Mulla on harvinaislaatuinen ongelma liittyen sormivoimiin. Eli kun vedän esimerkiksi kovaa maastavetosarjaa, niin aina kutosen jälkeen viimeistään sormista häviää se viimeinenkin voima, jolloin tangosta on pakko irrottaa otteensa vaikka voimia vielä riittäisikin useampaakin toistoon. Tämä todella pistää vihaksi. Onko teillä ollut vastaavanlaisia kokemuksia ja miten olette selvittäneet ne? Kiitos palautteesta!!!
Sormivoimista
Jouni
81006
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kehitä sormivoimiisi ni ongelma häviää
Miten noita sormivoimia voisi kehittää? Roikkumalla retkitangossa, vai kuinka? Kiitos muuten vastauksestasi!
Jos et halua tai pysty vahvistamaan sormiasi, niin hanki sellaiset treenihanskat, joissa on koukut. Nämä estävät tehokkaasti otteen lipeämisen. Itsekkin käytän sellaisia.
Ongelmasi ei suinkaan ole harvinaislaatuinen. Aika monella loppuu sormista jerkku ennen treenattavaa lihasta. Siihen auttaa nostohihnat, jotka kierretään tangon ympärille. Jotkut körmyt tosin vastustavat moisten huijauslaitteiden käyttöä, ja onhan se tavallaan mieletöntä että pitää käsitellä isompia painoja kuin mistä jaksaa pitää kiinni, mutta ulkonäköähän siellä treenataankin, eikö niin. Hihnojen avulla saa treenin osumaan siihen treenattavaan lihakseen heikkonäppisempikin, enemmän ne tytöt tykkää siitä tiukasta perseestä kuin vahvoista sormista.
Lopetin hihnojen käytön vuosi sitten, ja puristusvoima on pirusti kasvanut. Mavessa kyllä meinaa vieläkin ote pettää kovissa sarjoissa, mutta kehitys on menossa hyvään suuntaan. Eli kyllä ne sormetkin kehittyy kun muistat vielä tehä käsipäivänä rannekäännöt molempiin suuntiin
Eli sormivoimiin on kehitetty erilaisia puristuslaitteita enkä todellakaan tiedä niiden toimivuudesta, mutta hauiskääntö myötä otteella on ainakin yksi liike joka kehittää puristusvoimaa, myös rullaukset molempiin suuntiin ovat suotavia, ja saat kaupanpäälle asiallisen näköisen kyynärvarren mikä kovemmiltakin jampoilta usein puuttuu (salilla nähtyä)
...kokeilepa vetää leukoja roikkumalla sormien varassa. Jo on kumma, jos ei rupea tulosta tulemaan. Kakkosvaihtoehdoksi tai edellistä täydentämään ehdottaisin vanhaa tuttua rannekääntöä käsipunteilla, tangolla tai miten nyt kukakin on tottunut tekemään. Sitten on tietenkin nämä puristettavat vekottimet, mutta kaikki ne, jotka olen nähnyt ovat aivan liian kevyitä. Toisaalta, puristusvekottimet lienevät tarkoitettu kuntouttamiseen tyyliin "katso-telkkaria-ja-tee-siinä-samalla-koko-ajan".
Ongelmasi ei muuten ole niin ainutlaatuinen kuin kuvittelet. Tsemppiä!
nipistele naisten perseitä, varsinni salilla ja viä oikeen ison bodarin muijakaverin