Pillereistä..

Oon syönyt pillereitä kohta kolme vuotta, ja olen todellakin ollut niihin tyytyväinen!

Nyt kuitenkin halut on aika lailla kadonnut, mietinkin tässä että voiko olla, että haluttomuus johtuu pillereistä? Voiko sivuvaikutuksia ilmaantua näin yhtäkkiä monen vuoden jälkeen? Pitäisikö vaihtaa pillereitten merkkiä, vaikka tähän asti oon ollut tähän merkkiin todella tyytyväinen?
3287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Älä käytä e-pillereitä, koska ne todella vie halut.

"E-pillerit huijaavat kehon luulemaan, että se odottaa lasta. Sen takia "uusi" raskaus ei ala."

Siks ei tee mielikään koska ei voi tulla raskaakskaan (luonto on nii järkevä ;)

Huomasin eron kun jätin pillerit. Nyt tekee ihan mielettömästi mieli muutamana päivänä keskellä kuukautiskiertoa (ovulaation aikana eli 14 vrk ennen seuraavien kuukautisten alkua). Bonuksena tuli se että nyt saan yhdynnässäkin orgasmin ;)

Lisäks tulee muitakin oireita:
"tuittuilin ja loukkaannuin helposti kaikille ja itkeskelin vähän väliä milloin mistäkin syystä. Parisuhde kärsii"

Puhumattakaan muista sivuvaikutuksista mm. migreeni.

Kannattaa käyttää vaan kortsua!

Äänestä
  • ei vaa mulla vie haluja.

    Äänestä

  • No olipas epäasiallinen viesti.. tässä sulle toinen..

    Mä nimenomaan kysyin, että voiko sivuoireita tulla näinkin, monen vuoden jälkeen.. Sit tänne kirjottaa joku pillerivihaaja!
    Halut ei ole kokonaan meinaan lähteny, kyl mä nytkin haluan ehkä n. kerran viikossa, mut se on liian vähän! Ja orgasmista mulla ei ole ongelmaa!

    Hienoa että säkin haluat muutaman kerran kuukaudessa jätettyäs pillerit! hah..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janica kirjoitti:

Oon syönyt pillereitä kohta kolme vuotta, ja olen todellakin ollut niihin tyytyväinen!

Nyt kuitenkin halut on aika lailla kadonnut, mietinkin tässä että voiko olla, että haluttomuus johtuu pillereistä? Voiko sivuvaikutuksia ilmaantua näin yhtäkkiä monen vuoden jälkeen? Pitäisikö vaihtaa pillereitten merkkiä, vaikka tähän asti oon ollut tähän merkkiin todella tyytyväinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu