Auton hankinta mielessä,
mutta huolettaa kaikki huollot ym,
eli pitäis olla uusi auto.
Mutta ku sekin pitäis vaihtaa muutaman vuoden välein,
mietinkin että tulisiko "liisattu" auto juurikaan kalliimmaksi?
Ku ostaa auto kokonaan uutena, ajaa "kalliit" ekat kilsat ja sit vaihtaa huomattavasti halventuneena uuteen...
Eikös siihen leasing-sopimukseen sisälly huollot ja vakuutukset? Tietääkö joku edullisen ja HYVÄN liikkeen, joka liisaa autoja?
Leasing-auto...
5
558
Vastaukset
- pk-seutu
Minuakin kiinnostaisi, jos joku liisaa yksityishenkilöille.
- oma
leasing-auto tulee aina kalliimmaksi kuin oma !
Pikalasku, jossa lompakkosi hupenee 500e/kk leasingautosta (hinta 35000e), jota pidät 5 v ja 10 kk (ensin kolme vuotta yhdellä ja sitten 2 V 10 kk taas samanlaisella uudella).
70 kk* 500 = 35000e eli tuossa ajassa on mennyt koko auton verran rahaa ja käteen ei ole jäänyt kuin ajokokemusta.
Jos olisit ostanut ko. auton ja pitänyt sitä tuon 5 v ja 10 kk niin siitä saa ehkä noin 15000e, josta vähennettävä huoltokulut vaikka n. 500e/vuosi eli 5*500e=2500e niin käteen jää vielä 12500e, josta pois vielä rahoituskulut 2500e/5v (riippuu tietysti omasta tilanteestasi: vaihtoauto, pankkisuhteet jne.) ja käteen siis jää 10000e.
Nuo vakuutukset muuten lasketaan leasing-maksujen päälle kuukausierinä (esim. 40e/kk), joten kun vakuutusmaksut jätetään molemmista pois niin luvut on about vertailukelpoiset.- alkup
Pistää miettimään : )
- leasing
Miten voit verrata leasingia jossa pidät peräkkäin kahta eri autoa yhden oman auton pitämiseen? Laskepa uudestaan jos vaihdat auton 3 vuoden välein. Ota huomioon käyttömaksut, vakuutukset, renkaat, huollot... Ota myös huomioon millaisen tuoton saat rahoillesi kun se ei ole sidottu omaan autoon.
Itsellä on leasing, eivätkä vakuutusmaksut vaikuta mitenkään palkkaani. Ainoastaan auton verotusarvo.
Jos haluat pitää samaa autoa pidempään, silloin leasing ei ole vaihtoehto. Jos taas haluat ajaa aina alle 3v vanhalla autolla, leasing on todellinen vaihtoehto. - oma
leasing kirjoitti:
Miten voit verrata leasingia jossa pidät peräkkäin kahta eri autoa yhden oman auton pitämiseen? Laskepa uudestaan jos vaihdat auton 3 vuoden välein. Ota huomioon käyttömaksut, vakuutukset, renkaat, huollot... Ota myös huomioon millaisen tuoton saat rahoillesi kun se ei ole sidottu omaan autoon.
Itsellä on leasing, eivätkä vakuutusmaksut vaikuta mitenkään palkkaani. Ainoastaan auton verotusarvo.
Jos haluat pitää samaa autoa pidempään, silloin leasing ei ole vaihtoehto. Jos taas haluat ajaa aina alle 3v vanhalla autolla, leasing on todellinen vaihtoehto."Miten voit verrata leasingia jossa pidät peräkkäin kahta eri autoa yhden oman auton pitämiseen?"
No siten kuin edellä tein !!
"Ota huomioon käyttömaksut, vakuutukset, renkaat, huollot..."
nämähän olin ottanut ja ne perustuvat omaan kokemukseeni noista menoista. Vakuutuksistahan mainitsin erikseen.
"Ota myös huomioon millaisen tuoton saat rahoillesi kun se ei ole sidottu omaan autoon."
Vaikeaahan tämä on, kun noita sijoitusvaihtoehtoja on miljuuna ja lopputulos riippuu siitä millainen Soros on kyseessä. Miettiköön kukin itse kykynsä sijoittaa nuo rahat.
"Itsellä on leasing, eivätkä vakuutusmaksut vaikuta mitenkään palkkaani. Ainoastaan auton verotusarvo."
Työnantajastahan riippu miten autoetu ja palkka riippu toisistaan: yleensä se menee niin että autoedun ottajan palkkaa lasketaan X euroa, joka on usein verotusarvoa vastaava määrä eli oikeasti kyse ei työntekijän kannalta ole mistään edusta.
Joillain taas (paljon harvinaisempaa) homma menee niin, että autoetu ei vähennä palkkaa vaan työntekijälle seuraa vaan veroseuraamukset jolloin kyseessä on siis oikea etu. Tällöin autoedusta luopuminen voi ja pitäisi johtaa palkan korotukseen edun arvon verran (eli tarjotun autoedun sijasta työntekijä ottaa edun rahana).
Jos ei ennestään ole autoetua ja päättää sen ottaa niin edellä kuvatuista skenaarioista jälkimmäisen toteutuessa kyseessähän on selvä palkankorotus.
Ensimmäinen skenaario taas on aina kalliimpaa kuin oman auton pito (rahoitusyhtiöidenkin pitää oma siivunsa ottaa ja autokauppiaan kustannuksella he eivät sitä tee, joten kenen sitten...).
Se miten paljon kalliimpaa on oleellinen kysymys ja tähän annoin aikaisemmassa viestissä
suuntaa antavan vastauksen, jossa siis oli mm. nuo auton pitämiseen liittyvät oletukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362799Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs222622100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432298Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201881Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo391676Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa521585- 381503
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251373- 351283
- 261181