Mistä kaasuvaroitin ?

Mistä saa ja mitä maksaa ?
Olisiko hyvä olla karavaanissa myös palovaroitin ?
51688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nestekaasuvarottimia saa mm. nestekaasulaitteita asentavista liikkeistä, matkailuautojen ja-tarvikkeiden myyjiltä, jne. Ostin itse eräältä kaupunkimme matkailuautomyyjältä, oli siellä edullisin. Maksoi pari vuotta sitten noin 70€.
Nestekaasuvaroitin asennettaan alas, koska nestekaasu on ilmaa raskaampaa. Virtakytkin on myös hyvä olla järjestelmässä, koska kaasuvaroitin
kuluttaa aika paljon (n.600 mA) virtaa.
Palovaroitin ja/tai häkävaroitin on hyvä olla myös. Myös yhdistelmävaroittimia (kaasu/häkä/palo) on kaupan.

Äänestä

www.vapaa-aika.com täältä löytyy kaikkea vaunuun ja autoon..

Äänestä

Huollatat kalustos ja kaasulaitteet säännöllisesti, nin et tartte muuta ku kunnon palovarottimen. On jämpti niin.

Äänestä
  • Ja onhan se extreme-elämäntapa suurta muotiakin nykyisin.

    Äänestä

Paikallinen sammutin ym. liike.
Vie tehoa 7 W, pitää siis laittaa kytkin. Pieni, siisti. Takuutuote.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaasumies kirjoitti:

Mistä saa ja mitä maksaa ?
Olisiko hyvä olla karavaanissa myös palovaroitin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu