Paljon on ollut puhetta teiden liukkaudesta ja kunnossapidosta. Mikä on liukas? vai määritelläänkö liukkaus ajotaidon mukaan?
Eipä ole vielä ollu tänä talvena keliä ettei olisi pystynyt ajamaan rajoituksien ylärajoilla. Omasta mielestä turvallisesti vm 89 autolla (lue ilman uusinta turvallisuusautomaatiota) ja pari vuotta vanhoilla nastarenkailla! Ottakaa kantaa!
Eipä ole vielä ollu tänä talvena keliä ettei olisi pystynyt ajamaan rajoituksien ylärajoilla. Omasta mielestä turvallisesti vm 89 autolla (lue ilman uusinta turvallisuusautomaatiota) ja pari vuotta vanhoilla nastarenkailla! Ottakaa kantaa!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ainakin Joensuu-Varkaus välillä sellainen keli aamuyöstä että nelisenkymmentä km/h alle rajoitusnopeuden tuntui järkevältä -88 autolla ja hyvillä nastarenkailla.
Viime lauantain ja sunnuntain välisenä yönä oli ainakin Kolmostiellä sen verran sakea lumisade, että pudotin vauhdin kuuteenkymppiin ja kelin huomioiden siinäkin oli oikeastaan jo liikaa. Lumivallit eivät niinkään häirinneet, mutta näkyvyys oli kertakaikkisen surkea.
Joku hurjapää veti punaisella farkku-Escortilla reippaasti ohi. Lähdin peesailemaan ajatuksella, että punaisia takavaloja seuraten ehdin näkemään jos tämä yli-inhimillisillä aisteilla varustettu huippukuski osuu johonkin (esmes tiensivuun hajonneeseen autoon). Vaan ei silti kantti kestänyt ajella perässä, jannu pyyhki toista sataa näkyvyyden ollessa lähes nolla. Mikähän olisi sellainen keli, jossa tämäkin kuski katsoisi aiheelliseksi pudottaa nopeutta?
hah! Itsekkin ajelin illalla samaa väliä! Eikä illan jälkeen enää satanut lunta! Ihan normaali talvinen ajokeli, kivat keskivallit ja kaikki. Kun ajaa tasaisesti ja ottaa ohitukset "varman päälle" niin ei pitäis olla mitään hätää. (myönnetään että tuolla kelillä en ohittamaan lähde mielellään)Mut kaheksankymppiä hyvä matkavauhti.
Jääradat kunniaan!
Kohdallasi kyse ei välttämättä ole ajotaidosta, vaan tuurillakin olet voinut selvitä (kuten näköjään 90% autoilijoista joka päivä). Ajosi ei ole välttämättä ollut ollenkaan turvallisesta, vaan olet saattanut liikkua aivan riskirajoilla, kuitenkin täpärästi selviten. Niin tai sitten olet autoillut vain sellaisina päivinä, jolloin olosuhteet ovat olleet hyvät. On tietenkin myös mahdollista, että olet yksinkertaisesti vain niin hyvä kuski, että voit ajaa kovaa huonoissakin olosuhteissa. Epäilen kuitenkin, koska etelä-suomessakin oli vähän ennen joulua sellaset kelit, ettei rajoitusten mukaan ajaminen ollut yksinkertaisesti mahdollista ainakaan aamulla.
Liukkaus kiire huono ajoneuvon hallinta = pahin mahdollinen.
Ajotaito sen ratkaisee.
Ja ajotaitoon kuuluu autonkäsittelytaidon lisäksi, ennakointi, harkitsevaisuus, maltti, sääntöjen noudattaminen ym. mukavia, hyviä ominaisuuksia.
Jos ei ole ajotaitoa, ei tarvi olla edes liukasta kun tapahtuu sellaista mitä ei haluaisi.
Jos taas on sitä ajotaitoa, liukkauskaan ei niin pääse yllättämään.
Mutta se on kyllä tosi, että liukkaus vaihtelee hyvin paljon ja lyhyellä matkalla, siksi se voi olla yllätys joillekkin.
Kohtalokas yllätys se voi olla heille, joilla ei ole kokemusta auton käsittelystä liukkaalla, siis jos auto on lähtenyt "omille teilleen" tai on lähdössä.
Tai kun jarrutus ei tuotakaan sitä hidastuvuutta mitä odottaa, alamäki, kiilloittunut lumi, jää on oma juttunsa.
Kyllä on ollut niin liukasta, että en ole ajanut suurinta sallittua nopeutta, 50 km/h kaupunkialueella, jalankulkijoita, lapsia jotka voivat tulla suojatielle. Ei kertakaikkiaan aina voi ajaa sitä suurinta sallittua. Maanteillä niinkin, jos ei ole ruuhkia.
Suomessa on paljon pieniä mutkaisia teitä, joiden nopeusrajoitus on 80 km/h. Tiukimmissa mutkissa ei pysty ajamaan sallittua nopeutta siten että pysyisi turvallisesti omalla kaistalla edes kesällä saati sitten talven liukkailla.
Suomessa on myös paljon sellaisia teitä, joilla pystyy ajamaan kovempaa kuin sallittu rajoitus. Esim kehä I-tiellä on paikoin 70 km/h suoralla, vaikka aivan hyvin voi ajaa 100 km/h. Pikkuteillä saa ajaa kovaa, mutta valtaväylillä ei. Eiköhän tämän pitäisi olla toisinpäin?
Ensinnäkin, nopeusrajoitus ei ole sama kuin vaadittava nopeus vaan suurin sallittu nopeus. Siitä poiketaan alaspäin tilanteen mukaan, oli syy sitten liukkaus tai geometria.
Toiseksi, pikkuteillä liikenne on vähäisempää, jolloin tien geometriaan nähden voidaan sallia kovempi nopeus kun kehäteillä, jossa liikennemäärät lasketaan tuhansissa/h.
Eihän kukaan oikeasti ajattele, että leveä ja suora tie on automaattisesti turvallinen, joten siellä voi ajaa lujaa? Miksi moottoriratoja mainostetaan turvallisina paikkoina kokeilla auton suorituskykyä?
En tiedä missä ole ajellut, mutta miten mittaat turvallisuutta?
Tosiasiahan on, että mitä liukkaampi tie on, sitä aikaisemmin pitää sinun voida reagoida tilanteisiin, jotta niistä ei muodostuisi vaarallisia (oletuksena, että vauhti on vakio). Havaintokykyäsi, reaktioaikaasi, kykyäsi tehdä oikeita johtopäätöksiä tai muita ominaisuuksiasi et pysty kelin mukaan säätelemään, jolloin tietyllä nopeudella liukkaammissa olosuhteissa onnettomuusriski automaattisesti kasvaa.
Jos ajaa liukkaalla ilman, että sattuu mitään poikkeava, ajaminen varmasti tuntuu turvalliselta. Mutta kun kokeilee, paljonko tarvitaan matkaa ja aikaa auton pysäyttämiseen, havahtuu ehkä, että tuurillahan tässä oikeasti mennään. Niin paljon liikenteessä on tilanteita, joissa mahdollisuus onnettomuuden välttämiseen olisi nolla, jos jotain yllättävää sattuisi.
Lopuksi vielä muistutus tutkimuksesta (autoliitto?), jossa todettiin, että suurin osa kuljettajista arvioi tien kitkatason todellisuutta paremmaksi.
Eipä tuohon ole paljon lisättävää. Haluan vielä kuitenkin painottaa, että liikenteessähän ei tosiaankaan riitä, että pärjää oman menopelinsä kanssa. Pitää vielä jättää pelivaraa jos jollekulle muulle sattuu lapsus/vahinko/onnettomuus samaan aikaan samassa paikassa.
Liukkaus on pidon vastakohta. Likimain suoraan eteenpäin auton saa kulkemaan aika liukkaallakin hyvinkin nopeasti, mutta ongelmia puuttuvasta pidosta tulee, jos pitää jarruttaa tai väistää jotain nopeasti.
En ainakaan heti huomaa, miten ajotaito lisäisi pitoa. Kerro lisää ajokokemuksistasi, ja erityisesti miten olet sitä pitoa lisännyt ajotaidoillasi.