juurihoito

minulle aloitettiin pari kuukautta sitten juurihoito, siinä siis on nyt lääkepaikka, ja lääkäri sanoi että se pitää vielä täyttää ja sitten laittaa kunnon paikka. sain sitten parin kk:n päähän ajan. eli aloin miettimään, että kun ensi viikolla mulla on aika niin onko juurihoito sen jälkeen ohi? eli ríittääkö nämä kaksi kertaa ? vai saanko taas uuden ajan sen vuoksi?
ja olisin vielä udellut juurihoidon hintoja kunnallisessa? kyse on poskihampaasta
4776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hammas ei kuulemma ollut tulehtunut, mutta hermoon asti oli reikä. siinä oli aiemmin kunnon paikka joka irtosi parin vuoden päästä, laitettiin sitten kokeeksi lääkepaikka, jonka jälkeen hammas alkoi särkeä, ja juurihoito alettiin.eli vaikuttaako tuo ettei se ole tulehtunut siihen kestoon. en välttämättä välittäisi istua joka toinen kk hammashoidossa :(

Äänestä

Jos hampaan juuri ei ollut tulehtunut( kuten kerrot ) niin useimmiten riittää kun se lääke on kerran ollut siellä juuren sisällä. Sen jälkeen jo täytetään. Huomattavasti helpompaa on päästä itse täyttövaiheeseen kun ei tarvi odotella, että juuri on " puhdas ".

En usko, että joudut hyppäämään joka kuukausi sitä näyttämässä.
Voi olla ( riipuen mikä hammas ja millainen paikka siihen sitten täytteen päälle laitetaan ), ettei siihen saada täyttämisen kanssa samalla kertaa laitettua lopullista paikkaa päälle vaan sen vuoksi vielä joudut käymään kerran.

En itse käsittele maksuliikennettä työssäni, joten en voi kertoa mitä maksaa Tk:ssa. On kuitenkin huomattavsti halvempaa kuin yksityisellä puolella.Voit kysyä TK-hoitolastasi.

Äänestä

poistata hammas

Äänestä

Olen käynyt 6 kertaa ja maksanut itseni kipeäksi 300e ,sitten se rupesi juuren viereltä mätimään,nyt antiobioottikuuri viikon ,jos ei apua niin en tiedä sitten....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuri kirjoitti:

minulle aloitettiin pari kuukautta sitten juurihoito, siinä siis on nyt lääkepaikka, ja lääkäri sanoi että se pitää vielä täyttää ja sitten laittaa kunnon paikka. sain sitten parin kk:n päähän ajan. eli aloin miettimään, että kun ensi viikolla mulla on aika niin onko juurihoito sen jälkeen ohi? eli ríittääkö nämä kaksi kertaa ? vai saanko taas uuden ajan sen vuoksi?
ja olisin vielä udellut juurihoidon hintoja kunnallisessa? kyse on poskihampaasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu