Jos ostan auton,jos otan vaimon,jos rakennan talon vaikkapa velaksi itseäni varten niin,pitääkö minun saada koko kylän suostumus siihen että,aikeeni ovat kaikkien mielestä hyviä.Jos tämä ei tunnu sopivan kaikille,johtuu kateudesta, joudun ottamaan riskin siitäkin huolimatta,vaikkakaan en saanut kaikkien hyväksyntää.Ostamani auto,ottamani vaimo,rakentamani talo,minun mielestä ei moitteen sijaa. Kateus on syöpääkin pahempi sairaus, se rikkoo tehokkaasti naapureiden suhteet hajalle.
Koskettaako tarinani teitä?
kateus
5702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..ja mun mielestä oot puhjennu kukkaan! ei no mut asiaa.. sellasta se usein on pienillä paikkakunnilla, olen huomannut... koita kestää! :)
Todella sydämmelliset KIITOKSET kauniista sanoista.
Suomessa kun ollaan, niin ei auta ku tottua vaan.
Suomessa jos omillaan toimeentuleva ajaa ylinopeutta, niin se on ainakin sakoista päätellen suurempi rikos kuin missään toisessa maailman maassa, mutta jos "ottaa luvatta käyttöön" toisen auton, niin se ei ole rikos ollenkaan.
Olisikohan kateudella jotain osuutta asiaan?
>Kateus on syöpääkin pahempi sairaus, se rikkoo tehokkaasti
>naapureiden suhteet hajalle.
Kaikkea hyvää sinulle. Toivottavasti pysyt terveenä.
savosta!