pillerit

jos syö e-pillereitä, niin tarvitseeko silloin myös välttämättä kondomia? jos jätkä on neitsyt niin voiko hänellä silti olla sukupuolitautia?
3356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvitse käyttää kortsua jos syöt e-pillereitä, mut ne ei suojaa sukupuolitaudeilta. Voi olla neitsyt-pojas joku tauti, vaik ei ole ollut yhdynnässä. Tosin se on pieni todennäköisyys. Mut ne voi tulla suutelusta, neuloista jne.... Varmista ettei mies käytä huumeita ja on muutenkin puhdas. Se kannattaa.

Äänestä

Jos et käytä kortsua, saat todenäköisemmin jonkin sukupuolitaudin jolloin se lisää mm. kohdunkaulansyöpäriskiä.

"Kondylooma lisää riskiä sairastua kohdunkaulansyöpään. Kohdunkaulansyöpä ja sen vaikeat esiasteet ovat yleistyneet huolestuttavasti nuorilla tytöillä. Vaikeita esiasteita on tavattu jo alle 20-vuotiailla. Kondylooma kuten kaikki muutkin seksitaudit tarttuvat suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä. Muista siis kumi!"

Käyppä täältä katsomassa millaista jälkeä kondylooma tekee:
http://www.dermis.net/doia/diagnose.asp?zugr=d&lang=e&d iagnr=78130&topic=t

Haluatko todella ottaa sen riskin että saat taudin???

Pojilla tauti on usein oireeton eli ne ei edes tiedä levittävänsä sitä.

Lisäksi ilman kortsua saat helpommin muita tulehduksia mm. hiivasienen.

Eikä sekään ole miellyttävää, että spermaa valuu jopa useita päiviä, puhumattakaan siitä aiheutuneesta pahasta hajusta.

E-pillerit aiheuttavat lisääntynyttä syöpäriskiä mm. rintasyöpää. Puhumattakaan mielialan muutoksista ja muista sivuvaikutuksista (migreeni) sekä seksuaalisesta haluttomuudesta.

Harkitse tarkoin! Valintasi vaikuttaa koko loppueläämäsi :)

Äänestä

E-pillereitten kans ei tarvi käyttää kondomia, paitsi jos ei tiedä onko kumppanilla sukupuolitautia, mutta jos sulla on vakikumppani, jonka tiedät varmasti olevan puhdas, voit huoletta luottaa pillereihin (tai eihän nekään 100% varmoja ole).

Jos jätkä on neitsyt niin ei ole sukupuolitauteja! Paitsi jos se on joku hullu narkkari, mutta semmosia ei kyllä kannata sänkyyn päästää ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sari_ kirjoitti:

jos syö e-pillereitä, niin tarvitseeko silloin myös välttämättä kondomia? jos jätkä on neitsyt niin voiko hänellä silti olla sukupuolitautia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu