Ilkivalta..

Viimeyönä joku sitten teki ilkivaltaa autolleni, eli ilmeisesti jotain terävää käyttäen viilsi melkein auton mittaisesti naarmua kylkeen..Eipä ole oikeen hieno näky. Itselläni täyskasko mutta pitää tarkistaa vielä kuuluuko siihen tuo ilkivalta vakuutus.Mielestäni pitäisi kuulua.?!

Täytyykö tästä tehdä mitään ilmoitusta poliiseille, mitäs ne asialle kuitenkaan saa..Oman taloni parkkipaikalla tapahtunut. Miten hyvin vakuutus korvaa?
36421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tehdä, vaikka poliisi ei asiaa todennäköisesti tutki ekä selvitä. Rikosilmoituksen teko on maksutonta ja monessa kunnassa sen voi tehdä jopa netissä. Tapaus on näin poliisin tietokannassa ja se osaltaan suuntaa poliisin toimintaa. Hyvällä onnella voi syyllinen jopa joutua kiinni. Jos taas haluat edistää rikollisuutta, älä tee ilmoitusta.
Mahdollisesti vakuutusyhtiö jopa vaatii rikosilmoituksen tekoa.
Kaskossa on yleensä ilkivaltakorvaus ja se ei yleensä vie bonuksia. Joku omavastuu kuitenkin on.
Itselleni vastaavia tapauksia on käynyt vuosien varrella muutamia kappaleita, viimeeksi v. 2002 Koivukylässä. Aina on vakuutusyhtiö ottanut osaa kuluihin.

Äänestä
  • Oma auto joutui muutama vuosi sitten myös ilkivallan kohteeksi. Tein rikosilmoituksen asiasta, tekijää ei saatu kiinni. Vakuutusyhtiö (täyskasko minullakin) korvasi vahingot.

    Äänestä

  • Scuore sportivo kirjoitti:

    Oma auto joutui muutama vuosi sitten myös ilkivallan kohteeksi. Tein rikosilmoituksen asiasta, tekijää ei saatu kiinni. Vakuutusyhtiö (täyskasko minullakin) korvasi vahingot.

    asian ja kaskoon kuuluu tämä ilkivalta..Onneksi!
    Nojoo, mitään ilmoitusta en ole kerennyt tekemään vielä kun tämä viikonloppu painaa päälle niin rajusti..Eikai tästä haittaa kun ilmoitus siirtyykin maanantaille vaikka ilkivalta tehtiin pe-la välisenä yönä.?!

    Pitää ilmeisesti tehdä rikosilmoitus vaikka tiedän ettei ketään saada kiinni, mutta juuri sen takia ettei tällaista sattuisi muillekkaan..

    Kiitos paljon näistä tiedoista..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terho kirjoitti:

Viimeyönä joku sitten teki ilkivaltaa autolleni, eli ilmeisesti jotain terävää käyttäen viilsi melkein auton mittaisesti naarmua kylkeen..Eipä ole oikeen hieno näky. Itselläni täyskasko mutta pitää tarkistaa vielä kuuluuko siihen tuo ilkivalta vakuutus.Mielestäni pitäisi kuulua.?!

Täytyykö tästä tehdä mitään ilmoitusta poliiseille, mitäs ne asialle kuitenkaan saa..Oman taloni parkkipaikalla tapahtunut. Miten hyvin vakuutus korvaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu