pillereiden lopettaminen

Hei!

Kyllästyin nyt sitten pillereiden nappaamiseen ja niistä johtuvaan (olettaisin ainakin) pahaan oloon. Päänsärkyä, pohkeita pakotti ja muutenkin olo oli tosi masentunut, mikään ei huvittanut eikä kiinnostanut. Kerran jo lopetin kyseiset pillerit, Diane novat, jolloin parin-kolmen kuukauden kuluttua naama tuli täyteen näppyjä, joten jatkoin pillereiden popsimista. Ajattelinkin nyt, että olkoot näppylät, kunhan nyt edes olo parantuu.
Vaan eipä parantunut, ei ainakaan vielä. Siksi kysynkin onko muille tullut mitään negatiivisia oireita pillereiden lopettamisen jälkeen? Ainakin itselläni päänsärky on jatkunut. Voiko pillereistä tulla ns. vieroitusoireita, jos niitä on syönyt kauan ja yhtäkkiä, kesken liuskaa lopettaakin?
Kiitos vastauksista.
1439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pillerit suositellaan kyllä lopettamaan siten että kuluva liuska syödään loppuun mutta tuskin siitä mitään vaaraa on jos sen noin päin tekee.

Siitä voi hyvinkin johtua oireidesi jatkuminen, tavallaanhan hormonitasapainosi ja ennen kaikkea totuttu rytmi meni sekaisin ja elimistö nyt varmaankin yrittää "päivittyä".

Riippuu myös ihan siitä kauanko siitä on kun lopetit ne, eiväthän ne oireet voi lakata "kuin seinään" :). Jos ne jatkuu pitkään, hommaa soittoaika gynekologillesi tai yleislekurille. Kyllä ne siitä ohi menevät... sua odottaa paljon nautittavampi elämä ilman niitä pirulaisia :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xenar kirjoitti:

Hei!

Kyllästyin nyt sitten pillereiden nappaamiseen ja niistä johtuvaan (olettaisin ainakin) pahaan oloon. Päänsärkyä, pohkeita pakotti ja muutenkin olo oli tosi masentunut, mikään ei huvittanut eikä kiinnostanut. Kerran jo lopetin kyseiset pillerit, Diane novat, jolloin parin-kolmen kuukauden kuluttua naama tuli täyteen näppyjä, joten jatkoin pillereiden popsimista. Ajattelinkin nyt, että olkoot näppylät, kunhan nyt edes olo parantuu.
Vaan eipä parantunut, ei ainakaan vielä. Siksi kysynkin onko muille tullut mitään negatiivisia oireita pillereiden lopettamisen jälkeen? Ainakin itselläni päänsärky on jatkunut. Voiko pillereistä tulla ns. vieroitusoireita, jos niitä on syönyt kauan ja yhtäkkiä, kesken liuskaa lopettaakin?
Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu