitä profeetta (tai muut kirkon viralliset johtajat) julistaa on Jumalan sanaa - ja sellaisena yhtä arvokasta kuin kirjoitukset.
Keskeinen asia MAP-kirkolle on, että sillä on elävä profeetta, joka antaa ilmoituksia Jumalalta jatkuvasti. Toinen tärkeä asia on temppeli, jollainen on rakenteilla Suomeen, Leppävaaraan. Sinne pääsevät vain hyvät mormonit suorittamaan salaisia toimituksia.
Mormonit korostavat perheen ja suvun merkitystä. Kerran viikossa vietetään kodeissa perheiltaa. Temppelissä sinetöidään kokonaisia perheitä iankaikkisuutta varten. Temppelissä käyvän velvollisuus on suorittaa sukututkimusta omista esivanhemmistaan, joiden puolesta hän sitten käy temppelissä suorittamassa sijaistoimituksia - kuoleman jälkeen kun ihmisellä ei ole ruumista, joka esim. voitaisiin kastaa. Elävän samaa sukupuolta olevan jälkeläisen velvollisuus on käydä vainajan puolesta kasteella sekä suorittamassa muut tarpeelliset rituaalit, jotta vainaja voisi halutessaan liittyä mormonikirkkoon ja pelastua, koska ainoastaan MAP-kirkko tarjoaa pelastuksen.
Ovilla käyvät mormonilähetyssaarnaajat ovat yleensä nuoria amerikkalaismiehiä. Heidän velvollisuutenaan on käyttää pari vuotta koulun jälkeen lähetystyöhön jossakin kirkon määräämässä maassa. Monet heistä ovat tehneet suuriakin uhrauksia voidakseen osoittaa kuuliaisuuttaan kirkolle. He raportoivat toiminnastaan seurakunnan johtajalle (piispalle) ja on havaittu, että jos jonkun usko alkaa horjua ovityössä käydyn keskustelun perusteella, hänet siirretään turvallisemmalle alueelle.
Mormonikirkko korostaa lähetystyötä voimakkaasti. Jokainen jäsen on lähetystyöntekijä. Näin keskustelu heidän kanssaan on usein vaikeaa, kun heillä on ainoa oikea kirkko.
Vaikka MAP-kirkko väittääkin olevansa Kristuksen kirkko, heillä on eri Kristus. He eivät tunne Raamatun Jeesusta. He ovat ottaneet Jeesuksen irti Raamatusta ja täyttäneet hänet omalla opetuksellaan. Siksi todistus Jeesuksesta ja hänen merkityksestään on tarpeen myös mormonille.
..Tapani vastasi alkuperäiseen kysymykseen paremmin kun sinä ....
Ne joilta evankeliumi on peitetty joutuvat kadotukseen. Sieltä helvetistä kun katselee taivaaseen päin ja Lunastajaa Kristusta siinä omassa tuskassaan, kun maksaa syntivelkaansa iankaikkisesti. Siellä on sitten aikaa pohtia sitä miksi en ottanut tarjottua Kristuksen vanhurskautta ja puhtautta vastaan. Kun olisin lahjaksi saanut.