Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen.Se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken Herran oikeutta nyt täällä julistaa, ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa? 2. Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan, on valhe vallan päällä ja vääryys voimassaan. Ei kuulla kurjan ääntä, ja köyhää sorretaan, ja lainkin rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan. Kas, köyhän leivän syövät nuo jumalattomat. He viatonta lyövät ja häntä väinoovat. He kurjaa ahdistaapi kuin käärme kiukussa, korvansa tukkeaapi tuon raukan huudoilta. 4. He armotonna veivät osuudet orpojen. He söivät lesken leivät, on Herra nähnyt sen. Hän vanhurskaasti kostaa vääryydentekijät, rankaisee ansiosta nuo viekkaat ryöstäjät. 5. Vaan voitonpäivän kerran vaivaiset näkevät, vanhurskaus kun Herran lyö väärät väkevät. Oi herra voimas näytä, kansaasi armahda ja hurskaan pyynnöt täytä ja päästä vaivasta. Löytyykö uudistetusta virsikirjastanne tämä? Jos ei löydy niin kenenkähän toimesya se on poistettu ja ja mitähäköhän varten? Joku lehmänkauppa kirkon ja valtion kesken ?
SITTEN VEISATAAN VIRSI 440...
oopappa
31080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Liekkö ollut Nivalan konikapinassa 1930 luvun alussa kun Järven nuorimies otti poliisilta pois pistoolin ja hänet pidätettiin. Silloin kansa veisasi tämän viranomaisille. Liekkö kuunnelleet, niin tuohduksissa olivat.
Varmaan monella nykyajan ihmisellä olisi kiusallista veisata tuota virttä. Tosiasiat ovat ikävää kuunneltavaa -varsinkin jos niitä kerrotaan itsestään.
Toivottavasti masennuksesi on parantunut.