Minun näkemykseni uskonnoista on oikeastaan aika yksiselitteinen. Mielestäni uskonnot ovat vain vastuun siirtämistä ihmisiltä jollekin "ylemmälle taholle", kuten jumalalle tms. Tämähän tietty toimii, vaikkapa sotimisessa. Ei tarvi miettiä kuinka paljon ihmisiä tappaa, kunhan se on uskon puolesta "oikeutettu" sota niin kaikki on hyvin.
Mutta siis pääpiirteissään mielestäni uskonnot ovat vain keino siirtää vastuu asioista jonnekin ihan muualle meistä ihmisistä. Kiihkouskovaiset luottavat siihen että jokin jumala pelastaa haidät ja maapallon tuholta, ja roskaavat ja kuluttavat samalla kuitenkin luonnonvaroja. Eikö olisi järkevämpää pistää uskonsa kanssaihmisiin ja sitä kautta yrittää saada selvyyttä maailman nykytilanteeseen? Ilman uskontoja olisi ainakin paljon helpompaa keskustella asioista.
Tämän takia itse ainakin olen ateisti.
Mutta siis pääpiirteissään mielestäni uskonnot ovat vain keino siirtää vastuu asioista jonnekin ihan muualle meistä ihmisistä. Kiihkouskovaiset luottavat siihen että jokin jumala pelastaa haidät ja maapallon tuholta, ja roskaavat ja kuluttavat samalla kuitenkin luonnonvaroja. Eikö olisi järkevämpää pistää uskonsa kanssaihmisiin ja sitä kautta yrittää saada selvyyttä maailman nykytilanteeseen? Ilman uskontoja olisi ainakin paljon helpompaa keskustella asioista.
Tämän takia itse ainakin olen ateisti.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tietysti voidaan sanoa, että uskonto siirtää vastuuta ihmiseltä jumaluudelle. Tosin käsittääkseni kaikki valtauskonnot tuomitsevat toisen ihmisen tappamisen varsin jyrkällä tavalla. Koraanikin hyväksyy jihad-sodan vain hyökkääjää vastaan.
Sitä paitsi suurin osa sodista on jotain vallan muuta kuin uskonsotia. Soditaan vain sotimisen takia. Naurettavaa hommaa. Ihmisen vajavaisuudesta johtuen se voi keksiä mitä mielikuvituksellisimpia syitä tappaa toisia lajitovereitaan, uskonnolla tai ilman.
On tietysti olemassa sellaisia uskovaisia, jotka uskovat kaikkien ongelmien korjaantuvan rukoilemalla. Olen kuullut, en tiedä onko totta, jutun vanhasta pariskunnasta, joka yritti rukoilemalla saada autostaan katkennutta tuulettimen hihnaa taas ehjäksi. Siinä vasta vastuunsiirtoa!
Kuitenkin varmaan suurin osa ihmisistä, uskovaisia tai ateisteja, yrittää vain elää tasapainossa muun maailman kanssa. En myöskään pidä roskaamista mitenkään olennaisesti uskontooni kuuluvana, vaan pikemminkin yritän saada aina tupakkani heitettyä tuhkakuppiin, sen kummemmin miettimättä mitä mieltä Kaikkivaltias siitä mahtaa olla.
Tämä siis vain yhden kristityn mielipide.
Sotia soditaan poliittisista syistä lähes aina, se on sitten toinen syy onko siinä mitään järkeä. Mielestäni ei ole.
Niin siis kyllähän valtauskonnot tuomitsevat jyrkästi tappamisen(niin ne väittävät), mutta silti eivät pistä tikkua ristiin sotien estämiseksi. Onhan esim nytkin olemassa niitä kenttäpappeja jotka juoksee sotatantereilla siunaamassa kuolevia. Tämä ainakin minun silmissäni näyttää siltä, että esim. kristinuskon silmissä sotiminen on ok. Kuitenkin kun kirkollakin on niin älyttömän suuri valta, niin voisi se tehdä asian eteen jotain.
Ja siis roskaamisesimerkki ensimmäisessä tekstissäni oli vain selvennystä asialleni. Eli jos uskovaiset ajattelisivat niinpäin että puhunpa kaverilleni järkeä roskaamisesta enkä (mielestäni) huuhaata ikuisesta pelastuksesta jne, niin ihmisetkin älyäisivät ajatella omalla päällään eikä raamatulla, jonka mukaan on käytännössä ihan sama mitä tekee täällä maan päällä kun kuitenkin pääsee taivaaseen. Mutta en tietenkään sano että kaikki tekisivät kaikkea tyhmää vain sen nojalla että ovat uskovaisia. Esimerkki tuo kuitenkin on.
Ja mitäs ne papit muuta mahtaa,eikös se ole enemmän ihmisten tahdosta kiinne, soditaanko vai
ei?
Ja kuka sotii kenenkin kanssa ja millä aseilla,
vastaa kaiketi se yhteisö jossa elät.
Juu ja siis monissa maissa kirkkohan tekee yhteistyötä armeijan kanssa. Kuten Suomessa.
Humen Giljotiini. Siitä miten kristityt käyttäytyvät, ei voida vetää johtopäätöksiä itse kristinuskon arvomaailmasta. Tämä siis pitää paikkansa, vaikka Bush päättikin hyökätä "Jumalan käskystä" Irakiin tappamaan ihmisiä.
Raamatun mukaan sitä paitsi pitää elää hyveellinen elämä, jotta pääsisi taivaaseen. Mielestäni, ottaen huomioon Raamatun ajoista 'hieman' muuttuneen maailmantilanteen, tämä tarkoittaa nykyajassa kuitenkin omalla päällä ajattelemista. Eli käytännössä juuri tällaisia roskaamisen kaltaisia arkipäivän asioita. En siis ole mitenkään dogmaattinen uskovainen.
Haluaisin korjata kirjoittajan luuloa siitä että käytännössä saa tehdä mitä tahansa ja kuitenkin pelastuu.
Liberaaliteologit kuten Antti Kylliäinen on tätä mieltä, mutta vahvasti raamattuun pitäytyvät ovat jyrkästi erimieltä.
Raamattu opettaa hylkäämään KAIKEN PAHAN joka sotii Jumalan tahtoa vastaan. Siis kaiken.
Se että tässä emme tietenkään onnistu, ihminen on vajavainen aina kuolemaan asti.
Tämä ei kuitenkaan tarkoita että voisimme elää kuin pellossa ja tehdä mitä huvittaa. Jos rikomme toista ihmistä vastaan niin Jumala antaa sen anteeksi, mutta vaatii että korjaamme virheemme tuota toista kohtaan.
Emme pakoile vastuuta vaan päinvastoin. Meidän vastuumme on vielä suurempi kuin teidän. Jumala vaatii meiltä paljon sellaista mitä maailma ei vaadi teiltä.
Meille kiellettyä on esim ylpeys, ahneus itsekkyys, kaikki sellaisia ominaisuuksia joita nykyään pidetään hyveinä Jumalan kieltäneessä maailmassa.
Ihminen on niin paha hirviö että se ei välitä vaikka kaikki tuhoutuisi, kunhan itse voittaa.
Se on fakta. Mietitäämpä tosi asiota unohdetaan käsite hyvä ihminen.