Nykyisin autoliikkeet tarjoavat ns.huoltosopimuksia maininnalla että korjaukset tulee halvemmaksi.Mielestäni takuu jo kattaa ne,vai kuinka?
huoltosopimus
juha
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Otetaan auto jossa 2 vuoden takuu, 30 tkm huoltoväli ja huoltosopimusajaksi 3 vuotta niin rahaa palaa suurinpiirtein yhtä paljon paitsi jos takuuajan jälkeen hajoaa jotakin kallista.
3 vuoden jälkeen huoltosopimushinta on korkeampi. Huoltosopimus on autohuoltojen keino sitoa asiakas ko. huoltoon.
Huoltosopimus on tavallaan kuin vakuutus, maksat jatkuvasti siltä varalta että jotain isompaa menee rikki.
Pääsääntö on että huoltosopimus ei korvaa juuri mitään mitä takuu ei korvaisi, mutta takuu loppuu aikanaan eli jos aiot pitää autoasi pitempään (yli takuuajan) on huoltosoppari ihan varteenotettava vaihtoehto.
Itse maksan huoltosopparia osin sen takia että "säästän" etukäteen huoltoja varten niin ei ole yhtäkkiä isoa laskua odottamassa. Tulee vähän kalliimmaksi mutta kun en aio autoa vaihtaa ainakaan ennen kolmea vuotta niin mikäs on maksellessa.