http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=trendit&article=112372
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=112371
http://www.tuulilasi.fi/
Autokaupat jäihin vähäksi aikaa ja katsotaan keneltä HERMO pettää!!!
Maltti on Valttia...
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=112371
http://www.tuulilasi.fi/
Autokaupat jäihin vähäksi aikaa ja katsotaan keneltä HERMO pettää!!!
Maltti on Valttia...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tästähän on tälläkin palstalla kirjoitettu ja arveltu sen aiheuttavan painetta jälleen autoveron laskuun (ja käyttömaksujen korotukseen, jota varten jo uusi lakikin tuli)
Koska autokauppa heilauttanee Nikusen ja Kojonkosken malliin VM:lle lippua, että on aika laskea ?
Hermo pettää kuluttajalla vaikka jäihin laitettaisiinkin. Osa ostaa kuitenkin auton käyttöön ja kun vaivat alkavat liikaa olemaan ongelma autoa vaihdettava.
Miettikää mitä niistä käytetyistä muutamat viime kuukaudet vaihdossa hyvitettiin.
a) Vaihdokkien todellista myyntihintaa on kaupan varaa laskea.
b) Nykyisellä pyyntihinnalla liikkeiden on varaa odottaa parempia aikoja mikäli olettavat auton myöhemmin menevän kaupaksi viime vuoden hinnalla.
Todennäköisesti he harrastavat sekä a:ta ja b:tä tai jotain siitä välistä.
Saksan markkinoiden lisäksi on syntynyt toinenkin markkina, yksityisten käytetyt. Niiden hintataso ei pitäisi olla enää sama kuin ns. kaupan hintataso, miettikää vaihtohyvitystä. Jos kykenet selvittämään noin arvon vaihtohyvitykselle liikkeessä (muutamia tonneja alle liikehinnan) ja yksityiselle tarjoat hieman paremmin homman pitäisi toimia. Tosin se edellyttää, että takataskusta löytyy tarvittava määrä.
Euroopassa myydään ilman vaihtoautoa autoja alennuksella menekin heikennyttyä, tätä ei meillä ole tehty eikä tosin nyt ole ollut tarvettakaan.
Todelliseen kilpailuun, ilman näitä laskupelleilyjä, päästään vasta kun lähialueen verotus on yhdenmukainen niin etelässä kuin lännessä. Ongelma on vaan, että jos verotuloja autoista pienennetään, muissa asioissa Viron tasolle meneminen ei ole oikein hyvä asia.
Huomenna tehdään paperit...
... ja sitten vaan jäädään odottelemaan UUTTA AUTOA KAIKILLA HERKUILLA !!! nam!!!
Räyhätkää vaan ihan rauhassa täällä palstalla, parempi sekin kuin mummojen potkiminen kadulla.
Mutta uusi on aina uusi!
uusi on uusi, mutta kuinka paljon ihmiset ovat keskimäärin valmiita maksamaan siitä, että ovat autonsa ensimmäiset käyttäjät, varsinkin jos kyseessä olisi kahden, ominaisuuksiltaan ja käyttöarvoltaan, lähes identtisen kappaleen vertailu. Suomalaiselle keskivertoautonostajalle voi vielä lisätä tähän hieman tarkoitushakuisen kysymyksen: otatko mielummin sen uuden Corollan, mitä 20tkm ajetun, ominaisuuksiltaan uudenveroisen, S-mersun? Niin ja onko sitten uusi elementtitaloasunto lähiössä mukavampi, mitä 1905 rakennetun Jugendtalon "käytetty" huoneisto?
Lähes kaikille paljon parempi auto kuin vanha S-mersu. mese ei ole alunperinkään tarkoitettu yksityiskäyttöön vaan liikemiesten yms. edustusautoksi. onhan se täysin naurettavaa, kun elementtikerrostalon vuokralainen ajelee vanhalla S-mersulla. Corollakin on useimmille liian hyvä.
uusia autoja on autokaupoissa, liikenteessä olevat on käytettyjä.