tasapainoelin...

Onko kenellekään kokemuksia tasapainoelimen tulehduksestà? Millaisia oireet on ollu ja miten on hoidettu? Kui kauan kesti,ennenkuin toivot täysin?
97031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tasapainoelinten(korvassa)kaarikäytävien ylimääräisen materiaalin (sakan)irtoaminen kaarikäytävien seinämästä aiheuttaa hyvänlaatuista asentohuimausta. En tiedä onko siinä kyse tulehduksesta. Hyvänlaatuisen asentohuimauksen hoito-ohjeita löytyy osoitteesta:
www.neurologia.tutka.net/huimaus/asentohuimaus.htm
www.epshp.fi/kotisivu/korvat/huiposdx1.htm
www.epshp.fi/kotisivu/korvat/huipossi.htm
www.epshp.fi/kotisivu/korvat/vashuim.htm
www.epshp.fi/kotisivu/korvat/oikhuim.htm

Äänestä

Oireena on ettei pysy pystyssä, mun serkku ainakin ei pystynyt edes liikkumaan ja jos sitä liikutti niin se oksensi. Lääkärin mukaan voi kestää n.1vko-4vko. Hoitona on lepo ja pahoinvoinnin esto-lääkkeet..

Äänestä

Sairastuin tasapainoelimen tulehdukseen viime syksynä. Sairaus iski kuin salama kirkkaalta taivaalta ilman mitään varoitusta. Kaksi viikkoa kesti se pahin vaihe. Onneksi pääsin lääkäriin jo heti toisena päivänä ja sain sieltä pahoinvointiesto- piikin ja lääkityksen pahoinvointiin. Oksentelu oli todella rajua, paljon pahempaa kuin vatsataudissa. Pystyssä ei pysynyt, kaikki vain pyöri. Olo oli kuin jatkuvassa merisairaudessa. Ilkeää oli myös se että kaiken näki kahtena.
Kokemus oli tosi pelottava, mutta kyllä siitä selviää. Ensimmäiset kolme kuukautta pyörrytti viikottain, mutta nyt olen päässyt huimauksestakin eroon.

Äänestä
  • Lohdullista kuulla, että paranee! Olen sairastanut nyt yli 2kk. Välillä sujuu aika hyvin, mutta sitten taas takapakkia. Pahoinvointia vain kerran, mutta tajunnanmenetyksiä muutamia. Pelottaa lähteä ulos, mutta pakko on uskaltaa. Silmien liikkeet ja voimakkaat mielialavaihtelut vaikuttavat huimaukseen. Väsymys olivarsinkin aluksi voimakasta.Tsemppiä kohtalotovereille!

    Äänestä

  • Virus 3 kirjoitti:

    Lohdullista kuulla, että paranee! Olen sairastanut nyt yli 2kk. Välillä sujuu aika hyvin, mutta sitten taas takapakkia. Pahoinvointia vain kerran, mutta tajunnanmenetyksiä muutamia. Pelottaa lähteä ulos, mutta pakko on uskaltaa. Silmien liikkeet ja voimakkaat mielialavaihtelut vaikuttavat huimaukseen. Väsymys olivarsinkin aluksi voimakasta.Tsemppiä kohtalotovereille!

    Mun työkaverilla on tasapainoelimentulehdus koko viime viikko pyörytti ja perjantaina kuulemma lähti jalat alta maanantaina kävi lääkärissä ja erilaisissa tutkimussessa ja ei kuulemma tarvinnut jäädä sairaalaan riitää kotona lepo kävi eilen työssä illalla ja käveleminen oli vaikeaa voi olla 2.viikosta-10.viikoon sairaslomalla se on niin vakava

    Äänestä

Moi! Muuten tuttua, mutta onko kellään paineen tunnetta ja korva olisi kuin lukossa?

Äänestä
  • Mulla tänään kohtaus. Ambulanssin jouduin kutsumaan. Tuli flunssan yhteydessä. Korva oli lukossa ja humissut pari päivää. Luulin kuolevani. Makasin eteisen lattialla.Ensihoitajat auttoivat vessaan oksentamaan.

    Äänestä

Puolitoistavuotta vestibulaarineuroniitti on ollut jokapäiväinen seuralaiseni ja kaventanut elämääni, mutta periksi en anna. Jalkojen voimattomuutta treenaan joka päivä. Pyörtymisen pelko kummittelee takaraivossa. Otin vilkkaan koiranpennun, joka pakottaa ulos, hyppii ja pyöriskelee. Suloinen kun on, ihmiset pysähtyvät juttelemaan, ja minä joudun seisoskelemaan. Pelon lisäksi harmillista on nopea väsyminen. Minulle koira on osoittautunut oikeaksi lääkkeeksi. Joudun jopa konttaamaan sen leluja huonekalujen alta!

Äänestä

kaaduin kompastettuani kadulle ja luunmurtuman takia olin sairaalassa 28 pv
Hoitajat pakottivat istumaan
sängystä tuoliin, mihin en itse pystynyt.Iski aikamoinen pahoinvointi.
Kun oli kotiinlähtö,istuuduin aluksi lepoasennosta sängynreunalle,siitä mies nosti mut pyörätuoliin.Oli se aikamoista menoa.Oksentelin ja näin silmissäni tuhansia tähtiä ja luulin että pyörryn,
Viime pe piti ollaa sairaalassa poistattaa klemmareita,millä jalkani oli kiinni.Vaan istuuduttuank sängyn reunalla,tuli niin huono vointi että jäl lähtemättä.Oikealle jalalle ei saa varata 3 kk.
Kauanko pahoinbointi jatkuu noustessaan istumaan lepoasennosta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Titta kirjoitti:

Onko kenellekään kokemuksia tasapainoelimen tulehduksestà? Millaisia oireet on ollu ja miten on hoidettu? Kui kauan kesti,ennenkuin toivot täysin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu