Silikoneista

Jos ne ihan tosiaan olisivat vaaralliset terveydelle, niin tuskin niitä kukaan ottaisi. Siis todistetusti. Silikonitietoon en myöskään usko. Ottaisin omat ainakin pois jos uskoisin niiden tekevän jotain haittaa. Kommentteja teiltä keillä on myös? Onko ollut jotain ongelmia? Ja turha vaivautua provoilijat, teidät tunnistetaan!
2213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Silikonitieto.net ei kerro mitään itse keksittyjä asioita. Alla on ote sivuilla siteerattujen asiantuntijoiden luettelosta. Heillä on varmasti tietoa silikonien vaarallisuudesta enemmän kuin tarpeeksi.

"Euroopan unioni
Tieteen Kuvalehti
McGhan (Inamed)
Mentor Corporation
Ympäristöministeriö
Suomen Lääkärilehti
Sosiaali- ja terveysministeriö
U.S Food and Drug Administration
National Center For Policy Research
Iso-Britannian parlamentin terveyskomitea
Plastic and Reconstructive Surgery (Journal of the American Society of Plastic Surgeons)

Stakesin tutkija Sirpa-Liisa Hovi
Toksikologian professori Jyrki Liesivuori
Yksityinen plastiikkakirurgi Juha Piironen
Yksityinen plastiikkakirurgi Rolf Nordström
Anestesiologian erikoislääkäri Seppo Ranta
Psykiatrian erikoislääkäri Hannu Naukkarinen
Psykoterapeutti, terveystutkija Sherill Sellman
Eurokansanedustajat Brian Simpson ja Bill Miller
Plastiikkakirurgian professori Sirpa Asko-Seljavaara
The Humantics Foundation for Women -yhdistyksen johtaja Ilena Rosenthal
Lääkelaitoksen Terveydenhuollon laitteet ja tarvikkeet -yksikön johtaja Petri Pommelin"

Silikonien myynti on lailla kielletty monissa maissa. Viimeksi kuukausi sitten USA:n terveysviranomaiset jatkoivat silikonien myyntikieltoa.

ABC News 09.01.2004:

US Keeps Ban on Silicone Breast Implant Sales

http://www.abc.net.au/science/news/scitech/SciTechRepublish_1022906.htm


Naisten kokemuksia silikoneista:

http://www.silikonitieto.net/artikkeli.phtml?ID=8

Äänestä

Niinpä niin.
Mulla ollu 2 vuotta pisaran malliset Mentorit(kirjotettiinkohan noin?),eikä mitään tuskaa oo ollu.Hyvin oon voinu ,liikkunu,eikä kukaan oo edes huomannut ,tai ainakaan sanonut ääneen.
Tää oli mun juttu ja semmosena pysyy...
Jippiaijee..
Aurinkoista kevättä kaikille:-)
Kerron kyllä heti jos tulee takapakkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taas kirjoitti:

Jos ne ihan tosiaan olisivat vaaralliset terveydelle, niin tuskin niitä kukaan ottaisi. Siis todistetusti. Silikonitietoon en myöskään usko. Ottaisin omat ainakin pois jos uskoisin niiden tekevän jotain haittaa. Kommentteja teiltä keillä on myös? Onko ollut jotain ongelmia? Ja turha vaivautua provoilijat, teidät tunnistetaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu