Fastin Reco2???

Kellään mitään omia kokemuksia? Onko kyseinen aine "humpuukia"? Voiko käyttää ihan huoletta vaikka jo pelkästään 1h juoksulenkin jälkeen (illalla), ettei kaikki vaan keräänny jonnekkin ylimääräiseksi? Kannattaako käyttää jos vähän yrittää ylimääräisiä pois lenkillä ja salilla? Mitä tarkoittaa kaksivaiheinen palautumisjuoma? Jos ei ole käynyt kun muutaman kuukauden salilla ym niin kannattaako käyttää, vai aloittaa sitten kun "läskiä" ei ole? Ja sitten vielä että miten sitä pitäisi loppujen lopuksi käyttää? Jos joku tietävä tietäjä voisi ASIALLISESTI vähän valaista asiaa niin olisin tosi kiitollinen!
62817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä mun mielestä Recoa voi ottaa huoletta aina treenin jälkeen annosteluohjeen mukaan. Jos epäilet että juoksun jälkeen ei ehkä kannata niin ota puolikas annos. Vaikka olet aloittelija niin ainakin voimailun jälkeen kannattaa ottaa. Olen ymmärtänyt niin että kovan treenin jälkeen otettu annos ei kerry läskiksi vaan menee ihan hyötykäyttöön.

Tuo kaksivaiheisuus taitaa olla markkinointikikkailua. Siinä recossa taitaa olla sekä maltoa että dekstroosia. Fast kertoo malton olevan hidas hiilihydraatti, vaikka se on oikeasti nopea, vaikka onkin pitkäketjuinen. Se kaksivaiheisuus tarkoittaa sitä että alukusi nopeat hiilihydraatit muuttuvat verensokeriksi ja hieman myöhemmin hitaat. Vasta kun hiilihydraatti on muuttunut verensokeriksi (glugoosiksi) niin se tuottaa elimistölle energiaa. Ja tuo dextroosi, jota myös rypälesokeriksi kutsutaan on itseasiassa samaa ainetta kuin glugoosi.

Äänestä

Eli edellinen sanoi hyvin, se perustuu eri ravintoaineiden palautumisnopeuteen, 2 ainetta= kaksivaiheinen palautumisjuoma. Lenkkeilyyn riittä kinkkuruislepä aivan mainiosti. Voimailu treenin jälkeen on suotavaa vetää recoo

Äänestä

et pysty laihduttamaan ja lisäämään lihasmassaa samanaikaisesti, se on mahdotonta. Treenaa lihasmassaa niin lihakset polttavat rasvan pois. Kato mitä syöt, toi Fastin on samaa paskaa kun kaikki muutkin. yli 90% salilla aloittavista lopettaa tutkimuksen mukaan treenaamisen 3 kk kuluttua, joten totta kai firmat satsaa tohon väliin, eli rahat pois kaikin mahdollisin tavoin niin kauan (= 3 kk) kun se on mahdollista. Muista että ne tekee bisnestä. Kun joku alottaa treenin niin totta kai se kehittyy ja kovaa vauhtia, se vaan ei ole Fastin eikä muiden jauheiden ansiota. Erään ison lisäravinnefirman pomo kertoili että vaikka ne laittas sokeria pillereihin ja sanos että tää lisää massaa, niin kaupaksi menisi ! Revi siitä.

Äänestä
  • On ylihinnoiteltuja. Sf-Proteinin tuotteet ovat vähintäänkin yhtä tasokkaita ja hintataso edullisempi.

    Äänestä

  • KKKPP kirjoitti:

    On ylihinnoiteltuja. Sf-Proteinin tuotteet ovat vähintäänkin yhtä tasokkaita ja hintataso edullisempi.

    niistei o mitää hyötyy mistään, et se siittä

    Äänestä

Noh, itsellä on Reco2:sta kokemuksia, että toimii; itse kun eräänkin kevään/kesän treenasin painoilla ahkerasti, sain ihorepeytymiä, ts. liahkset kasvoi kovasti...ja lisäravinteina oli fast:in reco2, glutamiini sekä kreatiini...lisäksi söin paljon muutenkin. Olen tosin luonnostaan kai sentyyppinen että lihakset kasvavat aika hyvin...

1 h:n juoksulenkki on kyllä vielä niin vähän että siihen ei kannata kovin suurta ravintosatsausta tehdä....mutta jos haluat, ota se puoliannosta.

Reco2 on kai tarkoitettuaj enemmänkin esim jääkiekkoilijoille ja sentyyppiseen palautumiseen...jos treenaat salilla ja lenkillä, parempi olis ehkä se, että et syö niin paljon hiilaria, sitä kun recossa on muistakseni aika paljon...mutta esim salibandytreenien jälkeen se on ok, samoin jos olet vetänyt lenkin "loppuun" vaikka intervalleilla tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jopasjotakin kirjoitti:

Kellään mitään omia kokemuksia? Onko kyseinen aine "humpuukia"? Voiko käyttää ihan huoletta vaikka jo pelkästään 1h juoksulenkin jälkeen (illalla), ettei kaikki vaan keräänny jonnekkin ylimääräiseksi? Kannattaako käyttää jos vähän yrittää ylimääräisiä pois lenkillä ja salilla? Mitä tarkoittaa kaksivaiheinen palautumisjuoma? Jos ei ole käynyt kun muutaman kuukauden salilla ym niin kannattaako käyttää, vai aloittaa sitten kun "läskiä" ei ole? Ja sitten vielä että miten sitä pitäisi loppujen lopuksi käyttää? Jos joku tietävä tietäjä voisi ASIALLISESTI vähän valaista asiaa niin olisin tosi kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu