annostuksista

Sellasta kyselisin että paljon 5g on ku mittana käyttää lusikkaa? ruoka-vai teelusikallinen? kumpi enemmän lähempänä totuutta? otetaanko sit kukkurallisia vai tasasia lusikallisia vai onko sillä vitunkaan väliä?
4364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitä mittaat, pallejas? kyllä ne enempi painaa, vai tarkotatko kreaa, klutaa, höyheniä?

Äänestä
  • mittaan sua kohta turpaan! Lähinnä kreaa ja vitmiineja meinaan. vaan taitaapa olla ihan sama kummalla mittaa ku heitot taitaa olla niin minimaallisia...

    Äänestä

aivan kukkurallinen lusikka on hyvä. Ei haittaa vaikka menee liikaakin. mielummin liikaaa kuin liian vähän.

Äänestä

"vitunkaan väliä" oli hyvin sanottu. Ei se niin nokon nuukaa ole. 1 tl öljyä = 4,5g, 1 rkl = 13,5g. Jauhot onkin paljon vaikeampia... 1 dl on usein noin 40 g (riippuu kamasta sekin)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastauksia.. kirjoitti:

Sellasta kyselisin että paljon 5g on ku mittana käyttää lusikkaa? ruoka-vai teelusikallinen? kumpi enemmän lähempänä totuutta? otetaanko sit kukkurallisia vai tasasia lusikallisia vai onko sillä vitunkaan väliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu