Proteiineista kysymys, taas....

Onko proteiineissa paljon eroja teholtaan? Kun on olemassa ultrasuodatettua, hydrolysoitua ja ionivaihdettua heraproteiinia niin mitä eroja noissa on? Itse olen käyttänyt nutriplussan whey8100 ja mietin, että jos proteiineissa on vain vähän eroja niin miks porukka ei osta tota kokoajan? Itse maksan tollasesta 900g. paketista 13euroa ja kun lukee täällä mitä muut käyttää niin ei taida toi 13 euroa 99prosentissa tapauksessa riittää. Porukka maksaa proteiinista jotain 20euroo tai enemmän. Joten siis onko noissa paljon eroja vai maksaako tuotteissa nimi enemmän?
8851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

YES, tätä itsekin olen ihmetellyt mutta en ole tullut kysyneeksi. nyt voimamiehet ja ravintotieteilijät faktaa esiin!

Äänestä

Mainitsemassasi jauhossa on laktoosia noin 10%, järkyttävä määrä piereskeltävää, jollei jo ole laktoosivammaa niin varmasti on tulossa hyvää vauhtia. Ja rasvaa on myös jakaa vaikka muille!
N.15€ kilohinta maustamattomasta perusherasta on paljon kun muutaman euron lisähintaan saa kunnon jauhoja jotka käy myös palautusjuomien protskuina,mihin tuo 8100 ei sovellu, senlisäksi joudut maustamaan tuon paakkuuntuvan jauhosi ja sekin maksaa, muuten on varmasti hyvä jauho tuokin.

Äänestä
  • Niin miks ei käy palautumiseen?Itse käytän tota jauhoo pelkästään enkä mitään muuta protskuu. Ja mitä paakkuuntumisen tulee niin toi ei paakkuunnu ollenkaan mulla. Ja miks joudun maustamaan ton? Mulle se on yks paskanhailee miltä se maistuu ku heitän sen huiviin n. kymmenessä sekunnissa. Ostin kerran mansikanmakusta proteiinia ja hyi että oli pahaa. Ällön makeeta. Toi on hyvän neutraalia ja ku päälle heittää jonkuverran dekstroosia niin kyllä tohonkin vähän makeutta saa.

    Äänestä

  • eipä niissä juuri mainittavaa eroa ole, näköjään täälläkin suurin osa uskoo mitä mainokset sanovat. Pitää vain huolehtia siitä että saa tasaisesti koko päivän proteiinia, silloin ei ole merkitystä imeytymisnopeudella tai hitaudella. Näitä tämän palstan mainosten uhreja ei kannata uskoa. Tutkimustuloksia löydät netistä, tässä hyvä alku:

    http://www.dolfzine.com/page217.htm

    Äänestä

  • Whey 8100:ssa näyttäs rasvaa olevan 7g...Tätä ennen käytin Best Wheytä, joka huomattavasti kalliimpaa, mut rasvaa siinäkin 6,5g, eli melkee yhtä paljon! Eli eiköhän toi oo aika yleinen rasvamäärä protskuvalmisteissa, vai?

    Äänestä

  • Ja yöksi kannattaa tankata kaseiinia, vaikka täällä muuta väitettäisiin!

    Äänestä

  • Jasso kirjoitti:

    Ja yöksi kannattaa tankata kaseiinia, vaikka täällä muuta väitettäisiin!

    sitä. Kaseiini imeytyy hitaasti, noin 7 tuntia eli riittää melkein koko yöksi. Otan yöksi myös oliiviöljyä (1 rkl) niin saa anaboliset (= rakentavat) hormonit rakennusainetta. Tribulusta ja ZMA:ta vielä päälle testobuustereiksi niin lihaskasvu on näiltä osin varmistettu.

    Otan myös soijajauhetta jossa on L-arginiinia, koska arginiini buustaa kehon omaa kasvuhormoni-tuotantoa: yöllä unen ensimmäisen puolituntisen aikana vapautuu valtaosa kasvuhormonista, neljän tunnin aikana jo noin 90%. Ja soija imeytyy kokonaan sopivasti neljässä tunnissa.

    Aamulla heti nopeaa heraa+ maltoa niin ollaan vain noin tunti (kai kaikki muistaa nukkua vähintään 8 tuntia yössä) katabolisessa tilassa.

    Äänestä

mitään eroo oikeesti ole. älä usko mainoksia. Täällä on näköjään muitakin fiksuja kuin minä. Pidät vaan huolen siitä että saat päivän mittaan tarpeeksi proteiinia maidosta, soijasta, munista jne jne sama vanha litania.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joo kirjoitti:

Onko proteiineissa paljon eroja teholtaan? Kun on olemassa ultrasuodatettua, hydrolysoitua ja ionivaihdettua heraproteiinia niin mitä eroja noissa on? Itse olen käyttänyt nutriplussan whey8100 ja mietin, että jos proteiineissa on vain vähän eroja niin miks porukka ei osta tota kokoajan? Itse maksan tollasesta 900g. paketista 13euroa ja kun lukee täällä mitä muut käyttää niin ei taida toi 13 euroa 99prosentissa tapauksessa riittää. Porukka maksaa proteiinista jotain 20euroo tai enemmän. Joten siis onko noissa paljon eroja vai maksaako tuotteissa nimi enemmän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu