Viinan vaikutus

Sixpack- George

Jos tämän lukee henkilö, joka oikeasti tietää painojen nostamisesta ja yksilöurheilusta jotakin, niin toivoisin hänen esittävän mielipiteitä viinan juomisen vaikutuksesta lajiin. Kuinka dramaattisesti alkoholi vaikuttaa suorituksiin? Itse en ole tämän vuoden puolella ryypännyt vielä kertaakaan, ja tuntuu, että joka kerta tulee salilla yksi toisto lisää sarjaan. Viime joulukuussa join neljään otteeseen, ja tunuti että kehistystä ei tapahtunut juuri laisinkaan. Voiko alkoholilla olla näin vahva vaikutus?

13

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnainen juopottelija

      Mieti itse:
      alkoholi syrjäyttää aineenvaihdunnassa muut ravinteet, jolloin humalassa esim.palautuminen hidastuu, kun aminohapot eivät pääse kiertoon. Eli treenipäivän iltana juopottelulla on jo suora vaikutus kehitykseen.
      Alkoholi heikentää testosteronin eritystä, jolla on taas suora vaikutus kasvuhormonin erittymiseen. Eli paljon viinaa=vähän kasvuhormonia=ei palautumista, ei lihasten korjaantumista/kasvua.
      Krapulassa verensokerit heittelee, pumppu takoo miten sattuu, maitohapot jylläävät juopottelun jälkeen. -->edelleen huono vaikutus lihasten palautumiseen. Krapulapäivä ei ole lihaksille lepopäivä!

      Ja ainakin kun ikää tulee (n.30v), niin myös yöunet menettävät tehonsa,
      ensin känniyö, jossa nukutaan humalaisen koomaunta, sen jälkeen 1-2 liskojen yötä, joiden unen laatu on huono.
      Itse olen todennut, että ryyppääminen tekee joskus hyvää stressille, mutta taatusti lihaksille se ei tee hyvää.

      Kippis!(nykyään harvakseltaan..)

      • poika18

        kiitos hyvästä tekstistä. mutta kasvuhormoni aktivoi kivekset tuottamaan testoa eikä toisinpäin, mutta varmasti hormonitasot laskee ; )


      • Arnoldi

        pitkästä aikaa, vedin perjantaina (treenipäivä! saatana) 3 III stobee ja lauantaina 2. Silti vituttaa vaikka määrät oli noin pieniä. Tais tosiaan mennä harakoille perjantain sikakova selkä / hauistreeni.


      • satunnainen juopottelija
        poika18 kirjoitti:

        kiitos hyvästä tekstistä. mutta kasvuhormoni aktivoi kivekset tuottamaan testoa eikä toisinpäin, mutta varmasti hormonitasot laskee ; )

        kiitos hyvästä tekstistä. mutta kasvuhormoni aktivoi kivekset tuottamaan testoa eikä toisinpäin, mutta varmasti hormonitasot laskee ; )

        aivan, niinhän se taitaa mennä


      • say no
        satunnainen juopottelija kirjoitti:

        kiitos hyvästä tekstistä. mutta kasvuhormoni aktivoi kivekset tuottamaan testoa eikä toisinpäin, mutta varmasti hormonitasot laskee ; )

        aivan, niinhän se taitaa mennä

        on tosiaan kaikkee muuta mitä tosissaan bodaavan kannattaa tehä. Kohtuukäyttö- esim. lauantaina keppanaa- niin ettei oo ihan nakit silmillä ei ole kuolemaksi.


      • Anonyymi

        Täyttä asiaa!
        Ikääntyessä haitat korostuvat ja palautumiset pitenevät.
        Pienikin alkomäärä illalla aheuttaa lievää velttoutta seuraavan päivän treeneissä.
        +60v vaiheessa viikon kohtuullinen tissuttelu aiheutti muutaman kevyemmän päivän.
        +70v vaiheessa tissuttelu jakso = palautumisaika.
        Tissuttelulla tarkoitan aamupäivisin alkavaa naukkailua ilman näkyviä vaikutuksia. Hoidin arkiset asiat. Ostokset, sapuskan laittamiset yms.
        Viimeiset paukut iltaisin klo 23 tienoissa.
        Testasin usean vuoden aikana Espanjan asunnollamme.
        Jo tuossa +60 vaiheessaa kohtullisellakin alkoilulla oli halvaannuttava vaikutus mieskuntoon, eli alko lamautti hormoonin hyrräämisen.
        Tietenkin tämä koskee vain minua.


    • jarze

      elikkäs on kokemusta voimanostosta ja viinasta...paljo ja molemmista :) kerran viikkoon (perjantai)vetäsen lärvit=n1,5 - 2,5promillea puhallettuna. en oo huomannu mitään haittaa ja ku treenit on pe aamu ja su ilta niin olo on levänny..vastaa kunnon rentoutusta mun mielestä..ja sitä se onkin..ehkä yksilöllistä..luultavasti..

      • Anonyymi

        Jos on tarvis stressin poistoon, viina auttaa aina!

        Tietysti jonkinlainen rapula seuraa, mutta stressi lähtee jopa päiviksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos on tarvis stressin poistoon, viina auttaa aina!

        Tietysti jonkinlainen rapula seuraa, mutta stressi lähtee jopa päiviksi.

        - Et ymmärrä,
        ettet ymmärrä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        - Et ymmärrä,
        ettet ymmärrä.

        Saunan jälkeen olut, muuten absolutisti.


    • Anonyymi

      2 olutta niin vaimon menneisyys ei mietitytä. 5 olutta ja se alkaa taas vaivaamaan.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näiden bodareiden vaimoilla on varmaan tosi siveä menneisyys: https://www.youtube.com/watch?v=WylnLBGVLbc

        On sulla paha pakkomielle jankuttaa joka välissä,

        ( - oletko tyytyväinen muuten itseesi?? )


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe