VENÄJÄ pakolliseksi

kouluaineeksi, ehdottomasti. Siis haluatte pakkoruotsin pois, pakkovenäjä siis tilalle. Vai ettekö halua mitään kieliä koska ette mitään opi? Se lienee perimmäinen syy näihin kielipurkauksiin: suomalaisten suunnaton typeryys.
7222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

koska tulevaisuudessa suomen työpaikat on pienentymään ja kotomaa on valmiiksi tehty
oisi katsottava vuosikymmeniksi missä sitä
tekemistä piisaa niipä venäjän kielestä oisi
apua monelle esm,minun alan miehelle (RAK,)
olen ruotsalaisen virman palkoilla missä on
otettu jo 90-alussa tämmöiset asiat huomioon.

Äänestä
  • taitaa ja muitakin kieliä, vaikka olen tavannut muka ummikkoja, jotka ovat osoittautuneet esim. italian taitoisiksi.

    Äänestä

Jokainen suomalainen joka ymmärtää maailmanmenoa,ja on kiertänyt muutakin kuin puuliiteriä,ymmärtänee Venäjän kielen tärkeyden maallemme.Vain tyypillinen suomalainen typeryys voinee kuitenkin pilata tämänkin mahdollisuuden.

Äänestä
  • ja löysän kuuloista semmoista sössöttämistä. Parhaan aksentin saa, kun puhuu vellit suussa.

    Äänestä

  • venäjän kieli kirjoitti:

    ja löysän kuuloista semmoista sössöttämistä. Parhaan aksentin saa, kun puhuu vellit suussa.

    Venäjän kieli on kaunis kieli, puhuttuna hyvin vaihtelevaa, soljuvaa, etenevää. Ei ole ns. "rumia äänteitä". Puheessa on vaihteleva äänenpaino ("sointu").
    Sopii oikein hvyin laulettuna.

    Äänestä

ulkomaalaisen henkilön toiveuni. Kun on jo valmiiksi opetellut suomea ei enää viitsisi opetella ruotsia, joka kuitenkin on virallinen toinen kieli. Suomalaiset opiskelevat äidinkielensä lisäksi kahta pakollista (englanti, ruotsi) ulkomaalaiset sen sijaan kolmea (suomi, ruotsi, englanti). Vaan kun ollaan täällä eikä Venäjällä.

Äänestä

Suomalaisten on syytä opiskella venäjää, jotta tulisivat toimeen Venäjän miehitysvallan alla, kun Venäjä tulee ja ottaa Suomen lopullisesti haltuunsa seuraavan 5-10 vuoden aikana.

Kielitaidottomat moukat lähetetään kävellen Siperiaan tai teloitetaan tavattaessa. Varautukaa siihen, juntit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ransu kirjoitti:

kouluaineeksi, ehdottomasti. Siis haluatte pakkoruotsin pois, pakkovenäjä siis tilalle. Vai ettekö halua mitään kieliä koska ette mitään opi? Se lienee perimmäinen syy näihin kielipurkauksiin: suomalaisten suunnaton typeryys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu