Tilanne on mahdoton.
Vaimo ryyppää, ja kulkee omia teitään.
Saako ottaa eron?
Vaimo ryyppää, ja kulkee omia teitään.
Saako ottaa eron?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Älä eroa, palat helvetin tulessa, anna vaimon nauttia elämästään!
Tunnen pariskunnan jossa vaimo on kääntynyt ja mies ryyppää ja kulkee omia teitään. Vaimo ei kuitenkaan ota eroa koska mies kuitenkin elättää ja näin vaimon ei tarvitse käydä töissä ja jää aikaa jehovanpalvonnalle. Ja onhan se niinkin että kun maailmanloppu tulee niin tämä vaimo pääsee miehestään eroon. Eihän se mies sinne paratiisiin... Hehän uskovat että se maailmanloppu tulee pian. Eli kumpi naruttaa kumpaa? Kumpikin hyötyy tavallaan. Miehellä "ihannevaimo" kun ei tarvitse edes sukulaisissa ja sukujuhlissa hypätä krakat kaulassa, saa vain tehdä töitä ja vapaa-ajat ryypätä. Jokamiehen unelma.
Tottakai saa erota, eihän tuollaista elämää
jaksa katsoa.
Onko kyseessä avioero vai asumusero?
Avioerolle on virallisesti ottaen Raamatun mukaan vain yksi peruste ja se on uskottomuus. Tällaisessa tilanteessa eron jälkeen, syytön osapuoli on vapaa menemään uudelleen naimisiin.
Jos avioero tapahtuu muilla perusteilla, ei kumpikaan saisi tahollaan "ottaa uutta" puolisoa entisen tilalle. Tämä sen takia, että avioero ei RAAMATUN mukaan ole "lainvoimainen" jos em. uskottomuutta ei ole esiintynyt.
Elikkä jos avioeron perusteena ei ole uskottomuus, ovat puolisot edelleen toisiinsa sidotut (virallisesta erostaan huolimatta) ja jos jompikumpi "ottaa uuden", on kyseessä aviorikos (vaikka kuinka "maallinen" laki sanoisi, että avioliitto on purettu).
Toisin sanoen Raamatun kanta avioeroon on aika selvä. Mutta liennytyksiähän on aina mahdollista tehdä... ei keneltäkään voi vaatia rajatonta sietokykyä. Avioeron sijaan voidaan esim. muuttaa erilleen, jos toisen henkinen/fyysinen/hengellinen terveys on vaarassa.
Asumusero ei tietenkään järjellä ajatellen ole kovin hyvä ratkaisu, saattaahan se edesauttaa "uuden" löytämistä. Kun oma puoliso on poissa silmistä, saattaa tulla kiusaus alkaa katselemaan aidan toisella puolella olevaa vihreämpää ruohoa.
*****
Tietääkseni JT-kanta eroamiseen on, että kummastakaan (avioerosta/asumuserosta) ei anneta sapiskaa, jos tietyt edellytykset täyttyvät.
Toisin sanoen, jos kyseessä on selvästi uskottomuus on avioero täysin sallittu. Tosin uskoton puoliso saa myös seurakunnan taholta kovasti noottia ja ehkä jopa erotetaan seurakunnasta tekostensa johdosta.
Ja seurakunnan kannalta katsoen uskottomuus-tapauksessa "syytön" osapuoli on sitä mitä sana antaa ymmärtää: syytön! eikä hän vastaa uskottoman puolisonsa tekosista.
*****
Avioero muilla perusteilla on vähän kimurantimpi juttu. Tottakai kaikki asianhaarat otetaan huomioon, jokainen tapaus on yksilöllinen.
Mutta perusperiaatteena lienee, että avioerosta/asumuserosta ei voida sakottaa kumpaakaan osapuolta, jos kumpikaan ei eron jälkeen "ota uutta".
Toisin sanoen, niin kauan kuin kumpikaan ei petä toistaan (ovathan he kuitenkin Raamatun mukaan edelleen "yhteen sidottuja", vaikka virallinen "lakipaperi-avioliitto" olisikin purettu) ei kumpaakaan voida seurakunnan osalta mitenkään rangaista... koska he eivät ole Raamatun käskyä rikkoneet. Hehän ainoastaan asuvat eri paikoissa.
Vasta sitten kun jompikumpi menee sänkyyn jonkun toisen kanssa, on avioliitto Raamatun mukaan rikottu... ja rikkoja vastaa seurauksista.
*****
Näin oli aikoinaan myös kirkon lakien mukaan... ja Suomen lakienkin mukaan. Tämän takia aikoinaan tarvittiin vedenpitävät todisteet toisen uskottomuudesta, ennen kuin avioero edes myönnettiin.
Nykyään avioero en tehty todella helpoksi ja tuloskin näkyy. Suomi johtaa avioerotilastoja. Toisin oli ennen, kun pariskunnat joutuivat todella tekemään kaikkensa, että suhde toimisi. Nyt liitto puretaan heti, kun ensimmäiset ongelmat ilmaantuvat... ja etsitään uusi partneri... ja sama toistuu joidenkin tapauksessa useita kertoja elämässä.
Raamatun mukaan avioliitto on tarkoitettu elinikäiseksi järjestelyksi/liitoksi, eikä naimisiin pitäisikään tämän takia mennä heppoisin perustein.
******
Näin minun tietääkseni. Joku JT voi korjata/täydentää, jos esitin asian väärin...
Miksei saa erota, jehovantodistajat eroavat sellaisissakin maissa, joissa virallista eroa ei edes myönnetä. No, kaksi anoppiahan siitä saa rangaistukseksi.
.. uusiin naimisiin ei kannata haaveilla. Yksiavioisuus on enemmänkin sääntö ja jos ero tapahtuu näissä olosuhteissa (ei siis kuolema tai aviorikos), ei kumpikaan ole tahoillaan vapaa menemään naimisiin. Tiedän tapauksen, jossa nainen meni uusiin naimisiin ja erotettiin, koska hänellä ei olisi kuulema ollut lupaa avioitua enää uudelleen.
jos on suuret syyt. mutta et voi avioitua uudestaan. Raamatun mukainen syy on haureus. Ja silloin saa mennä avioonkin toisen kerran. Jos syy on henkinen pahoinpitäminen tai fyysinen pahoinpito niin erota saa vaan ei saa mennä uudestaan aviooon.
Ainakin saa huorata, näin kävi minun vaimolle, lähti toisen miehen mukaan , jätti myös lapset, on taas jehovalainen, eli ainakin hänen osalataan sanon et saa huorata!!!
Pienemmästäkin syystä pitää lähteä.
Raamatullisesti asia tietenkin on niin, ettei uusiin naimisiin saa mennä, mutta jos paatunut murhaajakin saa Jumalalta anteeksi ja hänen veripunaisia syntejä ei muisteta, niin miksi ei tällaistä?
Mutta idea on siis: täytyy pyytää anteeksi Jumalalta.
Minä ainakin heitin sekopää Jehovan todistaja muijani "huissin nevadaan" ja otin uuden 100x paremman muijan.