Onkohan kellä kokemusta rakentaa lisäakut pakettiautoon webastoa varten?
Mulla jäi pyörimään ylimääräiseksi kaksi isoa veneaukkua, ovat mittausten mukaan ihan kunnossa vielä.
Tarkoituksena oisi heilauttaa nuo akut "takakonttiin" ja vetää sieltä kaapelit webastolle ja lämmityslaitteelle.
Lataus on vaan pulma - auton laturi tuskin tuommoista könttiä jaksaa vireessä pitää.
Jollain relesysteemillä "ajoakun" täytyttyä kai latausvirtaa voisi ohjata lisäakuille. Lisäksi ehkä se defan autoon asennettava laturi?
Tavoitteena olisi lämmittää koko autoa (2 3, noin 60% koko auton ilmatilasta) pitemmän aikaa ilman pelkoa starttisähköstä.
Kahden rinnakkain asennetun akun laskennallinen kapasiteetti on 400Ah. Tuon luulisi webastoa jo jonkin aikaa pyörittävän.
En tykkää kylmästä!
Mulla jäi pyörimään ylimääräiseksi kaksi isoa veneaukkua, ovat mittausten mukaan ihan kunnossa vielä.
Tarkoituksena oisi heilauttaa nuo akut "takakonttiin" ja vetää sieltä kaapelit webastolle ja lämmityslaitteelle.
Lataus on vaan pulma - auton laturi tuskin tuommoista könttiä jaksaa vireessä pitää.
Jollain relesysteemillä "ajoakun" täytyttyä kai latausvirtaa voisi ohjata lisäakuille. Lisäksi ehkä se defan autoon asennettava laturi?
Tavoitteena olisi lämmittää koko autoa (2 3, noin 60% koko auton ilmatilasta) pitemmän aikaa ilman pelkoa starttisähköstä.
Kahden rinnakkain asennetun akun laskennallinen kapasiteetti on 400Ah. Tuon luulisi webastoa jo jonkin aikaa pyörittävän.
En tykkää kylmästä!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos akut ovat samankokoisat mikäs siinä (jos erikokoiset purkaavat toisiansa )voit laittaa moottorilämmitimen piuhaan haaran ja lisätä normaali akkulaturi latamaan akkuja. Vaihtoehto 2 jos otat auton laturilta lataus virran joudut laittaan diodin väliin (jos ei ole polttaa virtajohdon ,sulakkeen estää lisä akkujen virran menevän starttauksessa starttimoottorille la muille kulutus laitteille)Ei kuin vetämään johtoja.
autosähkö asiantuntijoita on joka lähtöön.
Jos haluat lisäakkujen latauksen auton omalta laturilta niin laita lisäakkujen ja varsinaisten akkujen ( ) napojen väliin sulkevan releen.
(varmista virran kesto)
Relettä ohjaat laturin D navalta, lisäakkujen lataus alkaa kun moottori on käynnistynyt.
On sinulla mahottomat akut! 400 Ah riittää pyörittämään Webastoa puhallinta yhtä mittaa arviolta kolme vuorokautta. Johan tuo akkupatteri painaakin toista sataa kiloa.
Eikös yksi 200 Ah akku riittäisi jo aika pitkälle? Itse olen suunnitellut ihan samaa, veneessäni on 3 * 75 Ah akut, joista luulen yhden riittävän.
Yksinkertaisimmillaan latauksen voi vetää ihan vaan rinnan kytkennällä käynnistyakun kanssa, väliin pääkytkin (5 euroa Biltemassa) jolla lämmitysakku erotetaan starttiakusta auton seistessä ja kytketään lataukselle moottorin käydessä kun autolla on ajettu sen verran että starttiakut ovat jo vähän latautuneet. Johtojen mitoitus vähän mietityttää, akkujen väli olisi lähes 4 m, mutta luulen että kuuden neliön plussakaapeli riittää, miinuksenhan saa lyhyellä kaapelilla lähelle runkoon kiinni.
Minulla on 70 A laturi, kyllä se jaksaa painaa virtaa sen mitä kylmät 72 72 75 Ah akut jaksavat ottaa vastaan. En siis luule että tyhjentynutkään lämmitysakku rassaisi starttiakkuja, laturi pitää kyllä kaikkien kolmen napajännitteen riittävän korkeana jotta starttiakut eivät purkautuisi.
Joo, kyllähän ne kaksi akkua painaa.
Saa yksin ähellettäessä antaa kaikkensa, että saa akut kyytille. Mutta kun auto on takavetoinen ja nuo sattuu aika lailla taka-akselin päälle niin positiivinen on vaikutus talvikulkemiseen.
Oon nyt pykänny tukevasta vesivanerista boxin, jonka kansi ja etureuna ovat saranoidut. Eli kansi avautuu ylös ja etureuna lattiaa vasten. Pintaan tempasin vanhaa käytävämattoa liimalla kiinni. On siistimpi.
Boxi on pultattu väliseinää pitävään kulmarautaan ja lattialevyyn. Boxin sisällä on kiinnityspannat varmistamassa akkujen paikallapysymisen.
Nyt vaan on mietinnässä turvallinen kaapelointi. Pitäisiköhän kaapelit laittaa johonkin suojaputkeen - kauhukuvissa näen kunnon lieskat roihuamassa ikkunoista. Josko sulakkeet pitkien vetojen kumpaankin päähän? Jos sattuu oikoseen, niin tuloksena vaan kärynnyt sulake.
Pitkiä vetoja tulevat olemaan siis mahdollinen lataus "ajoakulta", syötöt webastolle ja puhaltimelle ynnä verkkolaturin johdotus.
Se panssarikaapeli, joka on noissa defan systeemeissä on aika tyyristä. Tosin, jos verkkovirtaa vie autoon, niin vian sattuessa on henkikulta vaarassa.
Mitenkähän, jos jättäisi sen laturin keulaan ja veisi latausjännitteen kaapelilla taakse. Tai joskun kyhää sen latauksen myös ajoakulta, niin ehkä siihen releeseen - siinähän oisi valmis jämy kaapeli.
Ehkä käytännössä 2 kaapelia riittäisi. 1 tosi tukeva ajoakulta ja yksi hoikkasempi webastoa ja puhallinta varten.
Tämä vaatii vielä kuutiointia. Ja pitää käyvä kuulemassa jonkun autosähköasentajan vinkit.
.. siitä veneestä ..
Akut on tosiaan 200Ah, toisella leivottiin dieseli tulille ja toista käytettiin sitten "muuhun sähköön".
Tuo oli järjestetty siten, että "ajoakku" palveli ainoastaan moottoria. Vene kun on pirun hankala työntää käyntiin ;)
"vetää ihan vaan rinnan kytkennällä käynnistyakun kanssa, väliin pääkytkin (5 euroa Biltemassa) jolla lämmitysakku erotetaan starttiakusta auton seistessä ja kytketään lataukselle moottorin käydessä kun autolla on ajettu sen verran että starttiakut ovat jo vähän latautuneet."
Hei HALOO !!! Oletko ajatellut mitä sille paukkulangalle käy kun 200 Ah tyhjä akku kytketään täyden auton akun rinnalle kääntämällä kytkintä ? Se sulaa napsahtaa poikki niin että rutina kuuluu ja jos oikein hyvä tuuri on syttyy koko auto tuleen !