Eräät UUT:n "puuhanaiset - ja miehet" eivät ole ihan puolueettomia, vaikka he itse eivät näe sitä. Uskontojen uhrien Ev. lutin uskoa pidetään "sallittavana" ja terveenä, sekä myös tieteellistä ja länsimaistamaailmankatsomusta. Kaikki vaihtoehtohoidot ja tapakirkkouskon ulkopuolinen maailmankuva katsotaan huuhaaksi ja uhreja aiheuttavaksi. Uskonnon Uhrien ry:n pitäisi olla sellainen, joka ei leimaa mitään uskoa eikä uskontoa, mutta auttaa uhreja, joita voi tulla jokaisesta ryhmästä. Myös Uskontojen Uhrien ryhmästä.
UUT: tiede ja ev.lutti
Riimu
5341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pystyt varmaan jollain tapaa todistamaan väitteesi?
"Kaikki vaihtoehtohoidot ja tapakirkkouskon ulkopuolinen maailmankuva katsotaan huuhaaksi ja uhreja aiheuttavaksi. "
pystyn todistamaan, sillä olen omin korvin kuullut. Ja hämmästyin. Akupunktiokin on uskontoa.
rupesin oikein miettimään, että sanoinko liian kärjistetysti kun kirjoitin "...kaikki vaihtoehtohoidot ja tapakirkkouskon ulkop..." jne
mutta näin se on kärjistämättä. En tosin tiedä koko maan tilanteesta, mutta tämä juttu koskee erään paikkakunnan UUT:n eräitä ihmisiä.
eli muutaman ihmisen yskityiset mielipiteet eivät välttämättä ole UUT:n kanta asiaan. UUT:n kannan ja toimintaperiaatteet voi lukea heidän webbisivultaan ja muusta heidän tuottamastaan kirjallisesta aineistosta.
Eiköhän näkökulmana ole kuitenkin tuo "uhriutuminen". Ei uskomuslääkintä (jota akupunktio todellakaan EI ole) ole uskontoa ellei se kuulu osana jonkun uskonnollisen liikkeen toimintaperiaatteita.
Voisin hyvinkin kuvitella että myös UUT:n piiriin tulee mielellään sellaisia uskovia, jotka tätä kautta pystyisivät kyseenalaistamaan ev.lut.-kirkolle kyseenalaisia ilmiöitä.
Mielestäni kuitenkaan vaihtoehtohoidot eivät kuulu UUT:n varsinaiseen tehtäväkenttään.
Yhdeksi kriteeriksi voikin nostaa tuon "uhriutumisen". Mikäli potilas hylkää toimivan lääketieteellisen hoidon ja uskoo mieluummin erilaisten henkivoimien parantavaan vaikutukseen - ja VARSINKIN - jos tekee tämän jonkun yhteisön painostuksesta, niin silloin voidaan mielestäni hyvinkin puhua uhrista.