Probe 24V -94

Vai onko ko. auto samanlainen kuin esim Stealth/GT3000 ?
5723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On Mazdan tekemä ( USA:ssa )
4-koneet on suoraan Mazdalta, V6 on fordin kone.
Mainittakoon, että Mazda ei markkinoi autoa omalla nimellään.
Auto on suunniteltu USA:n , mutta muutamia kappaleita on tuotu Suomeenkin.
Itse olen ajellut ( USA:ssa ) Brobella 2.4 koneella varustettuna. Ihan kiva pikkusportti, mutta jousitus liian pehmeä Suomen routaheitoille ?
( Jos auto on USA:n vakiomalli )
Autolle ei ole mitään tekemistä Dodge Stelth ( Mitsubishi 3000GT ) kanssa.

Äänestä
  • Mazdan versio samasta autosta oli nimeltään MX-6, koriltaan erilainen mutta muuten sama auto kuin Probe.

    Äänestä

  • 164hv muistaakseni on tuossa 24V mallissa, neloskoneisia on turbolla ja ilman. Ajattelin että tuo kutonen on kivempi..
    Sisustukseta arvelin ettei olisi ihan puhdas jenkki, tuo mitsuvertaus oli vaan esimerkkinä, sen toki tiedän että niillä ei ole mitään tekemistä keskenään.
    En usko että on usamalli joka mulle on saksasta ensi viikolla ostettu, ei mailimittareita eikä mitään ihmeellisiä ylimääräisiä valoja yms. Saksassa niitä on aika paljon, joten tuskin ihan pelkästään usan markkinoille autoa on ajateltu. Tai noh, eihän jenkit muita koskaan ajattele ;-)

    Äänestä

  • Probe kirjoitti:

    164hv muistaakseni on tuossa 24V mallissa, neloskoneisia on turbolla ja ilman. Ajattelin että tuo kutonen on kivempi..
    Sisustukseta arvelin ettei olisi ihan puhdas jenkki, tuo mitsuvertaus oli vaan esimerkkinä, sen toki tiedän että niillä ei ole mitään tekemistä keskenään.
    En usko että on usamalli joka mulle on saksasta ensi viikolla ostettu, ei mailimittareita eikä mitään ihmeellisiä ylimääräisiä valoja yms. Saksassa niitä on aika paljon, joten tuskin ihan pelkästään usan markkinoille autoa on ajateltu. Tai noh, eihän jenkit muita koskaan ajattele ;-)

    Kaikki koneet on täysin Mazdan tekemiä. V6 on 2.5 L, muttei sama kuin Mondeo jne.
    Autoja tehtiin ainakin Fordin (ja Mazdan) tehtailla Detroitin liepeillä. Ainoastaan alusta ja kone voimansiirto on Maksalaatikkoa, kori ja sisus Fordia.
    Autoa myytiin euroopassakin jonkin verran, Suomeen ei ollut virallista tuontia.
    Nämä faktoja, toisin kuin osa näistä vastauksista.

    Äänestä

  • Rope kirjoitti:

    Mazdan versio samasta autosta oli nimeltään MX-6, koriltaan erilainen mutta muuten sama auto kuin Probe.

    Probe ei kylläkään ole sama auto kun Mazda MX-6 tai 626. Eikä muutenkaan sama kun mikään Mazda. Probessa on kyllä käytetty Mazdan osia, kuten myös Mitsubishinkin. Paremmin tietävät sanovat että 1st gen. olisi 55% Ford, 40% Mazda ja 5% Mitsubishi, kun taas 2nd gen. olisi 60% Ford ja 40% Mazda.

    Asiasta lisää löytyy mm. www.performanceprobe.com sivuilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenkkikö? kirjoitti:

Vai onko ko. auto samanlainen kuin esim Stealth/GT3000 ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu