Mitäs nyt kun vakuutustarkastajan ilmoittama lunastusarvo on mielestäni noin neljänneksen alakantissa?
Käypä arvo ei kertakaikkiaan
käy, ei käy
3926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Etsikää tarkastajan kanssa vastaava samanlainen tilalle, otat siksi aikaa vuokra-auton käyttöön, vakuutusyhtiön piikkiin tietty.
Veikkaan että tarjous nousee jonkin verran, ainakin minun tapauksessa, tosin siitä on jo aikaa monta vuotta, voi olla että käytännöt muuttuneet..
Kerropas enemmän tapahtumastasi ja tilanteestasi, jotta tietäisin, miten neuvon Sinua. Lisäksi olisi mukava tietää, kuka tavarantarkastaja on tarkastanut autosi. (Heidänkin toiminnastaan olisi sekä kokemusta että tietoa.)
Tavarantarkastajien käyttö kuluttajan auton arvioinnissa on käsitykseni mukaan monessa kohti kyseenalaista suhteessa vakuutusehtoihin ja tavarantarkastajien todelliseen toimintaan.
Jos et viitsi kertoa kaikkea julkisesti, niin ilmoita sähköpostiosoitteesi, niin saat minun yhteystiedot.
Kysymyksessä on siis vakuutusyhtiön vahinkotarkastaja. Voisi epäillä että heillä on oma verkostonsa ja kytkökset sidosryhmiin, ja eikä heidän etunsa ole aina sama kuin asiakkaan etu. Tiedä sitten onko hyväksytty tavarantarkastaja parempi vaihtoehto, vai onko pelattava pussi sama.